Начало България От четири проекта на община Копривщица за финансиране по инвестиционната програма само...

От четири проекта на община Копривщица за финансиране по инвестиционната програма само за един има подписано споразумение с МРРБ, съобщи за БТА Мария Тороманова

39
От четири проекта на община Копривщица за финансиране по инвестиционната програма само за един има подписано споразумение с МРРБ, съобщи за БТА Мария Тороманова

От четири предложени проекта от община Копривщица в началото на тази година за финансиране по инвестиционната бюджетна програма има само подписано споразумение с Министерството на регионалното развитие и благоустройството (МРРБ) за един – асфалтиране на бул. „Хаджи Ненчо Палавеев“, и по него е започнала работа, въпреки че общината не е получила авансово плащане. За останалите очакваме да ни поканят за подписване на споразуменията, каза кметът на Копривщица Мария Тороманова в интервю за БТА, което е в продължение на разговора от края на миналата година.

Това означава, според кмета на общината, че за догодина ще остане изпълнението на същите проекти. Общата стойност на четирите проекта, подадени за финансиране по инвестиционна програма, е 10 млн. лева.

Сред изостаналите проекти са такива, свързани с ВиК сектора, за които служебната изпълнителна власт наскоро призова местната за активност в контекста на безводието и това са: адаптиране на водохващането Шириней и подмяна на довеждащ водопровод, подмяна на водопровод и настилка на една от централните улици на града „Любен Каравелов“, както и по улиците „Райново дере“ и „Тороманова“.

Проектите са с хоризонт 2025 – 2026 г., обясни кметът на Копривщица.

Проектобюджетът на общината

Община Копривщица е в очакване парламентът да приеме държавния бюджет за догодина, за да може да подготви собствения си, но нагласите са да има промяна в размера на местните данъци и такси. Ще има промяна, защото те са едни и същи от близо 6-7 години и нагоре, посочи Тороманова и изтъкна, че в този период на няколко пъти бе увеличена минималната заплата, а и като цяло има ръст на всички разходи. Очаква се от догодина данък сгради да бъде увеличен с един промил, а другите местни такси – за издаване на различни удостоверения от общината, за данъчни оценки – с 1-2 лева, като увеличението покрива само разходите за издаването им. След като таксата за битовите отпадъци беше увеличена от 5 промила за физически лица и 8 промила за юридически на съответно 8 и 10, за догодина не се предвижда промяна в нейните стойности, каза кметът на Копривщица. Справихме се с отпадъците с това, което получихме като суми от таксата, надявам се и през 2025 г. да е така, изтъкна Тороманова. Прогнозните разчети сочат, че от увеличението на местните налози догодина приходите в общината ще бъдат с около 50 000 лева повече.

Тази година общината стартира с бюджет от около 10 милиона лева, като по традиция най-голямото перо в общинските разходи е за издръжката на Средно училище „Любен Каравелов“, наследник на откритото от Найден Геров през 1846 година първо класно училище в нашите земи. За тази година от държавния бюджет на общината за капиталови разходи бяха отпуснати 200 000 лева, които ни стигнаха да асфалтираме една улица и да направим няколко ремонта на общински сгради, коментира кметът на общината.

Градът не може да се възползва от възможностите за саниране с европейски средства, защото е съставен основно от еднофамилни къщи. Имаме така наречените бивши военни блокове и тази година за първи път е направено общо събрание на живеещи, които да изберат управител на етажната собственост, коментира Тороманова. Тя допълни, че всички обществени сгради обаче вече са санирани.

Общината е с одобрен проект по линия на Национален фонд „Култура“ за реставрация на Гърковата къщата и от областната администрация за проект за реставрация на паметника на майката на поета Димчо Дебелянов. През лятото на 2025 година се очаква да приключи реставрацията на Гърковата къща, догодина ще бъде отворен и етнографски музей, какъвто досега в града не е имало. Общата стойност на проектите е 600 000 лева, като за възстановяването на паметника са предвидени близо 20 600 лева

Единственият проект, по който бяхме допустими, но не сме кандидатствали е за подмяна на уличното осветление, защото не беше икономически изгодно за самата община. След това трябваше да връщаме доста повече пари към Фонда, отколкото в момента се плаща са уличното осветление, коментира Тороманова.

Във връзка с проект на общинското предприятие „Копривщица“ за залесяване по Програмата за развитие на селските райони, изпълнителят е завел дело срещу общината и при положително развитие има вероятност местната власт да трябва да изплати 400 000 лева за работа, която според общината не е била свършена. Документите са предадени и в Прокуратурата. Управляващият орган на програмата е установил, че общината е приела дейности, които не са изпълнени, напомни Тороманова за проекта, който е бил в мандата на предишния кмет на Копривщица.

Общината в момента е с около половин милион лева неразплатени дългове. Теглихме тази година и овърдфарт от 200 000 лева, 180 000 лева върнахме на Държавен фонд „Земеделие“ – авансовото плащане по проекта за залесяването, санкциониран е и проектът за ремонт на детска градина. Общината не е изплатила около 80 000 лева на МВР и към ВиК дружеството – 15 000 лева, във връзка с организацията на събора през 2022 г. Тя е и страна по дело за неизплатен сервитут на довеждащ водопровод от местността Въртопа на частни лица, като има опасност общината да трябва да плати около 60 000 лева. Практически, от встъпването ми в длъжност, общината работи на минус, коментира Тороманова и изтъкна, че за всички съмнения за нередности Прокуратурата е уведомена.

Празниците

През 2025 г. ще се състои юбилейното издание на Националния събор на народното творчество в Копривщица, за който се очаква да пристигнат около 12 000 души. Той се провежда на всеки пет години е и в списъка на ЮНЕСКО за опазване на нематериалното културно наследство. Съборът ще се състои на 8, 9 и 10 август догодина. Очакват се гости от чужбина, като за тях е предвидена специална сцена, на която да представят български народни песни и танци. Общо на седем естради в местността Войводенец в Копривщица ще протече финалният конкурс между читалищата в страната за най-добро представяне на необработен фолклор. Сега трябва да започнат регионалните кръгове в страната, като отличените ще участват на финалния кръг в Копривщица през август за непрофесионални изпълнители, обясни Тороманова. За организацията на събора от Копривщица са поискали от Министерството на финансите от държавния бюджет около 1,6 млн. лева.

Тази Коледа и Нова година Копривщица отново ще грее в празнични светлини. На две места има украсени елхи – пред сградата на общината и на площад „20 април“, където традиционно на 31 декември около урбалката (голям огън) гостите и жителите на града посрещат следващата година.

Като цяло Копривщица е любимо място за съботно-неделните почивки на българите през цялата година, разказа Тороманова. Миналата година общината рекламира града по радиото, мисля, че имаше ефект, гледайки приходите от посещенията на музеи в Копривщица, допълни тя. Според нея активното представяне на града като туристическа дестинация не е възможно да се случи, преди да приключат ремонтите на инфраструктурните обекти. Надявам се догодина това да стане, поне в туристическата част на града, коментира Тороманова. Тя смята, че е необходима и реклама на събитията в града и то в чуждестранни медии, което обаче, с ограничения бюджет на общината, е трудно осъществимо.