Нивата на парникови газове в атмосферата, основен двигател на изменението на климата, са достигнали нов рекорден връх, съобщиха от ООН, като предупредиха, че времето за действие е приключило.
„Без бързото намаляване на емисиите на въглероден двуокис и други парникови газове изменението на климата ще има все по-разрушителни и необратими въздействия върху живота на Земята – заяви ръководителят на Световната метеорологична организация Петери Таалас – Прозорецът на възможност за действие е почти затворен.“
Бюлетинът за парникови газове, годишният доклад за атмосферните условия, проследява съдържанието на опасни газове в атмосферата в периода след индустриалната епоха (от 1750 г.), предава АФП.
Тазгодишният доклад, който обхваща данните за 2017 г., сочи концентрация на въглероден двуокис от 405,5 части на милион (ppm).
Това е ръст в сравнение с 403,3 ppm през 2016 г. и 400,1 ppm през 2015 г.
„Последният път, когато Земята преживява подобна концентрация на въглероден двуокис, е било преди 3-5 милиона години, когато температурата е била по-топла с 2-3 градуса“, каза Таалас.
В допълнение към емисиите на въглероден двуокис, агенцията на ООН също така подчерта нарастващите нива на метан, азотен оксид и друг мощен озоноразрушаващ газ, известен като CFC-11.