Повечето западноевропейци, сред тях и такива, които гласуват за крайнодесни партии, биха искали Камала Харис да спечели президентските избори в САЩ. Това показва проучване, цитирано от The Guardian.
Според данните обаче анкетираните са на мнение, че е малко вероятно Харис да спечели вота, а ако Тръмп бъде избран за втори мандат – те очакват това са бъде съпроводено с протести и дори насилие по улиците на американските градове.
Проучването на YouGov Eurotrack сред гласоподавателите във Великобритания, Франция, Германия, Италия, Испания, Швеция и Дания установи, че вицепрезидентът на Демократическата партия е предпочитаният победител във всяка тези страни.
Избирателите в Дания бяха най-нетърпеливи да видят Харис в Белия дом – 81%,
следвани от 71% в Германия, 65% в Испания, 62% във Франция и 61% в Обединеното кралство; 46% от италианците, които споделят същото мнение, все още са почти двойно повече от процента на онези, които вместо това са избрали Тръмп.
Не е изненадващо, че подкрепата за кандидата на демократите беше най-силна сред левите и центристките избиратели в Европа, достигайки 80% до 90% сред поддръжниците на партии като Социалдемократите и Зелените в Германия, Сумар в Испания, Еманюел Макрон във Франция, Социал демократи в Швеция и либералдемократи в Обединеното кралство.
Въпреки това онези, които наскоро гласуваха за традиционните дясноцентристки партии, също предпочетоха Харис пред Тръмп, често със значителна разлика: 89% от гласоподавателите на Venstre в Дания, 78% от гласоподавателите на християндемократите (CDU/CSU) в Германия, 66% от гласоподавателите на Народната партия в Испания и 58% от гласоподавателите на Консервативната партия във Великобритания.
И дори сред западноевропейците, които наскоро гласуваха за крайнодесни,
националистически и популистки партии, значителен брой респонденти във всичките седем страни заявяват, че биха предпочели Харис да бъде избрана за президент, отколкото нейния републикански съперник.
Тръмп беше предпочитаният кандидат от крайнодесните гласоподаватели в Испания, Обединеното кралство, Германия и Италия, с 54% от гласоподавателите на Vox (срещу 23%, които предпочитаха Харис), 51% (27%) от гласоподавателите на Reform UK, 50% (36 %) от гласоподавателите на „Алтернатива за Германия“ в Германия и 44% (32%) от гласоподавателите на Братята на Италия, които казват, че искат бившият президент да си осигури втори мандат.
Но сред крайнодесните гласоподаватели на Шведските демократи 49% заявяват, че биха предпочели Харис в Белия дом срещу 31%, които подкрепят Тръмп, докато 46%, гласували за Марин льо Пен на втория тур на президентските избори във Франция през 2022 г., заявяват, че предпочитат Кандидатът на Демократическата партия на САЩ спечели срещу 31%, които предпочетоха Тръмп.
Западноевропейците обаче не бяха толкова сигурни, че желанието им ще стане реалност.
Общото очакване е Харис да излезе победител на 5 ноември, но анкетираните заявяват, че не са уверени в това – 43% в Италия, 46% в Швеция и Обединеното кралство, 47% във Франция и 52% в Испания до 61% в Германия.
Запитани дали смятат, че отиващият си президент демократ Джо Байдън е свършил страхотна, добра, средна, лоша или ужасна работа, най-често срещаната оценка в изследваните държави е „средна“, като процентът на хората, споделящи това мнение, варира от 39% във Великобритания до 46% в Испания и 47% в Германия.
Те най-вече смятат, че Харис би свършила по-добра работа,
като най-широко разпространеното убеждение във всяка страна е, че настоящият вицепрезидент би бил или „страхотен“, или „добър“ държавен глава.
Около 37% от италианците поддържат тази гледна точка, като се издигат до 45% в Испания, 57% в Германия и високите 64% в Дания.
Във всяка страна най-разпространеното мнение – вариращо от 48% в Италия, през 59% във Франция и 69% в Обединеното кралство до 77% в Дания – е, че републиканският кандидат би бил „лош“ или „ужасен“ президент.
Ако Тръмп бъде победен на изборите следващата седмица,
западноевропейците очакват насилие. Цели 73% в Дания смятат, че „със сигурност“ или „вероятно“ ще има насилие, ако Харис спечели, като между 62% и 67% споделят същата оценка в повечето от другите изследвани страни.
Италия отново беше изключение, като анкетата, проведена за период от 10 дни в средата на октомври, показва, че само 47% смятат, че насилието е вероятно. Но и там процентът е по-голям от 32%, които смятат, че насилието е малко вероятно.