През последните дни в общественото пространство се появиха редица спекулации, свързани с технически проблем по един от новите изтребители F-16, предназначени за българските Военновъздушни сили. В отговор на тези обвинения, министърът на отбраната Атанас Запрянов и началникът на отбраната адмирал Емил Ефтимов изразиха категорична позиция, опровергавайки твърденията за саботаж, шпионаж или друга форма на умишлено увреждане. Те дадоха подробна информация относно техническия процес по приемане на самолетите и подчертаха, че българските специалисти са действали професионално и в пълно съответствие с протоколите.
Лъжа е, че български военни са повредили нещо по F-16, категорично неверни са и твърденията за шпионаж и предателство. Това каза пред БНТ министърът на отбраната Атанас Запрянов.
„Индикацията за неизправност се констатира от американския технически състав. Нашите хора не са пипали нищо, те просто приемат системите. Ние сме инвестирали милиони долари за подготовка и на летателния, и на техническия ни състав и аз имам пълно доверие в тези хора“.
Платката, която трябва да се подмени, е осигурена, като България трябва да я транспортира от САЩ.
„Междувременно тестването на останалите системи си продължи. Самолетът е напълно функционален. След като получим новата платка, ще продължи тестването на тази система, след което ще бъде технически приет, ще има летателно приемане, а накрая началникът на отбраната ще издаде заповед за приемане на въоръжение“.
Министърът каза, че няма да плащаме нищо допълнително за подмяната на неизправната част.
„Устройството не е за наша сметка, тъй като самолетът още не е станал наш. Ние още не сме платили самолета – след като го приемем на въоръжение, подписваме финансовите документи и тогава ще бъде заплатено на фирмата производител. Няма да платим нищо извънредно“.
Договореният пакет позволява приемането на самолета на въоръжение и тренировката на пилотите за работа по въздушни цели.
„Имаме тригодишна поддръжка, която американската страна ще осигурява, а сега се водят преговори за договор за резервни части по време на целия жизнен цикъл на самолетите“.
Според Атанас Запрянов няма пропуски в комуникацията, но призна, че са подценили как една техническа неизправност може да се превърне в политически проблем.
Въпрос на дни е самолетът F-16 да бъде ремонтиран, заяви също пред БНТ началникът на отбраната адмирал Емил Ефтимов.
„F-16 има малък технически проблем. Самолетът е в процес на приемане, след което следва приемане на въоръжение, на експлоатация и приучване на нашите пилоти и техници. това е процес. Темата за 2025 г. е да дойдат първите 8 самолета и да почне тяхното усвояване, след което да започне сглобяването и достигането на първоначални оперативни способности на тези 8 самолета“.
Адмирал Ефтимов отказа да коментира политическите изказвания по темата и определи като инсинуации обвиненията към ръководството на ВВС. Смята, че военнослужещите заслужават извинение, но не очаква да го получат.
„Ще има атаки. Ще има проблеми със следващи самолети, ще има проблеми с корабите, с бойните машини, радарите. Това е нещо нормално, това е процес. Настройват се логистични системи, системи за поддръжка. Ключовият момент в това отношение – опазване на тайна, сигурност и прочие беше сертификацията на системите на сигурност на авиобазата. В това отношение се работи много сериозно. Личният състав е подготвен“.
Адмирал Ефтимов благодари на всички военнослужещи и цивилни служители за отговорността и професионализма им.
„Посрещаме празника в друга обстановка, в която държавата засвидетелства отношение към армията. Започна модернизацията – това е темата, а е F-16. Ние стоим на правилния курс. Когато корабът върви по правилен курс, командата е „дръж“. Пожелавам им да държат, да бъдат устойчиви, мотивирани и отговорни“.
Ситуацията с F-16 ясно показва, че интеграцията на нова бойна техника е сложен и чувствителен процес, който изисква търпение, експертност и доверие между партньорите. Изказванията на висшето военно и политическо ръководство опровергават недостоверните обвинения и потвърждават, че България върви по план към модернизация на армията. Въпреки предизвикателствата, целта остава същата – изграждане на съвременни, боеспособни и надеждни въоръжени сили, които да гарантират сигурността на страната.