Начало Новини ОБЗОР ...

ОБЗОР Австралия ще гласува на парламентарни избори под сянката на фактора „Тръмп“

54
ОБЗОР
                                                                                                Австралия ще гласува на парламентарни избори под сянката на фактора „Тръмп“

Австралия ще гласува на парламентарни избори на 3 май. Кампанията преминава под знака на традиционния за тази страна политически двубой лейбъристи – консерватори, но и на темата за митата на президента на САЩ Доналд Тръмп, отбелязват агенциите.

Предварителното гласуване за вота започна, а залогът в надпреварата е мястото, което тази държава континент, която е един от най-важните аванпостове на Запада и западните ценности извън Америка и Европа, ще заеме във все по-усложнената геополитическа обстановка, както в света, така и в стратегически важния Азиатско-тихоокеански регион.

ТРЕТИЯТ КАНДИДАТ, ПОВТАРЯ ЛИ СЕ КАНАДСКИЯТ СЦЕНАРИЙ

В заключителните седмици от борбата за гласовете на австралийците фигурата на президента Тръмп започна да хвърля все по-плътна сянка върху хода на предизборната надпревара, посочва Ройтерс.

Бурният стил на правене на политика на стопанина на Белия дом, включително наложените от него „реципрочни“ мита срещу дългогодишни съюзници на Вашингтон в съчетание с вътрешнополитическите ходове на републиканеца и атаките му срещу някои от държавните институции в САЩ, будят сериозно безпокойство сред жителите на Австралия, споделят пред агенцията анализатори.

Всичко това по думите на експертите напомня сценария в политическия живот на Канада, където управляващата партия също премина през шеметен обрат, превръщайки се от пълен аутсайдер в прогнозите за вота в победител на парламентарните избори в понеделник.

Точно както Либералната партия в Канада, левоцентристката Лейбъристка партия на австралийския премиер Антъни Албанезе навакса само за броени седмици изоставане от 6% в социологическите анкети, а само допреди няколко месеца – през януари – опозиционната десноцентристка Либерално-национална коалиция, водена от Питър Дътън, имаше преднина, достигаща дори до 9 процента.

„В тази предизборна надпревара Тръмп се явява нещо като третият кандидат“, каза Марк Кени, професор по политология в Австралийския национален университет в Канбера. „Политиката на президента на САЩ създаде доста проблеми за Дътън, посланието му вече не предизвиква силен обществен резонанс, а и хората се опасяват, че той не е достатъчно независим (от политиката на американския президент).“

Дътън заложи на няколко основни послания в кампанията си, за които мнозина смятат, че представляват подражание на политиката на Тръмп и на така нареченото Министерство на ефективността, за което отговаря близкият до републиканеца Илон Мъск. През януари консервативният лидер назначи Джасинта Нампиджинпа Прайс за министър на правителствената ефективност в сянка, длъжност, вдъхновена от ролята на Мъск в правителството на САЩ, посочват анализатори.

„На австралийците им омръзна от безконтролните разхищения на публични средства. Задачата на Джасинта ще бъде да намери начин как най-добре да оптимизираме разходването на парите на данъкоплатеца“, каза Дътън.

Но оттогава популярността му започна да спада заради настъпилото безпокойство от политиката на Тръмп.

НА КАКВО ЗАЛАГАТ АЛБАНЕЗЕ И ЛЕЙБЪРИСТИТЕ

Албанезе и лейбъристите умело се възползват от страховете на избирателите от политиката на Вашингтон. В предизборните си изяви премиерът не назовава Тръмп директно, но казва, че ако Австралия бъде управлявана от консервативно правителство начело с опозиционната десноцентристка Либерална партия (образуваща заедно с Националната партия Либерално-националната коалиция), това ще донесе единствено хаос.

„Последното, от което се нуждаем, е нестабилна власт“, каза Албанезе в понеделник.

Допреди Тръмп да встъпи в длъжност през януари, лидерът на Либералната партия Дътън водеше в проучванията поради обстоятелството, че австралийците бяха силно недоволни от покачващата се цена на живота и нерешения жилищен въпрос в Австралия, проблеми, които се обостриха в края на управлението на Албанезе.

Според социологическите изследвания на финалната права от надпреварата лейбъристите имат преднина, но недостатъчна за самостоятелно управление и ще трябва да търсят подкрепа от независимите депутати.

Андрю Карсуел, бивш прессекретар на премиера от Либералната партия Скот Морисън, който падна от власт на предишните избори, каза, че Тръмп е като „цунами“ за консервативната коалиция в Австралия и за световната политика.

„Австралийските избиратели следят с тревога развоя на актуалните събития и си казват „Ако това е промяната, не я искаме“, посочи той.

Три скорошни проучвания показаха, че обществото е отрицателно настроено към Тръмп, а запознати от средите на Либералната партия споделиха пред Ройтерс, че антитръмпистките нагласи оказват въздействие върху кампанията на Дътън, тъй като избирателите не искат да поемат рискове. Австралийските пенсионни фондове, които са изложени на ефектите от срива на американските фондови пазари, са една от преките последици от политиката на милиардера републиканец върху австралийците.

Въпреки че не Тръмп е решаващият фактор за спада в подкрепата за Дътън – кампанията на Албанезе беше достатъчно силна, лидерът на консерваторите допусна грешки, като например краткотрайно обещание да забрани на държавните служители да работят от вкъщи, което засили резервираността на избирателите, посочиха двама политически стратези.

„Дътън фактически представлява традиционен австралийски консерватор, той не е екстремист. Някои хора в партията наистина се тръмпизираха, но го направиха по съвсем тривиален начин“, каза пожелал анонимност бивш стратег на либералите, който познава Дътън.

Независимият политически консултант Саймън Джакман изтъкна, че решението на Албанезе да отложи изборите заради приближаването на опасен циклон към Бризбейн, е довело до това, че надпреварата е съвпаднала с наложените от Тръмп мита, които стъписаха австралийците.

Либералната партия в исторически план е смятана за по-близка до САЩ заради политиката си на сключване на споразумения за сигурност и свободна търговия с Вашингтон, каза експертът. „Така се стигна до безпрецедентната ситуация лидерът на австралийските консерватори да се разграничава от американския президент“, добави Джакман.

Отначало изборите се очертаваха като референдум за и против управлението на Албанезе и лейбъристите и вината им за поскъпването на живота, но това се промени, посочва анализаторът.

„Сега битката е за това кой ще успее да убеди избирателите, че е способен да предпази Австралия във все по-несигурната международна икономическа среда, създадена основно от действията на президента на САЩ.“

Ефектът „Тръмп“ се отрази и в нарастване на подкрепата за независими кандидати – основно представителки на законодателната власт, влезли в парламента през 2022 г. от редиците на Либералната партия с обещания за действия по отношение на климатичната политика. Този тип кандидати могат да се окажат решаващи за съставянето на правителство, ако нито една от двете водещи политически сили не спечели достатъчно мнозинство за самостоятелно управление, допълва Джакман.

ПРЕДВАРИТЕЛНОТО ГЛАСУВАНЕ И СМЪРТТА НА ПАПАТА

Австралийците започнаха да подават гласовете си миналия понеделник за изборите в рамките на така нареченото предварително гласуване, но предизборната надпревара беше засенчена от смъртта на папа Франциск същия ден, отбелязва Асошиейтед прес.

Изборните секции бяха отворени за гласоподавателите, които по една или друга причина няма да могат да упражнят правото си на глас в деня на вота на 3 май.

Премиерът Албанезе и опозиционният лидер Дътън отмениха предизборните си прояви заради смъртта на понтифика, а знамената на държавните учреждения бяха свалени наполовина в цяла Австралия, където според данните от последното преброяване през 2021 г. католиците са 20% от населението.

Албанезе, който сам определи себе си като „несъвършен католик“, се включи в меса в памет на папата в катедралата „Свети Патрик“ в Мелбърн.

„Опитвам се да не говоря публично за вярата си“, каза той. „В мигове като този хората се замислят кои са, но определено католицизмът е част от мен.“

Дътън, който е отгледан от баща католик и майка протестантка, отиде на меса в катедралата „Света Мария“ в Сидни.

„Мисля, че днешният ден е доста неподходящ да политиканстваме. Днешният ден е за вътрешен размисъл“, каза той. „Не мисля, че има място за политика в ден като днешния.“

Но още на следващия ден двамата се изправиха в телевизионен дуел, в който си отправиха взаимни нападки, включително обвинения в слабо лидерство.

ВТОРИ ПОРЕДЕН МАНДАТ, ПАРЛАМЕНТ С ПО-МАЛКО ДЕПУТАТИ

Левоцентристите на Албанезе се борят за втори пореден тригодишен мандат.

Досега те имаха крехко мнозинство от 78 депутати в 158-местната Камара на представителите. Новият състав на долната камара обаче ще бъде от 150 депутати заради прекрояване на границите на избирателните райони.

Очакванията на двете основни политически сили са за оспорвана надпревара в изборния ден и близки резултати.