Политиката на „Мета“ по отношение на така наречените дийпфейк изображения се нуждаят от актуализиране, включително формулировките, които „не са достатъчно ясни“, заяви днес надзорният орган на компанията в решение по случаи, свързани с генерирани от изкуствен интелект изображения на две известни жени, предаде Асошиейтед прес.
В единия от случаите гигантът сред социалните медии „Мета“ не е свалил дийпфейк на интимно изображение на известна индийка, която не е идентифицирал, докато не се е намесил надзорният съвет на компанията.
Дийпфейк голи изображения на жени и известни личности, включително на Тейлър Суифт, се разпространиха в социалните медии, тъй като технологията, използвана за направата им, стана по-достъпна и лесна за използване. Онлайн платформите са подложени на натиск да направят повече за справяне с проблема.
Съветът, който „Мета“ създаде през 2020 г., за да служи като орган, който да анализира съдържанието на своите платформи, включително „Фейсбук“ и „Инстаграм“, месеци наред разглеждаше двата случая, свързани с изображения, генерирани от изкуствен интелект, на които са изобразени известни жени – индийка и американка. Съветът не идентифицира нито една от жените, като описва всяка от тях само като „публична личност от женски пол“.
Органът заяви, че потребител е докладвал по първия случай за изображението като за порнография, но съобщението не е било разгледано в рамките на 48-часовия срок, поради което е било автоматично отхвърлено. Потребителят е подал жалба до „Мета“, но и тя е била автоматично отхвърлена.
Съветът заяви, че и двата случая нарушават забраната на „Мета“ за „унизителен сексуален фотошоп“ съгласно политиката на компанията за тормоз и преследване. Въпреки това органът добави, че формулировката на политиката му не е ясна за потребителите.
Органът също така заяви, че е обезпокоен от „автоматичното отхвърляне“ след 48 часа на жалбите на „Мета“ за сексуални посегателства, основани на изображения, като заяви, че това „може да има значително въздействие върху човешките права“.