Начало Новини Олимпиакос победи Фиорентина след продължения и спечели трофея в Лигата на конференциите

114

Турнир УЕФА Лига на конференциите, финален двубой между отборите на Олимпиакос (Гърция) и Фиорентина (Италия):

Олимпиакос (Гърция) – Фиорентина (Италия) – 1:0 след продължения (0:0 в редовното време)
голмайстори: 1:0 Аюб Ел Кааби 116
стадион: OPAP Arena, Атина (Гърция)
главен съдия: Артур Соареш Диаш (Португалия)
жълти картони: Даниел Поденс, Стеван Йоветич, Александрос Паскалакис-извън игра  (Олимпиакос); Лукас Мартинес Куарта, Кристиано Бираги (Фиорентина).
състав на Олимпиакос: Константинос Цолакис, Родиней, Панайотис Рецос, Франциско Ортега (91-Куини), Давид Кармо, Висенте Ибора, Константинос Фортунис (73-Стеван Йоветич), Даниел Поденс (106-Йоргос Масурас), Чикиньо (77-Андре Орта), Сантиаго Хезе и Аюб Ел Кааби (120-Юсеф Ел Араби).
състав на Фиорентина: Пиетро Терачано, Кристиано Бираги (106-Лука Раниери), Лукас Мартинес Куарта, Додо, Никола Миленкович, Джакомо Бонавентура (82-Антонин Барак), Артур Мело (74-Алфред Дънкан), Роландо Мандрагора, Андреа Белоти (59-Мбала Нзола), Кристиан Куаме (82-Жонатан Иконе) и Николас Гонсалес (106-Лукас Белтран).

Голмайсторът на турнира Аюб Ел Кааби се разписа в 116-ата минута и Олимпиакос победи с 1:0 италианския Фиорентина във финала на Лигата на конференциите по футбол. Това бе първи значим международен трофей за гръцкия клуб, който в богатата си история има рекордните 47 титли от местното първенство и 28 купи на страната.

Олимпиакос, който разполагаше с впечатляваща фенска подкрепа на стадиона на съперника в гръцкото първенство АЕК – OPAP Arena, игра предимно дефанзивно през първото полувреме и разчиташе на дълги пасове в половината на Фиорентина. Италианците също нямаха чисти положения за гол, но на три пъти бяха близо до попадения.

Топката попадна във вратата на символичните домакини в дeветата минута, но главният съдия Артур Соареш Диаш отмени гола заради засада. В 21-та минута пък Джакомо Бонавентура спечели свободна топка в наказателното и стреля в средата към вратата, но Констанинос Цолакис отрази удара. Секунди по-късно халфът на Ла Виола получи нов шанс да стреля от удобна позиция, като и този път шутът завърши в ръцете на стража.

През първото полувреме най-близо до гол за Олимпиакос бе Даниел Поденс, чийто удар с глава бе отразен от Пиетро Терачано.

Първото положение през второто полувреме бе за Фиорентина. След центриране от ъглов удар Никола Миленкович надскочи защитник на Олимпиакос и стреля с глава, изпращайки топката покрай лявата странична греда. В 69-та минута пък Кристиан Куаме получи пас на волето си в наказателното поле, но ударът му бе слаб и вратарят на Олимпиакос направи третото си спасяване.

Гърците бяха много близо до гол в 80-ата минута, когато появилият се на терена три по-рано Андре Орта изпрати отлично центриране в наказателното поле на Фиорентина и Висенте Ибора стреля с глава, но ударът премина покрай вратата. Малко по-късно Орта изпрати нов пас в наказателното поле и Аюб Ел Кааби остана на милиметри под топката, а тя премина в близост до страничната греда.

Редовното време завърши наравно 0:0, а Олимпиакос имаше сериозни претенции за дузпа на старта на продълженията за игра с ръка на бранител на Фиорентина. Гърците не получиха дузпа, но след подновяването на играта топката подпадна в Стеван Йоветич, който дриблира на границата на наказателното поле и стреля точно. Вратарят Терачано обаче направи фантастично спасяване.

Жонатан Иконе пропусне едно добро положение за Фиорентина на старта на втората част на продълженията, а Олимпиакос стигна до безценното попадение в 116-ата минута. Гърците направиха контраатака четирима на трима и топката се озова по лявото крило в краката на Сантиаго Хезе, който центрира пред вратата. Аюб Ел Кааби изпревари защитник и засече с глава, изпращайки я в мрежата на италианците за 1:0.

Това бе 11-и гол за Ел Кааби в девет мача в Лигата на конференциите и с него мароканецът донесе трофея на гръцкия колос Олимпиакос.