Управлението на приходите и обществените поръчки представлява големи предизвикателства за българските общини, особено за по-малките населени места. Трудностите се свързват с намирането и задържането на квалифициран персонал. Този проблем беше отбелязан по време на работна среща на специалисти от Сметната палата и Световната банка, проведена днес в одитната институция, съобщиха от пресцентъра на палатата.
Дискусията се фокусираше върху „Рамката за оценка на ефективността и капацитета на администрацията на общините“. Срещата се проведе в рамките на поднационалния преглед на публичните финанси в България (PFR) и Рамката за оценка на капацитета и ефективността на общинската администрация (MAPCAF).
В събитието участваха експерти от Световната банка, работещи в областта на публичните финанси, включително Аня Водапянов, Изабела Барати, Джонас Фалов, Педро Арицти и Драгош Дину.
От страна на Сметната палата в срещата участваха специалисти по финансово управление и одити като Теодора Бакърджиева, Велислава Вълкова, Тома Дончев и Светослава Ениманева, според информацията от пресцентъра на институцията.
Бяха разгледани различни аспекти на управлението на инвестициите от общините и управлението на човешките ресурси. Основни предизвикателства останаха управлението на приходите и обществените поръчки.
Сложната нормативна уредба и честите изменения в нея създават проблеми около обществените поръчки. При извършените одити бяха установени несъответствия в планирането и възлагането на тези поръчки, посочва се в съобщението.
Подчертано беше, че общините се сблъскват с предизвикателства при кандидатстването за проекти, финансирани от Европейския съюз. Изискванията са сложни, а липсата на експерти за подготовката на предложенията представлява пречка. Нередности в документацията водят до финансови корекции при отчитането на проектите. За справяне с тези проблеми общините се объркват към външни консултанти.
Събираемостта на местните данъци и такси в общините се увеличава, но все още не достига на задоволителни нива. Голяма част от неплатените местни данъци и такси са от фирми, разкрива дискусията.
Бяха обсъдени и въпроси относно методиката за определяне на данъчни оценки, която не е актуализирана от дълго време. Предстои въвеждането на нова методика за изчисляване на таксата за битови отпадъци.
Разговаря се и за функционирането на звена за „Вътрешен одит“ в общините. Специалистите от Сметната палата подчертават, че не във всички общини има назначени вътрешни одитори.
Представителите на институцията за одит отбелязват, че процедурите за наемане на служители се спазват. Общинските администрации се придържат към нормативните изисквания както за държавни, така и за частни служители. Структурирането на устойчив кадрови капацитет в общините остава предизвикателство. Затрудненията с намирането и задържането на квалифициран персонал влияят отрицателно на работата на общинската администрация, особено в по-малките градове.
Разговаря се и за други специфични въпроси, свързани с одитите на общините в България и съответното законодателство, добавя се в съобщението.