Начало Свят Кой е простреляният словашки приемер Фицо?

Кой е простреляният словашки приемер Фицо?

79
Словашкият премиер Снимка: Getty images
Словашкият премиер
Снимка: Getty images

Словашкият премиер Роберт Фицо, който бе тежко ранен днес по време на проведено заседание на правителството, се завърна на върха на държавата за четвърти път, след като спечели изборите в края на миналата година. Въпреки това, не успя да събере мнозинство и формира правителство с екстремни националисти.

От известно време Фицо следва същата линия като унгарския премиер Виктор Орбан по отношение на Украйна. Наскоро той заяви, че единственият начин да се спре войната е план за частична устъпка на украинска територия на Русия. Също така предупреждава, че ще постави вето на членството на Украйна в НАТО и ще възпрепятства усилията й да се присъедини към алианса.

Простреляният словашки премиер се ангажира с унгарския премиер Орбан за блокиране на плановете за помощ от ЕС за Украйна на стойност 50 милиарда евро (99.30 милиарда лева). Преди това Фицо обяви спиране на военната помощ от Словакия за Украйна.

Докато беше бивш словашки премиер, Роберт Фицо постоянно си пазеше образа на прозападен политик в Брюксел, за да прати послание, което поради безпокойство в родината му винаги беше обратно, отбелязва Дойче веле.

Какво точно прави Фицо?

Думите, с които Фицо обосновава своите действия сега, са практически същите като предизборната му кампания. Те представят наративи, които са сходни с тезите на Владимир Путин, с които руският президент оправдава своята политика по време на конфликта. Той не приема идеята за присъединяване на Украйна към НАТО и винаги е изразявал готовност за налагане на вето.

„Това ще бъде основата за трета световна война, нищо друго. Украйна не е независима и суверенна държава, а е под абсолютен контрол на Съединените щати“, твърди той. Освен това, според Фицо, Украйна е една от най-корумпираните държави в света.

„Трябва да има компромис. Какво очакват те, че руснаците ще се оттеглят от Крим, Донбас и Луганск? Това е нереалистично“, каза Фицо пред словашката обществена телевизия RTVS.

В допълнение, той промени Наказателния кодекс на страната, като премахна специалната прокуратура, отговаряща за сериозни престъпления като подкупи и организирана престъпност.

Кой е Роберт Фицо?

Роберт Фицо е роден на 15 септември 1964 г. в град Тополчани в югозападната област Нитра. През 1986 г. завършва правото в университета „Коменски“ в Братислава. Става член на Комунистическата партия на Чехословакия през 1986 г. След като дойде краят на комунизма в Чехословакия идва ред и на Фицо да се присъедини към Партията на демократичната левица (SDL), наследник на Комунистическата партия на Словакия.

През 1992 г. влиза в парламента за първи път. В периода от 1994 до 2000 г. представлява Словакия като правен съветник в Европейския съд по правата на човека, но губи във всичките 14 дела, водени пред съда.

През 1998 г. е избран за заместник-председател на SDL. Същата година напуска партията и става независим депутат с голяма подкрепа от обществото. Фицо става един от основателите и лидерите на „Посока – Социална демокрация“ (СМЕР). Между 2002 и 2006 г. СМЕР е главната опозиционна партия в словашкия парламент. През 2004 г. се обединява с почти всички леви партии, включително с основната партия-майка SDL. След победата на парламентарните избори през юни 2006 г. Фицо формира правителствена коалиция и става премиер.

На 4 април 2012 г. СМЕР спечели 83 от 150 места в парламента и създаде правителство с една партия, като Роберт Фицо стана премиер. На парламентарните избори през 2016 г. СМЕР печели първото място, но спечели само 49 места от общо 150, и Фицо ръководи коалиционното правителство.

Защо Фицо напусна веднъж?

Роберт Фицо подаде оставка през март 2018 г. след убийството на журналиста Ян Куциак и неговата годеница Мартина Кушнирова. Те бяха убити през февруари 2018 г. в дома си. Това убийство предизвика най-големите улични протести в Словакия от 1989 г. Демонстрациите доведоха до оставката на тогавашния премиер Фицо, вътрешния министър Роберт Калиняк и шефа на полицията Тибор Гашпар.

Последната статия на Куциак разкрива връзките между близки до премиера лица и италиански предприемачи, свързани с организираната престъпност. Малко преди убийството си журналистът разбира, че Мария Трошкова, съветничка и близка до Фицо, е имала бизнес отношения с италиански мафиот, живял в Източна Словакия. Фицо отрича.

Бившият военен Мирослав Марчек признава, че убил Куциак.

На изборите на 30 септември 2023 г. СМЕР получава най-много гласове от словашките избиратели – 23%. Фицо образува ново правителство с коалиционни партньори – лявоцентристката „ХЛАС“ и националистическата Словашка национална партия. Трите партии имат мнозинство от 79 места в 150-членния парламент.

Защо Фицо ненавижда Украйна?

Зад думите и действията на Фицо може да се крие и силен личен компонент. Според историята, разказана от Политико, той наистина ненавижда Украйна, тъй като се чувства унижен от Юлия Тимошенко през 2009 г.

През 2009 г. Фицо е на първия си мандат като министър-председател на Словакия. На 7 януари същата година продължителният спор между Русия и Украйна по повод газа прерасна в криза и руският газ бе спрян да достига през Украйна до държавите от ЕС. Прекъсването на доставките предизвика щети на словашката икономика около 100 милиона евро на ден, поради това фабриките бяха принудени да спрат работа. Отчаяният Фицо се обажд…

След това словаците биват посрещнати от Путин в елегантна церемония в църквата „Свети Георги“ в Кремъл. След това Фицо започва публично да заема анти-украинска позиция“, казва Александър Дулеба, висш служител в Словашката асоциация за външна политика пред Политико.

Точно на следващия ден, след като беше избран за премиер, Роберт Фицо обяви, че ще спре износа на оръжия за Украйна „и ще изпраща само хуманитарна помощ в Киев“. Понеделникът той заяви, че Братислава ще предостави системи за обезвреждане на мини и дизелови генератори – но не и оръжия от военните запаси на Словакия.

Фицо избра да не осигури планираната помощ от над 40 милиона евро за Киев, която включваше прехвърляне на голям калайбър, ракети, миномети и мини. Словакия също така дари на Украйна изтребители МиГ-29 и ПВО инсталации КУБ и получи оферта от САЩ за хеликоптери Bell AH-1Z Viper с 66% отстъпка.

„Олигарсите от отбранителния сектор, които стоят зад СМЕР, печелят много от това, че могат да продават своята продукция в Украйна, и винаги е било ясно, че те ще продължават със сделките си“, разкрива Ярослав Над, бивш министър на отбраната на Словакия по време на предишното правителство.