Наредба Н-1 за екологичните изисквания към определени продукти, предмет на обществени поръчки, е приложима за процедури за възлагане на обществени поръчки на определени стойности от Закона за обществените поръчки (ЗОП). Това посочи Агенцията за обществени поръчки (АОП) в отговор на запитване на БТА относно сигнал от Българската асоциация „Биопродукти“ за нарушение, което пряко засяга интересите на българските производители на биологично сертифицирани продукти. Според АОП от приложения от браншовата организация списък с обществени поръчки е видно, че има поръчки с прогнозна стойност, които не попадат в обхвата на приложение на Наредбата.
Българската асоциация „Биопродукти“ твърди, че въпреки влизането в сила на 14 август 2024 г. на Наредба № Н-1 за екологичните изисквания към определени продукти, предмет на обществени поръчки, в множество обществени поръчки за хранителни продукти, публикувани след тази дата, тези изисквания изобщо не са упоменати. Съгласно наредбата всички обществени поръчки за храни и кетъринг, публикувани след 14 август, следва да включват минимум 2 процента биологично сертифицирани храни през 2024 г., като този дял трябва да нараства с по 1 процент на година до достигане на 10 процента.
„От прегледа на всички обществени поръчки за храни и кетъринг открихме една-единствена процедура, която отговаря стриктно на изискванията на Закона за обществени поръчки и Наредба Н-1“, пише в сигнала, визирайки обществените поръчки, публикувани след 14 август.
От асоциацията посочват още, че от 2 до 10 септември от различни общини са публикувани над 10 обществени поръчки за доставка на хранителни продукти, които не отговарят на изискванията на Наредба Н-1.
АОП припомня, че Наредбата е издадена на основание чл. 47а от Закона за обществените поръчки (ЗОП) съвместно от министъра на околната среда и водите, министъра на финансите и министъра на икономиката и индустрията. С цел да се осигури широка публичност относно прилагането на изискванията на Наредбата, АОП публикува информация и линк към нея, достъпни на Портала за обществени поръчки, на 12 август 2024 г.
Разпоредбата на чл. 47а, алинея 1 от ЗОП въвежда задължение за публичните възложители да прилагат минимални задължителни екологични изисквания при възлагане на поръчки (в обхвата на подзаконовия акт) на стойност по чл. 20, ал. 1 и 2 от ЗОП, чрез посочване в техническите спецификации или като показател за оценка на офертите.
Наредбата е приложима за процедури за възлагане на обществени поръчки на посочените по-горе стойности, открити от публични възложители. От приложения списък с обществени поръчки е видно, че има поръчки с прогнозна стойност по чл. 20, ал. 3 и 4 от ЗОП и съответно не попадат в обхвата на приложение на Наредбата, обясняват от АОП.
От Агенцията подчертават, че правомощията й по закон включват осъществяване на методическата помощ във връзка с правилното разбиране и прилагане на закона чрез издаване общи методически указания и предоставяне на разяснения, включително и чрез осъществяването на предварителен контрол при условията и по реда, предвидени в него. Контролът няма санкционен характер и не цели налагане на наказания при установяване на грешки и нарушения, уточняват от АОП.
В обхвата на контрола чрез случаен избор попадат процедури за възлагане на поръчки за доставки с прогнозна стойност над 200 000 лева, а на задължителен контрол – всички процедури с прогнозна стойност над 5 000 000 лева, независимо от техния обект. Проверката е за законосъобразност и е насочена към изискванията на ЗОП. Във връзка с поръчките, посочени в списъка, приложен към сигнала, АОП отбелязва, че от процедурите, които попадат в обхвата на контрола, са проверени:
- поръчка с УНП № 02030-2024-0022 „Доставка на хранителни продукти на едро за нуждите на териториалните служби на ГД „Изпълнение на наказанията“ за период от 60 месеца“ – задължителен контрол по чл. 232а от ЗОП;
- поръчка с УНП №00385-2024-0037 „Дoставка на хранителни продукти“ – община Пазарджик – изтеглена за контрол чрез случаен избор по чл. 232 от ЗОП.
В допълнение, АОП заявява, че е в процес на разработване на указания по прилагането на залегналите в чл. 47а от ЗОП изисквания в обхвата на своята компетентност, като изразява готовност да участва в съвместни инициативи, включително и информационна кампания за популяризиране на Наредбата, съвместно с останалите съиздатели на акта и Министерство на земеделието и храните, като компетентен орган относно биологичното производство и етикетирането на биологични продукти.