Днес започва Берлинският международен кинофестивал, наричан и Берлинале, по подобие на венецианското биенале. Той се нарежда по важност до кинофестивалите във Венеция и Кан като водещ европейски фестивал.
„Златна мечка“ (на немски: Goldener Bär) е най-високото отличие, което се връчва на най-добрия филм в конкурсната програма на Берлинале.
Наградата е представена за първи път през 1951г. Тя е метална, позлатена пластика, която изобразява мечка изправена на задните си лапи, и с протегнати предни лапи напред. Мечката е хералдическото животно на Берлин, включено в герба и знамето на града. Автор на скулптурното изображение е Рене Синанис.
От 2007 г. наградате се присъжда и в категорията за най-добър късометражен филм. В допълнение към „Златната мечка“ на Берлинския филмов фестивал се присъжда наградата „Сребърна мечка“.
Анг Лий е единственият режисьор в историята, на чиито филми е присъдена два пъти наградата „Златна мечка“.
![Награда "Златна мечка" за 75-ото издание на Берлинале](https://debati.bg/wp-content/uploads/2025/02/47ef10a102ee41f1ab762554bb5f2869-0-b04b5b9173b54adda9e2509e46f03b5c.jpg)
Парад на звездите на „Берлинале“
Джесика Частейн, Марион Котияр, Робърт Патинсън, Тимъти Шаламе, Итън Хоук: Международният филмов фестивал в Берлин събира плеяда от звезди за 75-ото си издание, което ще се проведе на фона на политическото напрежение в Германия и по света, предаде БТА.
„Берлинале“, който винаги е бил възприеман като прогресивен фестивал с отзвук от политическите проблеми на деня, ще връчи своята „Златна мечка“ на 22 февруари – в навечерието на предсрочните парламентарни избори в страната.
Последните дни на напрегнатата кампания и перспективата за исторически резултат за крайната десница увеличават натиска върху червения килим, където изявленията на режисьорите и звездите, и особено на германците, ще бъдат разглеждани „под лупа“.
Въпроса за имиграцията повдига филмът „Светлината“, с който ще бъде открит кинофестивалът в Берлин на 13 февруари. В него режисьорът Том Тиквер („Бягай, Лола“) разказва историята на сирийка, която става домашна помощница в германско семейство.
„Политиката е в ДНК-то на града и на самия фестивал, който има за цел да свързва хората“, каза новата му директорка Триша Тътъл. Тя все пак изрази надежда, че публиката ще може да обсъжда и самите филми.
Според Тътъл противоречията, които белязаха миналогодишната наградна церемония, са разубедили някои режисьори да участват тази година.
„През последните седмици с нас се свързаха и много режисьори от арабски страни, за да се уверят, че фестивалът е място за диалог и открита дискусия“, каза Триша Тътъл.
Тази година фестивалът е предвидил документален филм за Давид Кунио, израелски актьор, държан като заложник в ивицата Газа.
Осемдесет години след края на Втората световна война документална лента проследява създаването на филма „Шоа“ на режисьора Клод Ланзман, който също ще бъде показан.
Сред звездите на фестивала ще бъде американският актьор Тимъти Шаламе, който ще представи биографичния филм „Напълно непознат“ за Боб Дилън.
Робърт Патинсън ще бъде на разположение за представянето на филма „Мики 17“, който бележи завръщането на Пон Джун-хо след спечелването на „Златна палма“ и триумфа на „Оскар“-ите с черната комедия „Паразит“ (2019). Научнофантастичната комедия на южнокорейския режисьор, която резонира с времето, осмивайки милиардер, напомнящ за Илон Мъск, ще бъде показана извън конкурсната програма.
Сред звездите на 75-ото издание на „Берлинале“ ще бъдат също Тилда Суинтън, която ще получи почетна „Златна мечка“ за цялостно творчество, Марион Котияр – една от най-известните френски актриси в света, китайската звезда Фан Бинбин.
Бинбин е част от журито, което ще избере носителя на „Златна мечка“. Негов председател е американският режисьор Тод Хейнс.
Миналата година отличието спечели документалният филм „Дахомей“ на френската режисьорка от сенегалски произход Мати Диоп.
Сред филмите в надпреварата за „Златна мечка“ са новите предложения на режисьори като Ричард Линклейтър, Хон Сансу, Мишел Франко и Раду Жуде.
Линклейтър се завръща с филма „Синя луна“ (Blue Moon), който проследява последните дни на американския автор на песни Лоренц Харт. В него участват Итън Хоук, както и звездите от „Веществото“ Маргарет Куоли, Боби Канавале и Андрю Скот.
Мишел Франко, мексиканският режисьор, който е печелил награди в Кан и Венеция, ще представи в Берлин най-новия си филм. „Мечти“ (Dreams) е любовна история между светска дама и балетист и събира отново Франко с носителката на „Оскар“ Джесика Частейн, която участва във филма му „Памет“ (Memory), представен във Венеция през 2023 г.
Румънецът Раду Жуде, който спечели „Златна мечка“ в Берлин през 2021 г., се включва в надпреварата с „Континентал 25“. Мрачната комедия разглежда въпроси като жилищната криза и възхода на национализма.
Редовен участник на Берлинале, южнокореецът Хон Сансу се завръща с осмия си филм, който ще се съревновава за „Златна мечка“. Филмът му What Does that Nature Say to You разказва историята на млад поет.
Всички заглавия от конкурсната програма са световни премиери с изключение на филмите Dreams (Sex Love) на Даг Йохан Хаугеруд, който вече беше представен в Норвегия, и If I Had Legs I’d Kick You на Мери Бронщайн, комедийна драма с участието на Роуз Бърн.
Американският режисьор Тод Хейнс ще оглави журито на Международния филмов фестивал в Берлин.
Кино и политика
Организаторите на Международния кинофестивал в Берлин се надяват, че тази година политиката няма да засенчи филмите, предаде Ройтерс. Те се опитват да вдъхнат нов живот на събитието. Форумът винаги е бил най-политизиран от големите международни филмови фестивали, а сега се провежда дни преди изборите в Германия. Конфликтът в Близкия изток също е на хоризонта, отбелязва Ройтерс.
„Миналата година… политиката сякаш измести киното. Мисля, а може би и се опасявам, че това ще се случи и тази година“, казва Скот Роксбъро, ръководител на европейския офис на изданието „Холивуд рипортър“, пред Ройтерс.
Това ще е първото издание на „Берлинале“ под ръководството на новия директор Триша Тътъл. Родената в САЩ Тътъл признава политическата история на фестивала, но не иска този дискурс да засенчва самите филми. Форумът няма да направи изявление относно изборите, въпреки че тя насърчава германците да гласуват.
Дискусиите за войната между Израел и палестинците вероятно също ще бъдат неизбежни въпреки усилията на организаторите, е мнението на Роксбъро.
Миналогодишната церемония за закриването на „Берлинале“ предизвика критики от страна на германски политици, след като няколко от отличените изразиха солидарност с палестинците и разкритикуваха действията на Израел в Газа, припомня Ройтерс. От форума казаха, че дрехи или символи, показващи солидарност с палестинците, са разрешени, но определени фрази изискват внимание.
Няколко пропалестински групи призоваха филмовите дейци да бойкотират тазгодишния фестивал заради подкрепата на правителството за Израел и вероятно ще има протести на червения килим и на други места, отбелязва Ройтерс.