Начало Спорт Кой има най-много медали от Олимпиадата в Париж до момента?

Кой има най-много медали от Олимпиадата в Париж до момента?

59
Олимпийски игри, медали
Снимка: AP/БТА

След десетия ден от Олимпиадата в Париж, Съединените щати изпревариха Китай по брой медали, достигайки до 21 златни, 30 сребърни и 28 бронзови медала.

Китай засега е на втора позиция също с 21 златни медала в края на деня, но отчете само 18 сребърни и 14 бронзови медала.

Домакинът Франция изпревари Австралия в класирането, след като спечели 13-ото си злато. Въпреки че и двете държави са с еднакъв брой златни медали, Франция има значително по-висок общ брой медали.

Ето и класирането по медали на първите десет държави до момента:

Медали Олимпийски игри Париж 2024

Българското участие

Олимпиадата в Париж тази година е двадесет и втората лятна олимпиада, на която България участва. Страната ни спечели 46 квоти в 15 спорта, но до момента все още нямаме завоюван нито един медал.

С първи такъв ще ни удостои на 8 август Хавиер Ибанес, който се класира за 1/2-финалите в боксовия турнир при мъжете в категория до 57 килограма и по този начин  си гарантира най-малко бронзов медал.

Предстои да видим как ще се развие и какво ще ни донесе втората седмица от най-голямото спортно събитие в света.

Българските медали през годините

Токио 2020

България финишира на 30-ата позиция в класирането по медали на Олимпийските игри в Токио. Златни отличия ни донесоха ансамбълът по художествена гимнастика, каратистката Ивет Горанова и боксьорката Стойка Кръстева. Със сребро се окичи Антоанета Костадинова в спортната стрелба, с бронзови медали – състезателките ни в борбата Тайбе Юсеин и Евелина Николова.

Победител в класирането по медали станаха САЩ (39 златни, 41 сребърни, 33 бронзови медала), следвани от Китай (38, 32, 18) и домакините от Япония (27, 14, 17).

Рио де Жанейро 2016

България завърши летните Олимпийски игри в Рио де Жанейро на 65-ото място по брой спечелени медали, което делим с Венецуела.

Отличията за страната ни спечелиха Мирела Демирева във високия скок (сребрен медал), Елица Янкова в борбата и ансамбълът по художествена гимнастика (бронз).

Категорични лидери бяха олимпийците от САЩ, които спечелиха 121 медала в Рио. Великобритания завърши на трето място с 27 златни медала – с един повече от Китай, които останаха втори в крайното класиране по общ брой отличия – 60, с три повече от британците. Русия завърши на четвърто място с 19 титли, предвид факта, че целият ѝ атлетически отбор бе спрян от участие заради допинг скандал. На пето място остана Германия.

Лондон 2012

България участва на летните олимпийски игри в Лондон през 2012 г. с 63-ма спортисти. Но през последните 56 години страната ни няма по-безрезултатно представяне.

Успяваме да завоюваме само 3 медала – сребърен медал за Станка Златева в борба свободен стил, категория до 72 кг., сребърен медал за Милка Манева във вдигането на тежести, жени до 63 кг. и бронзов медал за Тервел Пулев в бокс, категория до 91 кг.

Медалът на Манева бе връчен официално през 2017 година, след наказания за допинг на предишните медалистки.

Пекин 2008

България е на 42-ро място с 5 медала: един златен, един сребрен и три бронзови.

Със злато е Румяна Нейкова (гребане). Със сребро – Станка Златева (свободна борба), с бронз – Явор Янакиев (класическа борба), Радослав Великов (свободна борба) и Кирил Терзиев (свободна борба).

Атина 2004

България е на 33-о място с 12 медала: 2 златни, 1 сребърен и 9 бронзови (общо 12).

Със злато са Милен Добрев (вдигане на тежести) и Мария Гроздева (стрелба), със сребро – гимнастикът Йордан Йовчев, а с бронз – Борис Георгиев (бокс), Армен Назарян (борба), Величко Чолаков (вдигане на тежести), Йордан Йовчев (гимнастика), Румяна Нейкова (гребане), Иво Янакиев (гребане), Георги Георгиев (джудо), Мария Гроздева (стрелба), както и ансамбълът ни по художествена гимнастика: Кристина Рангелова, Зорница Маринова, Владислава Танчева, Галина Танчева, Жанет Илиева, Елеонора Кежова.

Сидни 2000

България е на 17-а позиция с 13 медала: 5 златни, 6 сребърни и 2 бронзови.

Злато вземат Таню Киряков (стрелба), Мария Гроздева (стрелба), Гълъбин Боевски (вдигане на тежести), Армен Назарян (класическа борба), Тереза Маринова (лека атлетика, троен скок). Със сребро се връщат Георги Марков (вдигане на тежести), Алан Цагаев (вдигане на тежести), Румяна Нейкова (гребане), Петър Мерков (кану-каяк), който има два медала, Серафим Бързаков (свободна борба). Бронзови…

Атланта 1996

България заема 22-ро място, печели 15 медала: 3 златни, 7 сребърни и 5 бронзови.

Стефка Костадинова (лека атлетика), Даниел Петров (бокс) и Валентин Йорданов (борба) печелят златни медали.

Сребърни медали завоюват Серафим Тодоров (бокс), Тончо Тончев (бокс), Красимир Дунев (спортна гимнастика), Емил Милев (спортна стрелба), Диана Йоргова (спортна стрелба), Йото Йотов (вдигане на тежести) и отборът ни по художествена гимнастика.

Бронзови медали печелят Таню Киряков (спортна стрелба), Мария Гроздева (спортна стрелба), Севдалин Минчев (вдигане на тежести), Николай Пешалов (вдигане на тежести), Андриан Душев и Милко Казанов (каяк).

Москва 1980

България е трета с 41 медала: 8 златни, 16 сребърни, 17 бронзови.

Със златен медал са: гимнастикът Стоян Делчев, кануистът Любомир Любенов, боксьорът Петър Лесов, щангистите Янко Русев и Асен Златев, борците Валентин Райчев, Исмаил Абилов и Георги Райков.

С бронзови медали медали са: борците Алексан…ção desportiva, por favor clique aqui.