Начало Новини Оманската държавна петролна и газова компания ще направи първично публично предлагане на...

Оманската държавна петролна и газова компания ще направи първично публично предлагане на подразделение за проучване и добив на петрол и газ

79
Оманската държавна петролна и газова компания ще направи първично публично предлагане на подразделение за проучване и добив на петрол и газ

Оманската държавна петролна и газова компания Оу Кю (OQ) обяви днес, че ще направи първично публично предлагане (IPO) на своето подразделение за проучване и добив на петрол и газ в опит да набере средства по пътя към приватизация, предаде Асошиейтед прес.

Оу Кю, известна преди като „Оман ойл къмпани“ (Oman Oil Company), върви по пътя на саудитския петролен гигант „Сауди Арамко“ (Saudi Aramco) и Националната петролна компания на Абу Даби (Abu Dhabi National Oil Co – ADNOC), които се опитват да наберат финансиране чрез пазарите. Също така предлагането може да даде тласък на местната фондова борса в Мускат (където е и седалището на Оу Кю), смятана за най-непопулярната сред арабските държави в Персийския залив.

Компанията ще предложи до 25 на сто от акциите на своето подразделение за проучване и добив на нефт и газ, се казва в съобщението. Не са посочени детайли за сделката, въпреки че Блумбърг се позовава на анонимни служители, които предполагат, че компанията може да струва общо 8 милиарда долара. Това би направило стойността на първичното публично предлагане около 2 милиарда долара.

„Намерението да пуснем (на пазара) подразделението за проучване и добив на петрол и газ на компанията отразява нашия ангажимент да отключим нови възможности за растеж, както за компанията, така и за Султаната на Оман“, каза главният изпълнителен директор Ашраф Хамед Ал Мамари в изявление.

Планът предвижда листването да се проведе през октомври. Планирани са дивиденти в размер на 150 милиона долара за първите две тримесечия след листването, с планиран дивидент от 600 милиона долара годишно плюс един милион, свързан с представянето му.

Оу Кю е основана през 2009 г. и е третата по големина компания в петролната индустрия в Оман след държавната „Петролиъм дивелъпмънт Оман“ (Petroleum Development Oman) и американската енергийна корпорация „Оксидентал петролиъм“ (Occidental Petroleum).

Султанатът Оман, намиращ се на източния край на Арабския полуостров, е член на неформалното обединение ОПЕК+, но не е член на самия картел ОПЕК. Страната произвежда около 1 милион барела петрол на ден, като Китай остава най-големият клиент на суров петрол.

Покойният султан на Оман Кабус бин Саид използва приходите от петрол, за да модернизира страната, която разполагаше само с три училища и имаше сурови закони, забраняващи електричество, радиоапарати, очила и дори чадъри, когато пое властта след преврата през 1970 г. След смъртта му през януари 2020 г. неговият наследник, султан Хайтам бин Тарик Ал Саид, се опитва да укрепи финансите на Султаната, като същевременно запазва позициите на страната като ключов посредник между Иран и Запада.