Начало Новини Камарата на строителите в България защитава в своя позиция инженеринга като метод...

Камарата на строителите в България защитава в своя позиция инженеринга като метод в строителството

49
Камарата на строителите в България защитава в своя позиция инженеринга като метод в строителството

Инженерингът съкращава значително сроковете за проектиране и реализация, особено в случаите на възлагане на проекти с европейско финансиране, пише в становище на Камарата на строителите в България (КСБ), получено днес в БТА.

Становището е във връзка с позиция на Камарата на архитектите в България (КАБ) и Съюза на архитектите в България (САБ) по повод възлагане изграждането на определени обекти „на инженеринг“, заявена на пресконференция, проведена на 21 ноември в Пловдив.

На пресконференцията, организирана от двете съсловни организации, бяха направени редица неверни, немотивирани, субективни и тенденциозни внушения, посочват от Камарата на строителите в България. От КСБ отричат заявени от КАБ и САБ твърдения за лошо качество и корупционни практики при възлагане на проектиране и строителство чрез инженеринг.

Реализацията на даден обект „на инженеринг“ по никакъв начин не препятства създаването на един добър инвестиционен проект, тъй като интересите на проектанта и строителя са насочени в една посока. Твърденията, че строителят поставя проектанта в подчинено положение и го тласка към създаване на един грозен и евтин продукт, показват тенденциозност и непознаване на принципите на инвестиционния процес, пише в становището на КСБ. Инженерингът в никакъв случай не е значима предпоставка за корупционни практики при възлагане на обществени поръчки, нито пък „техника“, използвана за изкуствено завишаване на цените на проектирането и строителството, посочват още от КСБ.

Световно практикуваният метод „Проектиране и строителство“ (инженеринг) е стратегия за осъществяване на инвестиционни намерения, която предоставя на възложителите едно лице за контакт и в двете фази на процеса – инвестиционното проектиране и строителството. По този начин един изпълнител носи отговорността и договорния риск за всеки аспект на процеса – от прединвестиционните проучвания, изчисления и предстроителната фаза до архитектура, координация и осъществяване на строителството и следстроителната фаза, заявяват от КСБ. 

Инженерингът е само една от предвидените форми на възлагане в ЗОП. Законът не задължава и не ограничава всеки един възложител според собствените си виждания, ресурси и времеви възможности да направи своя информиран избор на стратегия за възлагане на всяка една поръчка. Ограничаването на една световно призната практика ще бъде форма на обслужване на конкретен интерес на част от участниците в инвестиционния процес, пише в становището на КСБ.