Начало България Красимир Манов за ДЕБАТИ: От 1 януари 2023 г. сме платили $250...

Красимир Манов за ДЕБАТИ: От 1 януари 2023 г. сме платили $250 млн. на „Боташ“, това са пет детски болници

64
Красимир Манов
Кадър: Евронюз

Какви ще бъдат последиците за България от споразумението с турската компания „Боташ“ и ще стигнели докладът на временната парламентарна комисия до европейската прокуратура. На този и други въпроси пред ДЕБАТИ отговори енергийният експерт Красимир Манов. 

– Г-н Манов, през октомври миналата година Вие казахте, че споразумението с „Боташ“ ще стигне до европейската прокуратура – левицата заяви, че ще изпрати сигнал до там. Как очаквате да се развие този случай?

– Със сигурност ще бъде изпратен до европейската прокуратура. Европейската комисия и прокуратура ще го разследват, защото споразумението нарушава правилата за конкуренция. Ние даваме ексклузивитет на турската държавна компания „Боташ“.

Те имат право през наша територия, плащайки ни само транзитната такса, да сключват договори само със страни членки на ЕС. Каквото и турската компания вече направи – тя подписа договор с Унгария, подписаха с Румъния, подписаха с Украйна по трасето юг-север.

– Единствено големите такси, които бяха използвани като аргумент, ли са основното, което ни ощетява като държава?

– Първо, договорът е подписан за 13 години, като от българска страна няма клауза за прекратяване. За целия срок на договора, например такса за транзит, която в този бизнес – тръбопроводен бизнес на природен газ – таксата е между 2.5 и 4.5 долара на 1000 куб. метра за 100 км.

Само че ние сме подписали двойно и повече – 9.14 долара. Докато турците за техния транзит плащат малко над 4 долара, което е нормалната цена.

За целия период на договора, дали ние ще използваме капацитета, или не, ние дължим тази сума. Това прави над 2.4 млрд. долара, които трябва да платим на Турция.

Не можем и да го прекратим, ако искаме. Няма опция за форсмажор.

Договорът така е написан, че все едно е направен от „Боташ“ и ние сме се съгласили на всички техни условия. Когато турците ни пращат договора, върху него вече се е намирал подписът на нашия тогавашен енергиен министър – Румен Христов.

Той няма право да подписва. Той е министър, а тук става въпрос за договореност между две търговски дружества – от наша страна са „Булгаргаз“ и „Булгартрансгаз“, и от турската страна – „Боташ“.

Принципал на двете български компании е Българският енергиен холдинг. От доклада е видно, че БЕХ въобще не е знаел за това нещо, никой не ги е питал, никой не е съгласувал с тях. Което е абсолютно нарушение.

Вътре в играта е и самият президент Румен Радев, защото на базата на неговите договорки с турския президент Ердоган, започва цялата тази история. И няма как той да се измъкне, защото той назначи този кабинет и въпросния министър Румен Христов.

И сега обяснява, че те са го направили с перспектива. Няма такова нещо. В доклада на парламентарната комисия по енергетика ясно е написано, че когато това е трябвало да мине съгласувателна процедура през Министерския съвет, то е минало на подпис и не всички министерства са се запознали с това нещо. Другото, което е – Народното събрание не е запознато.

Те са подписали за 1.850 млрд. куб. метра като количество на година, от които ние нямаме нужда. Ние потребяваме около 2.3 млн. куб. метра на година, от които 1 млрд. са ни от азерския газ, 1 млрд. идват от Александруполис и около 200-300 млн., които можем да си добавяме от свободния пазар.

И в доклада на комисията, коята се занимава със случая в парламента, е записано, че имаме над 2 млрд. куб. метра излишък на природен газ. Това показва, че този договор не е трябвало да бъде подписван.

Но аргументите на президента са, че този договор дава възможност страната ни да се превърне в износител на газ и че вината е в предходното правителство, което не е ангажирало капацитети.

Няма такова нещо. Самият доклад на комисията, председателствана от Жечо Станков от ГЕРБ, показва, че нищо с никого не е съгласувано.

Когато се предприемат подобни действия, трябва да го има мнението на всички заинтересовани институции. Всичко е станало толкова набързо, все едно е правено под диктат. И явно тук става въпрос за зависимост от турската страна.

И тъй като това президентът Румен Радев го е говорил с Ердоган, би следвало службите да се заемат и да започне пълно разследване. Тук става въпрос за огромна корупционна сделка.

– Как си обяснявате факта, че председателят на комисията в парламента първоначално не искаше да внесе доклада в Народното събрание? Каква е причината за това?

– Аз бях поканен от независимия народен представител Радостин Василев и присъствах на дебата по време на извънредното заседание на Народното събрание в петък. Стана скандал, направиха почивка, която продължи 1 час и в тази почивка Жечо Станков внесе доклада в деловодството на Народното събрание.

Естествено, че ГЕРБ ще прикриват президента.

– Защо да е естествено?

– Жечо Станков и Теменужка Петкова, и това го каза Радостин Василев от трибуната, и ги пита дали са били при президента и дали са дискутирали това нещо.

А тук става въпрос за големи суми пари и темата от няколко години е в общественото пространство. Само за срока от миналата година – договорът важи от 1 януари 2023 година, за година и три месеца от това неизползване на капацитета България е платила между 220 и 250 млн. долара на турската страна.

Това е абсолютно скандално, това са приблизително пет детски болници, за което се чудят как да отделят пари за построяването на детска болница. Ами 2.5 млрд.долара за целия период на договора?

Те са пращали писма до „Боташ“ да се опитват да предоговарят, но турците не само, че не искат да предоговарят, ами даже и още по-големи изисквания са поставили към българската страна.

Определението за това е само едно – това е национално предателство.

Вие питате защо да е естествено. ГЕРБ и ДПС се изказаха. ДПС бяха много разочаровани и въобще не е трябвало този въпрос да се повдига. Нека Турция да си ограбва България, да има тишина и спокойствие и да продължават едни милиарди да текат към Турция.

И Румен Радев, закрилникът на „Има такъв народ“, които са филиал на ДПС. Те всичките са там в „сглобката“.

ПП-ДБ, които имаха правителство 10 месеца, не си мръднаха пръста да разследват нещата за „Боташ“. Защо да разследват „Боташ“, след като Асен Василев не успя да събере над 2.2 млрд. долара от таксата между сортовете петрол „Уралс“ и „Брент“. Имаше един закон за ограничителните мерки заради войната в Украйна, който Асен Василев и ПП-ДБ внесоха в НС и според този закон трябваше тези пари да ги вкарат в бюджета. Нищо не вкараха.

– Парламентът задължи служебния енергиен министър да предоговори това споразумение, но от Вас разбирам, че това не е възможно да стане.

И кой е министърът на енергетиката? Същият Владимир Малинов, който беше директор на „Булгартрансгаз“, който също е вътре в заверата. И аз затова казвам, че той е сложен там, за да се замитат следите. Но това вече няма как да стане, вече е излязъл докладът на комисията.

От цялото Народно събрание единствено