Недоволството срещу властта в Сърбия не стихва. Хиляди излязоха на протести в някои градове на страната, като това е част от по-широко движение, което настоява за търсене на отговорност от виновните за срутването на козирката на гарата в Нови Сад на 1 ноември, при което загинаха 15 души.
Протест в столицата Белград беше свикан от студентски организации и беше подкрепен от ученици.
Заради студентските протести, в повечето университети занятия не се провеждат от седмици.
Сградите на много факултети са окупирани от студенти. През последните дни към протестите се присъединиха и учениците. Правителството реши ученическата ваканция да започне по-рано – още от днес, за да се предотврати окупиране на училища.
Според различни оценки на протеста в различни части на страната са излезли „десетки хиляди“ демонстранти, а протестът на площад „Славия“ в центъра на Белград беше определен като един от най-големите в последните години.
По-малки демонстрации се проведоха в Ниш и Крагуевац.
Протестът в Белград започна с 15-минутно мълчание в памет на жертвите на трагедията в Нови Сад, след което се чуха викове „По ръцете ви има кръв!“.
Мнозина в Сърбия обвиняват за трагедията корупцията и некачествените строителни дейности по гарата, която беше ремонтирана два пъти през последните години като част от спорен проект с участието на държавни китайски компании.
Към протеста се присъединиха и популярни сръбски театрални и киноактьори, а актьорът Бане Трифунович описа демонстрацията като „фестивал на свободата“.
Президентът Вучич откри новоизградена магистрална отсечка в Централна Сърбия и заяви, че няма да отстъпи пред исканията на опозицията за преходно правителство.
Той обвини опонентите си, че използват студентите и учениците, за да се опитат да завземат властта.
Ние пак ще ги победим. Те (опозицията) не знаят какво да правят, освен да използват нечии деца“, каза Вучич.
Опозиционните партии настояват за преходно правителство, което да подготви свободни и честни избори.
Протестите белязаха Сърбия през отминаващата година, породени от трагедии и недоволството на протестиращите. През хора излязоха на улиците по големите градове в страната, след кат през 2023 г. при две последователни масови стрелби бяха убити общо 19 души.
Железопътната гара е построена през 1964 г. и е реновирана два пъти през последните години в рамките на по-мащабно споразумение между Китай, Сърбия и Унгария за пускане на бърза железопътна връзка между Белград и Будапеща.
Властите започнаха веднага разследване, имаше задържани. Министрите на строителството Горан Весич и на външната търговия Томислав Момирович подадоха оставки.
Сръбският президент Александър Вучич разпореди да бъде изпълнено едно от исканията на протестиращите – да бъде публикувана документацията, свързана с ремонта на гарата.
Протестиращите обаче продължават да настояват виновните да понесат отговорност и призовават за оставки на премиера Милош Вучевич и на кмета на Нови Сад Милан Джурич.
Към масовото недоволство под наслов „Ръцете ви са окървавени“ се присъединиха сръбски студенти. Протестни действия под различни форми има почти ежедневно, като всеки петък точно в часа на трагедията 11:52 се провежда петнадесет минутна акция, при която хората спират и се блокира движението, за да се отдаде почит на загиналите петнадесет души.
Друг повод за протести в Сърбия беше добивът на литий, който е изключително важна суровина за производството на батерии за електромобили. Протестите бяха сравнявани по масовост с протестите от пети октомври 2000 година,
когато от власт бе свален Слободан Милошевич.
Според природозащитници разработването на едно от най-големите находища на литий в Европа, намиращо се в долината Ядар в Западна Сърбия, ще нанесе непоправими щети на околната среда.
През юли Белград възстанови лиценза на мултинационалната компания „Рио Тинто“ за добив на литий две години след като предишното правителство спря проекта поради протести на природозащитни групи.
Управляващите смятат, че за Сърбия мината е възможност за икономическо развитие.
Президентът Вучич подчертава, че при добива на литий ще се прилагат най-стриктните природозащитни мерки и предприе обиколка на района, по време на която се опита да успокои живеещите в долина Ядар и да ги убеди в безопасността на проекта.
Същевременно ЕС и Сърбия подписаха ключово споразумение за сътрудничество в областта на добива на литий и за засилване на връзките в производството на батерии и електрически превозни средства. На подписването на меморандума за разбирателство присъства наред с Вучич и германският канцлер Олаф Шолц.