Напрежението в Североизточна Сирия между кюрдските милиции и подкрепяните от Анкара групировки трябва да бъде преодоляно по политически път – в противен случай съществува риск от „драматични последици“ за цялата страна, заяви пред Ройтерс пратеникът на ООН за Сирия Гайр Педерсен.
След като Башар Асад бе свален на 8 декември, в Североизточна Сирия имаше ескалация на сблъсъците между подкрепяни от Анкара сирийски бунтовници и кюрдите от Сирийските демократични сили (СДС), за които се застъпват САЩ.
На 9 декември подкрепяните от Турция сирийски опозиционни групировки завзеха северния град Манбидж, който до този момент бе под контрола на СДС. Освен това се наблюдава струпване на артилерийски части и бойци близо до град Кобане, който е крепост на кюрдското мнозинство.
„Ако ситуацията в североизточната част на страната не се овладее по правилния начин, това може да бъде много лош знак за цяла Сирия“, каза Педерсен. „Ако сега се провалим, това ще има драматични последици“ допълни той, като предупреди, че може да се стигне до нова разселническа вълна.
СДС, които са оглавявани от кюрдските сили Сили за защита на народа (СЗН), предложиха да изтеглят частите си от Северозападна Сирия в замяна на пълно примирие. Министърът на външните работи на Турция Хакан Фидан, който вчера се срещна в Дамаск с новия фактически лидер на Сирия Ахмед аш Шараа, обаче заяви, че СЗН трябва да се разформироват напълно.
Педерсен каза, че политическото решение „ще изисква сериозни компромиси“ и трябва да бъде част от „преходния етап“ под ръководството на новата сирийска власт в Дамаск. Пратеникът на ООН посочи, че миналата седмица е разговарял в Дамаск с Шараа и че сирийският лидер се е ангажирал с „преходни договорености, които ще включват всички“.
В същото време Педерсен отбеляза, че преодоляването на напрежението в североизточната част на страната ще бъде изпитание за новата Сирия след повече от половин век управление на семейство Асад. „Цялостният процес по създаването на нова, свободна Сирия ще започне много, много… трудно“, заключи той.