Начало Новини Източногерманският парадокс – шампиони по растеж и песимизъм

Източногерманският парадокс – шампиони по растеж и песимизъм

59
Източногерманският парадокс - шампиони по растеж и песимизъм

С кампус в процес на изграждане, чисто нови жилищни райони и многобройни строителни площадки, предназначени за разширяване или изграждане на заводи, град Йена, в Източна Германия, диша динамично, съобщава Франс прес. 

Градът с красив център, увенчан от небостъргач с цилиндрична форма, символизира преоткритата привлекателност на множество места в бившата Източна Германия.

„От 10 години растежът в Източна Германия е по-голям от средния на национално ниво“, казва изследователят в Икономическия институт в Хале Аксел Линднер.

„Когато портфейлът е пълен, то веднага намалява желанието да се гласува за крайните политически партии“, твърди кметът на Йена Томас Ницше от Либералната партия.

В този град, край който през 1806 г. Наполеон побеждава пруската армия, с което се полагат основите на германския национализъм, „Алтернатива за Германия“ получи само 15 на сто от гласовете на европейските избори – доста нисък резултат спрямо останалите райони на Източна Германия и е близо до средното на национално ниво.

В Тюрингия, провинцията, в която се намира Йена, партията е получила 30 на сто от гласовете през юни. Резултат, който би могъл да нарасне на регионалните избори, провеждащи се утре, 1 септември, в тази провинция и в съседна Саксония.

С по-високи инвестиции и спадаща безработица „новите“ федерални провинции почти са преодолели спада, наблюдаван през годините след обединението на двете Германии, и отчитат добри икономически показатели. 

„Федералните провинции вече са в пълна степен част от успеха и силата на икономиката ни“, изрази задоволството си тази седмица на среща в Йена канцлерът Олаф Шолц.

Най-добре представящите се провинции

Йена, която е икономическият център на Тюрингия, разполага с признат на световно ниво експертен център за оптика с многобройни стартъпи и реномирани университети.

Около Дрезден, столицата на Саксония, процъфтява секторът на полупроводниците на фона на желанието за препозициониране на това стратегическо производство в Европа. 

Брутният вътрешен продукт (БВП) на териториите от бившата Източна Германия ще нарасне с 1,1 на сто тази година, което е почти три пъти над средното равнище за страната, според данните на Мюнхенския институт „Ифо“ (Ifo). Нивото на безработицата е намаляло до 11,6 на сто до 7,8 на сто между 2013 г. и 2023 г. 

В една Германия, намираща се в разгара на икономическа стагнация, с експортно ориентирана икономика, която страда от лошата световна конюнктура, икономиката на бившата Източна Германия с преобладаващо семейни компании и сектор на услугите устоява на кризата.

Регионът е облагодетелстван и от осъществяването на мащабни промишлени проекти като европейската „гига-фабрика“ на „Тесла“ (Tesla), благодарение на която миналата година регионът на Бранденбург, разположен около Берлин, успя да регистрира необичаен растеж от 2,1 на сто, в контраст с рецесията в цялата страна. 

„Случи се нещо, което не очаквахме: ние се представяме най-добре“, каза Карстен Шнайдер, специален правителствен представител за източногерманските провинции.

Дори покупателната способност е нараснала по-бързо, отколкото в Западна Германия благодарение на увеличението на пенсиите и на минималната заплата, като голяма част от бенефициентите на тези мерки са от Източна Германия.

Доходите на населението в Източна Германия остават по-ниски от тези на западногерманското, въпреки че е налице наваксване. Почасовите средни брутни заплати на източногерманските работници са около 91 на сто от нивото в Западна Германия през 2022 г. спрямо 80 на сто през 2015 година.

„Демография в застой“

Според проучване на Икономическия институт в Кьолн опасенията, които изразяват избирателите от Източна Германия, са свързани най-вече с „демографията в застой“ в най-отдалечените от градовете райони след десетилетия на емиграция на работници и застаряването на населението. 

„Има взаимна връзка между намаляването на населението и песимизма на жителите, която подхранва протестния вот“ на фона на чувството за „декласиране и изчезването на обществените услуги“, каза пред АФП един от авторите на проучването Матиас Дирмайер.

Намаляването на имиграцията, за което настоява „Алтернатива за Германия“, би могъло да влоши това явление и да постави в риск икономиката, която се сблъсква с все по-голям недостиг на работна сила.

Преди изборите в Саксония и Тюрингия много шефове на компании са надигнаха срещу крайната десница, която се възприема като заплаха за икономическото развитие, настоявайки колко е важно многообразието и отварянето за света. 

Очакванията са до 2030 г. населението в трудоспособна възраст в Източна Германия да намалее с 800 000 души, според прогнозите на правителството.