Служебният вицепремиер и министър на финансите Людмила Петкова предупреди, че има риск второто плащане по Плана за възстановяване и устойчивост да не бъде получено в пълен размер.
Като причина тя посочи, че страната не е изпълнила част от заложените в ПВУ ключови реформи:
„Европейската комисия се очаква в средата на тази година да направи оценката по второто плащане, след което България има 6-месечен срок, в който, ако не представи информация за тези реформи, че са изпълнени, тоест законопроектите не са приети, съответно ще бъде наложена финансова корекция, която след това България не може да претендира да бъде установена“, каза тя, цитирана от БНР.
Бившият финансов министър Асен Василев обяви и конкретната сума, която е под риск – според него става въпрос за 1 млрд. лв.
Това на практика означава, че страната ни ще получи съвсем символична сума по това плащане, коментира „Сега“.
По второто плащане България чака 653 млн. евро или 1,27 млрд. лв. Ако Василев е прав, в хазната по това плащане ще влязат едва 278 млн. лв.
От МФ не коментираха точно число, само обявиха, че при замразяване на пари България има 6-месечен срок да приеме забавените мерки или губи окончателно сумата.
Вицепремиерът Людмила Петкова обяви, че през октомври 2023 г. кабинетът е поискал изплащане на втория транш, който е в размер на 653 млн. евро (1.27 млрд. лева). Това означава, че ако прогнозата на Василев се сбъдне, то страната ще получи едва 279 млн. лева.
По време на изслушването на Петкова и служебния министър на енергетиката Владимир Малинов в пленарна зала точна сума не бе посочена, тъй като по думите на служебния финансов министър това би значело, че се предпоставя кои реформи няма да бъдат изпълнени, съобщава „Дневник“.
Тя обаче обяви, че страната има шест месеца, за да изпълни заложените цели. В противен случай цялата сума ще бъде загубена.