Начало Интервю Настимир Ананиев за ДЕБАТИ: Не мисля, че Борисов е склонен да се...

Настимир Ананиев за ДЕБАТИ: Не мисля, че Борисов е склонен да се разграничи от Пеевски и той го показва всеки път

74
Настимир Ананиев
На снимката: Настимир Ананиев

Настимир Ананиев е роден на 17 юли 1975 г. в град София. Завършва висше образование в „Грифит колидж“ в Ирландия и Американския университет в България, както и престижното училище „Кенеди“ в Харвардския университет. Бил е маркетингов директор за Централна и Източна Европа на най-големия частен колеж в Ирландия. През 2014 г. е избран за народен представител в 43 Народно събрание от парламентарната група на Реформаторския блок, а впоследствие става председател на Комисията по транспорт, информационни технологии и съобщенията. През 2017 г. напуска движение „България на гражданите“ и поста си като заместник-председател на партията. През август 2018 г. създава партия „Волт“. На парламентарните избори през ноември 2021 г. решава неговата партия да подпише коалиционно споразумение с политическа формация „Продължаваме промяната“. Избран е за народен представител в 47 народно събрание и в 48 народно събрание. По-късно партия „Волт“ е изключена от коалицията ПП-ДБ и на настоящите парламентарни избори нейни представители няма да се явяват.

– Г-н Ананиев, с избора на Наталия Киселова отпуши ли се работата на парламента или това е само привидно в изострената политическа среда, на която сме свидетели, особено през последните месеци?

– Със сигурност изборът е добър знак, защото сега няма да може някой да казва, че не разглеждаме бюджета или законите за ПВУ, защото нямаме председател. Ето, има председател.

Надявам се да видим по какъв начин ще действа този председател, тъй като през годините, знаете, че сме виждали различни парламентарни тактики и да видим дали г-жа Киселова ще се придържа към нещата, които е заявила и които се очакват от нея, или ще се използват някакви тактики за бавене.

За съжаление, много пъти важни закони, които трябва да бъдат разгледани, които трябва да бъдат включени в дневния ред на НС, трябва да бъдат включени от председателя. Единствената възможност, която дава правилникът на Народното събрание, е първата сряда на всеки месец, когато парламентарните групи могат да вкарват закони и без председателя, но тогава или се бламира тази сряда, може да падне кворумът, може да има дълги дебати по някоя друга точка и да не се стигне до важните законодателства, които са важни за всеки един български гражданин.

Аз мисля, че изборът на Киселова е добър знак, но бих я съдил по действията ѝ в тази много важна роля като председател на НС и при вероятни избори – много вероятен бъдещ служебен премиер.

– Това, че името ѝ е сред вероятните кандидати за служебен премиер, може ли да се превърне в стимул за ГЕРБ, за да направи опит за редовно правителство? Едно служебно правителство с нов премиер, който не е кадър на ГЕРБ, и друг вътрешен министър, който се грижи за организирането на изборите, не е нещо, което партията на Борисов би искала…

– Според мен, ако искаха да се направи правителство, беше по-стратегически правилно да бъде избран г-н Силви Кирилов. С избора на Наталия Киселова, от моя гледна точка, се бламира изцяло възможността за кабинет.

Да кажем, че сега има някаква договорка от главните действащи лица за подкрепата на Киселова – това са ГЕРБ-СДС, ПП-ДБ и БСП, тогава, аз съм сигурен, че ГЕРБ никога не биха отстъпили от мястото на министър-председател. БСП вече имат председател на парламента – ще трябва мнозинство, за да бъде свалена от този пост, а ПП-ДБ няма да имат нито министър-председател, нито председател на НС. Аз не мисля, че те биха участвали в такава формула.

И изборът на Киселова, поне лично за мен, значи, че най-вероятно отиваме в края на март на предсрочни избори. Освен, ако нещо друго не се случи.

При избора на Силви Кирилов беше различно – неговият избор щеше да накара ГЕРБ да гони съставянето на правителство, защото самият Кирилов заяви – ако има правителство и мнозинство, което се формира, аз ще отстъпя да бъде избран председател на Народното събрание.

Аз не съм чул подобна заявка от Наталия Киселова до момента, нито от БСП. И затова смятам, че с избора на Киселова някак си се предопредели това да няма правителство, поне не с участието на ПП-ДБ.

– Този избор показа ли, че съществува санитарен кордон около Делян Пеевски, за какъвто настояват от ПП-ДБ?

– Не мисля, че има такъв кордон, макар че, за хората, които не следят внимателно всички процеси, не следят работата на Народното събрание, може и да изглежда така.

Въпросът е какви закони биха били приети като цяло в НС и с какво мнозинство.

Защото по принцип, когато се състави едно мнозинство за председател на НС, се очаква това мнозинство да състави и кабинет. Въпросът е, че при нас имахме много тежка криза – от 11 опит беше избран председател.

Това можеше и да е тактика – колкото по-тежка изглежда една криза, толкова по приемлив става всеки един компромис. И може би затова беше избрана Наталия Киселова – защото виждаме едни твърди политически субекти, които са се заявявали като антикомунисти – и ГЕРБ, и ДБ, но гласуваха за Киселова. Това със сигурност ще напрегне тази групичка от антикомунисти, които подкрепят тези две формации. Единственият отговор на това нещо би било: Ами да, ние трябваше да се покажем, че сме отговорни и разумни и направихме голям компромис.

Мисля, че е важно да се съди за един човек по неговите действия в позицията и поста, който заема.

– Борисов склонен ли е да се разграничи от Делян Пеевски?

– Не мисля, че е склонен и той го показва всеки път, защото бяга от тази декларация. В един момент, макар и да няма декларация, ще дойде законопроектът за изменение и допълнение на Закона за съдебната власт – ще видим дали има опасност този закон да не стигне в зала на второ четене. В моя парламентарен опит съм виждал много закони, които минават на първо четене и накрая се оказва, че никога не стигат до второ четене.

– Бюджетът вероятно е първото нещо, с което трябва да се заемат депутатите. Ще успеят ли да го приемат?

Те трябва да успеят. Лошо впечатление ми направи миналия петък, когато решиха, че следващото заседание за избора на председател на парламента ще бъде в сряда.

Когато няма избран председател на Народното събрание, парламентът трябва да работи всеки ден, ако трябва и събота и неделя. Най-малкото беше да се съберат в понеделник, защо трябваше да бъдат изгубени два дена?

Бюджетът е много ключов, защото трябва да покаже най-малкото какво мнозинство и за какви политики има в това Народно събрание. Надявам се да не стане предизборен бюджет на наддаване. С една дума – популистки бюджет и ако се очакват нови избори, всеки ще се старае да изглежда най-даващ и по този начин се страхувам да не се счупи самият бюджет.

Знаете – еврозоната зависи от дефицита и нашата фискална политика като цяло… При осем парламентарни групи със сигурност ще има играчи – има три-четири формации, които имат популистки профил и които не са в това мнозинство, което избра Киселова.

Въпросът е, ако се предлага увеличение на доходите, откъде ще идват тези приходи.

– Параметрите на бюджета предвиждат връщане на ДДС за ресторантьорите на 20 процента, това ще доведе до вливането на по-големи приходи в хазната…

– Аз лично подкрепям тази мярка, защото, когато беше свален данъкът, не видях да падат сметките в ресторантите. Даже те се увеличиха. А сега дори цената на горивата е по-ниска, енергоносителите са много по-евтини. Това се случи и с хляба. Ако тази мярка е за подпомагане на бизнеса, нека да бъде казано ясно, а не, че е с цел да се намалят цените. Ние не видяхме и цената на хляба да пада.

Хубаво е това, което се каза, че тези, които са под прага на бедност, ще получат по 100 лв. като коледни надбавки. Добре е това да бъде едно дългосрочно решение и хората да знаят, че всички плащания са обвързани с вдигания на средна работна заплата.