Начало Водещи Йордан Цонев: Нови предсрочни избори са все по-вероятни

Йордан Цонев: Нови предсрочни избори са все по-вероятни

64
Йордан Цонев/ДПС
На снимката: Йордан Цонев

Депутатът от „ДПС – Ново начало“ Йордан Цонев заяви е в фира на БНТ че до момента никой не е поискал подкрепа от тях за председател на парламента. Той отправи критики към ПП-ДБ, че са нарушили дългогодишна парламентарна традиция председателят на Народното събрание да е от най-голямата политическа сила и допълни, че нови предсрочни избори са все по-вероятни.

„Като не ни е поискана подкрепа, няма да я дадем. Ако ни я поискат – ще говорим“, подчерта Цонев.

Той смята, че ПП-ДБ са подкопали основни конституционални традиции.

„С идването на ПП-ДБ в българската политическа система се сложи край на много важни конституционални традиции, които крепят институциите. Една от тях беше във всичките години до 2021 г. председателят на НС да бъде излъчван от най-голямата политическа партия. Тези хора разбиха институциите, разбиха държавата, те са анархисти.

На въпрос на БНТ вървим ли към нови избори, Цонев отговори така:

„Всичко подсказва, че натам върви, за съжаление. Ние искаме да има редовно правителство, но ако има предсрочни избори ние ще имаме по-добър резултат. Правил съм кампании от 1990 година до сега, участвал съм във всички възможни избори. За първи път след 1997 г., когато правихме кампанията на СДС по места видях в нашите симпатизанти енергия. Опитах се да разбера защо. Хората повярваха, нашите симпатизанти, че Делян Пеевски може да постави ново начало не само в нашата партия, но и в българската политика, защото е енергичен и е работохолик.“

По повод изключването на Ахмед Доган от ДПС Йордан Цонев каза, че не изпитва угризения на съвестта.

„Уставът е категоричен, че всеки, който се е явил от друга партия, или подкрепя друга партия, или води агитация в друга партия на избори, автоматично се изключва. Ние само верифицирахме това автоматично изключване.“

Според „Алианс за права и свободи“ обаче в момента изключени на Конгрес през лятото се опитват да откраднат „автентичното ДПС“.

„Ние сме изключени на нелегитимен форум, защото се видя, че няма кворум – първо, и второ – основанията за изключване – ние тук не говорим, в нашия случай, говорим за хора, които вече са дори депутати от друга партия“, посочи Цонев.

Според думите му Ахмед Доган не е бил съгласен да номинира Пеевски за съпредседател на партията.

„Когато заявих волята си да остана в „Ново начало“, защото на мен не ми беше поискана оставката и аз имах право на избор, аз направих своя избор и казах кои са причините. Предисторията е, че след оттеглянето на господин Доган, той започна да назначава председатели, които не бих казал, че сами по себе си имаха лоши качества, но той ги назначаваше като марионетки. И ние подкрепяхме това, което подкрепя партията. Делян Пеевски беше нминиран от всички партийни организации. И когато беше номиниран единодушно, тогава господин Доган, изправен пред факта, той не беше съгласен. И ние това го знаехме, и аз го знаех лично от Делян Пеевски. Да, той искаше да си посочи нов председател, но партията посочи г-н Пеевски, и той тогава го номинира. Номинира го, защото цялата партия вече го беше номинира. В хода на тази кампания, той реши тогава да го номинира, но аз ви казах, че първото разочарование дойде от това, че хората, които той назначи, изпълняваха марионетни функции, слушаха само него, каквото той каже, а той на нас ни казваше, че се е оттеглил от активната политика, но дефакто не беше така. И потвърждението дойде, когато в предишния 50-и парламент трябваше да гласуваме за кабинета Желязков. Мисля, че имаше договорено мнозинство и кабинета Желязков щеше да бъде факт. Рано сутринта, в 9 без 15, пристигна Чакъров и каза на цялата парламентарна група, пристигна с разпореждане от господин Доган, да се гласува против. Аз лично запитах с какви аргументи, след като две седмици ние и при президента казахме, че ще гласуваме „за“ първата политическа сила и от програмната декларация от трибуната на НС казахме същото. С какви аргументи? Чакъров ми отговори, че почетният председател не дава аргументи, дава нареждане така да се гласува. Практически тогава се разделихме“, подчерта Йордан Цонев.

Той обаче отбеляза, че голямото разочарование е било по време на кампанията, когато избиратели са „мачкани“ на етнически принцип.

„Но голямото разочарование дойде след тази раздяла, когато в групата „Аз подкрепям Доган“ във Фейсбук, която е администрирана от Илван Атила, много близка, впрочем, до господин Доган, започна етническо напрежение – вие предавате, вие турците предавате ли на българите партията, аз тогава го казах в тази телевизия, че съм изненадан, че господин Доган разрешава това. И да ви кажа в кампанията, жестоко беше. Страхотно бяха мачкани и репресирани етническите турци и българските мюсюлмани, които не са от турски етнически произход. По телефона, в разговори. Вие защо предавате турския етнос? Вие защо отидохте при българите? Вие защо разрешавате българите да превземат ДПС? ДПС е нашата турска партия. Само да ви кажа, ако пожелаете, много симпатизанти, които са от етнически турци и помаци, които останаха в „Ново начало“, имат записи на телефоните. Записвали са тези разговори как са мачкани на етническа основа. Вие сте предатели на турския етнос.“

Според думите му са звънели хората от най-близкото обкръжение на Доган – Илван Атила, Рамадан Аталай, Джевдет Чакъров, Севим Али, Емел Етем.

„Звънели са на кметове, на симпатизанти, на активисти, на познати, на всякакви хора. Те се оплакваха и бяха изправени пред сериозна морална дилема. Те ги обвиняват, че са предатели на етноса, как така? Вижте, всичкото това нещо господин Доган го позволи. А аз безрезервно, безпрекословно съм вярвал на думите за етническата толерантност. Аз буквално съм бил готов да се кълна в това и когато сега това го видях в хода на кампанията, извършвано от най-близкия му кръг, да ви кажа честно, мисля, че зачеркна делото на живота си. Господин Доган практически зачеркна делото на живота си, позволявайки на кръга около него, да кара хората да останат около него само на етническа основа.“

Още новини от деня – четете тук