Ситуацията в селското стопанство е предизвикателна заради множество фактори, включително климатичните изменения, глобалната политическа среда и актуализациите на политиките на Европейския съюз, свързани с финансите за продоволствената сигурност. Това заяви заместник-министърът на земеделието и храните Янислав Янчев в интервю за „Дарик“.
„Наистина е сложно, дори бих казал, критично“, отбеляза той, добавяйки, че освен изменението на климата, на което българските фермери трябва да се приспособят, териториалните конфликти и техният ефект върху икономиката също имат съществени последствия.
„Селското стопанство се нуждае от предсказуемост. Нашата цел е да осигурим подкрепа и мерки, които ще допринесат за тази предвидимост, така че фермерите да могат да разчитат на Министерството на земеделието и храните за своето развитие и бизнес“, каза Янчев.
Заместник-министърът говори и за новия предложен проект на многогодишна финансова рамка от Европейската комисия, който определи като „значителен удар по общата селскостопанска политика“.
„От основаването на Европейския съюз, селскостопанската политика е била самостоятелна с определени фондове и приоритети. В момента Комисията възнамерява да я интегрира в общ фонд за всяка страна, което буди тревоги както у фермерите, така и в администрацията. Според мен, това е стъпка назад. Не можем да рискуваме продоволствената сигурност, която е била основна цел при създаването на Съюза“, допълни той, акцентирайки на необходимостта от усилия за защита на интересите на сектора, тъй като това е обща отговорност за администрацията и фермерите.
Янчев подчерта, че администрацията активно наблюдава всички предизвикателства, влияещи на производството. Той отбеляза, че цените на селскостопанските изделия, особено на пшеницата, не са на приемливо ниво и посочи, че при очаквана реколта от около 7 милиона тона, спадът в цените би могъл сериозно да засегне приходите на българските производители.
Според него, Министерството на земеделието и храните има за цел да осигури подкрепа на българските производители по възможно най-балансиран начин.
„Необходимо е да се установи баланс, за да може фермерите да се чувстват уверени, знаейки, че държавата е готова да им оказва подкрепа всеки момент, когато е нужна, по най-добрия начин“, каза той.