Начало Водещи На парад с Путин: Сърбия и Словакия обръщат гръб на Европа?

На парад с Путин: Сърбия и Словакия обръщат гръб на Европа?

89
Кая Калас
Европейският върховен представител по външната политика и сигурността Кая Калас/ Снимка: БТА

Сърбия може да бъде блокирана в процеса на присъединяване към Европейския съюз, ако нейният президент Александър Вучич пътува до Русия следващия месец за парада за Деня на победата, съобщи вчера английският вестник „Телеграф“, цитиран от сръбската телевизия Ен1.

Говорителят на руското външно министерство Мария Захарова нарече тези предупреждения на ЕС „евронацизъм“.

„Преди 80 години фашистите по същия начин принудиха онези, които смятаха за „граждани втора класа“, да се отрекат от родината, народа и религията си“, написа Захарова в канала си в Телеграм.

Реакцията на ЕС идва, след като руските държавни медии съобщиха, че Александър Вучич ще бъде един от чуждестранните гости на събитието, както и че Сърбия ще участва с военни части и техника в спектакъла на 9 май. Европейски служители предупредиха Вучич, че посещението му ще наруши критериите за членство в ЕС и ще застраши европейските амбиции на Сърбия, пише „Телеграф“.

Европейският върховен представител по външната политика и сигурността Кая Калас каза, че външните министри на ЕС са обсъдили евентуалното участие на страни кандидатки на церемонията в Москва на вчерашна среща, подчертава Ен1.

„Беше много ясно обсъдено и няколко държави членки казаха, че всяко участие в паради или тържества на 9 май в Москва няма да бъде прието с добро око от европейска страна, като се има предвид, че Русия води истинска, тотална война в Европа“, каза тя пред репортери след срещата, цитирана от „Индекс“.

Сърбия отдавна се опитва да поддържа добри отношения едновременно с Брюксел и Москва, припомня Ен1. Балканската държава подаде молба за членство в ЕС през 2009 г. и получи статут на кандидат през 2012 г. Преговорите за присъединяване на Сърбия бяха в застой през последните години поради очевидната ѝ подкрепа за незаконното нахлуване на Русия в Украйна.

Белград отказа да наложи санкции на Русия в отговор на войната, които повечето държави членки на ЕС изискват като условие за членство. Русия също така притежава мажоритарния дял от единствената петролна рафинерия в Сърбия и отказва да я продаде, правейки Сърбия икономически зависима от Москва.

Кая Калас предупреди други членове на ЕС да не участват в парада на Путин за Деня на победата, който тази година отбелязва 80-ата годишнина от поражението на нацистка Германия във Втората световна война.

Словакия, член на ЕС с тесни връзки с Москва, също е поканена на събитието следващия месец. Роберт Фицо, министър-председателят на Словакия, каза миналата година, че ще присъства и е един от малкото лидери на ЕС, които се срещнаха с Путин през последните повече от три години, откакто Русия нахлу в Украйна.

Възгледите на Фицо за войната на Русия в Украйна се различават рязко от тези на повечето европейски лидери. Словашкият министър-председател се върна на власт миналата година, след като неговата лява партия „Смер“ спечели парламентарните избори с проруска и антиамериканска платформа. Оттогава насам той прекрати военната помощ на страната си за Украйна, обяви се против санкциите на ЕС срещу Русия и обеща да блокира присъединяването на Украйна към НАТО.  Срещу проруската позиция на правителството на Фицо и срещу други негови политики имаше големи протести в Словакия.

Унгарският премиер Виктор Орбан, смятан за най-близкия съюзник на Путин в Европа, няма да присъства.

„Поканих всички членове, както и представители на институции, да посещават Киев възможно най-често, за да покажат нашата солидарност и че сме с Украйна“, каза Калас, цитирана от Ен1.

Източник: БТА

Още международни новини – четете тук