Според ново изследване, еволюцията на най-голямата пустиня в Китай – Такламакан, е била проследена от специалисти от университета в Ланчжоу.
Учените твърдят, че съвременният ландшафт на централната част на пустинята се е формирал преди около 300 000 години. Заключенията научниците са направили след анализ на материали, взети от центъра на пустинята, от сондаж с дълбочина от 1340 метра, обясни проф. Ван Син.
Важно е да се разбере как се е развивал Такламакан през геоложката история, за да се разбере формирането на пустинните ландшафти в Азия на средна надморска височина, посочва Ван, който ръководи екипа от изследователи.
От 2008 година учените събират проби от много пустини в Китай, включително и от Такламакан, за да научат повече за тяхната еволюция.
По анализ на данните се предполага, че Такламакан е създаден преди поне 1,8 милиона години, макар точната възраст на тази ранна фаза да остане неопределена, отбелязва агенция Синхуа.
Проучването на промените и динамиката на пустинята не само подобрява разбирането за това как са били формирани пустинните ландшафти на Земята, но предоставя и информация за възможни тенденции при изменението на климата в бъдеще.
Резултатите от изследването са публикувани в списание Science Bulletin.