Начало Коментар Петков: Значи можело страшният Пеевски да отстъпва

Петков: Значи можело страшният Пеевски да отстъпва

69
Кирил Петков и Делян Пеевски

Изглежда, че лидерът на ДПС – Ново Начало Делян Пеевски прави крачка назад, за да може ГЕРБ да направи правителство с подкрепата на ПП–ДБ.

„Няма да издигаме нито председател, нито заместник-председател на Народното събрание, нито желаем да имаме председатели на парламентарни комисии“, заяви днес лидерът на „ДПС-Ново начало“ Делян Пеевски в позиция, разпространена до медиите от пресцентъра на партията.

Той призовава останалите политици да поемат отговорността и да изберат председател, за да бъде освободена конституционната процедура и да се отиде на избори.

„Ние не се плашим от избори, напротив. Доверието и подкрепата на нашите хора е все по-силно, което ни дава пълна увереност за това, че сме на прав път. Те вярват и знаят, че ние няма да допуснем никога повече да бъдат третирани като хора втора класа“, пише още Пеевски.

Съпредседателят на ПП Кирил Петков определи позицията на Пеевски като „стъпка назад“.

Ето какво написа той профила си в социалната мрежа фейсбук:

Значи можело!

Страшният Пеевски може да прави стъпки назад, когато няма избор.
След като „Ново начало“ открадна хиляди гласове на предишните избори, ние създадохме „санитарен кордон“ около него.

Сега той сам се ограничи и направи стъпки назад, защото не ни пречупиха да „забравим за декларацията“.

Днес Пеевски заяви, че няма да номинира свой заместник-председател на НС, нито шефове на комисии.

Следващата цел е Сарафов да не стане главен прокурор на 16 януари и държавата да започне да се нормализира.

Припомняме, че именно санитарният кордон около Делян Пеевски всъщност е най-важната точка в декларацията, с която партиите да се разграничат от човек, санкциониран за корупция, и която лидерът на ГЕРБ Бойко Борисов отказва да подпише, давайки нелогични и комични обяснения защо отказва да го направи.

Очевидно, самият Пеевски, най-накрая е схванал, че политическия театър, който разиграва, е вреден не само за страната, но и за него самия. Със сутрешната си позиция той практически отказва да участва в официалната власт, като вероятно се надява все пак да му останат лостове за дърпане в сенчестата. По този начин той би могъл да запази поне някаква част от влиянието си.

Но така или иначе този негов ход би могъл да доведе до разплитане на политическия възел и до възможност за преговори между ГЕРБ-СДС и ПП–ДБ за съставяне на правителство с определени задачи.

Това, разбира се, не е гарантирано, защото изключително спорен остава въпросът за избор на главен прокурор, където вероятно и Пеевски, и Борисов, ще бъдат много по-малко отстъпчиви, отколкото при избор на председател на парламент или за членове на комисии. А причината за това е, че главният прокурор притежава огромна власт, а те едва ли биха искали да се разделят с нея.

Разбира се, най-комичното нещо, което може да се случи, е докато политиците играят своите игри на влияние и вкарват страната ни от политическа криза в политическа криза с един и същ резултат, България да успее да влезе окончателно в шенген и в еврозоната без да има редовно правителство и без да има работещ парламент. Но пък от друга страна, така няма да има кой да си припише незаслужено заслугите и успеха.

Още актуални коментари – четете тук