Начало Водещи Испания търси отговорност след най-смъртоносното наводнение в западноевропейската страна от 1973 г....

Испания търси отговорност след най-смъртоносното наводнение в западноевропейската страна от 1973 г. насам

94
Испания наводнение
Снимка: БТА

Спасителните екипи в Испания продължават да търсят жертви след смъртоносните наводнения в страната. Бяха повдигнати въпроси за това как една от най-развитите нации в света не успя да реагира адекватно на екстремното време.

Проливни дъждове, които започнаха в началото на седмицата, предизвикаха наводнения, отнели живота на най-малко 95 души. Това е най-смъртоносното подобно бедствие в западноевропейската страна от 1973 г. насам.

Министърът на отбраната на Испания Маргарита Роблес съобщи, че в четвъртък военни, специалисти в спасителни операции, ще започна да претърсват калта и отломките с кучета в най-тежко засегнатите райони. На въпрос дали има вероятност броят на жертвите да се увеличи, тя каза: „За съжаление не сме оптимисти“. Екипите са докарали със себе си 50 мобилни морги.

Испания наводнение
Снимка: БТА

В четвъртък синоптиците прогнозират още проливен дъжд за най-силно засегнатия източен регион на Валенсия и други райони на североизточното крайбрежие.

Националната метеорологична агенция AEMET обяви червен код за региона на Валенсия във вторник сутринта, а условията се влошаваха през целия ден. Но едва вечерта беше създаден регионалният орган, отговарящ за координирането на службите за спешна помощ. А сигнал от службата за гражданска защита, призоваващ жителите на града да не напускат дома си, беше издаден чак след 20:00 часа, когато за мнозина вече беше твърде късно. Шофьорите се оказаха в капан по пътищата и бяха оставени на милостта на бушуващите водни потоци.

Испания наводнение
Снимка: БТА

„Вдигнаха тревога, когато водата вече беше тук. Тогава вече няма нужда да ми казвате, че наводнението идва“, възмути се Джулиан Ормено, 66-годишен пенсионер от предградието на Валенсия Седави. „Никой не дойде да поеме отговорност“, каза той пред AFP.

„Тъй като синоптиците издават предупреждения предварително, подобни трагедии са предотвратими, ако хората бъдат предупредени от рано“, каза Хана Клоук, професор по хидрология в университета в Рединг. „Опустошителният резултат предполага, че системата за предупреждение на Валенсия се е провалила“, допълни тя. „Хората просто не знаят какво да правят, когато са изправени пред бедствия като наводнение или когато чуят предупреждения.“

Испания наводнение
Снимка: БТА

Наводненията във вторник бяха най-тежките в Испания от 1996 г., когато 87 души загинаха, след като проливен дъжд удари къмпинг в Пиренеите. Последните катастрофални наводнения в Европа се случиха през юли 2021 г., убивайки 243 души в Германия, Белгия, Румъния, Италия и Австрия.

Интензивният дъжд се приписва на феномен, известен като gota fría или „студена капка“, който се появява, когато студен въздух се движи над топлите води на Средиземно море. Това създава атмосферна нестабилност, която води до бързо издигане на топъл, наситен въздух, което пък предизвиква проливен дъжд и гръмотевични бури.

Испания наводнение
Снимка: БТА

Експерти смятат, че затоплянето на Средиземно море, което увеличава изпарението на водата, играе ключова роля за по-сериозните проливни дъждове, които наблюдаваме в последните години.

„Нашата инфраструктура не е проектирана да се справи с тези нива на наводнения“, смята Хейли Фаулър, професор по въздействието на изменението на климата в британския Нюкасълски университет. Тя допълни, че „рекордно горещите“ по-високи температури на морето подхранват бури, които изсипват екстремни нива на дъжд на едно място.

Учените предупреждават, че екстремните климатични явления стават все по-интензивни, продължават по-дълго и се случват по-често в резултат на климатичните промени, причинени от човека.

Снимка: БТА

Но в някои случаи дори най-добрите системи за предупреждение могат да бъдат хванати неподготвени, дори в относително богата страна като Испания, казаха анализатори.

„Наводненията в Испания са своевременно напомняне, че никоя страна не е освободена от рисковете от изменението на климата“, смята Лесли Мабон, старши преподавател по екологични системи в Британския отворен университет.

За Линда Спейт, преподавател в Училището по география и околна среда към Оксфордския университет, предупрежденията за интензивни гръмотевични бури са „невероятно трудни за издаване“, тъй като точното местоположение на най-силните валежи обикновено е не е известно предварително.

„Спешно трябва да адаптираме градовете си, за да бъдат по-устойчиви на наводнения“, добави тя.

Правителственият министър Анхел Виктор Торес отказа да отговори директно, когато беше попитан защо се е забавило изпращането на сигнали до населението.

Източник: „Гардиън“

Още международни новини – четете тук