В Националния исторически музей се откри експозицията „През призмата на границите – Епизод 2: Артистични пътувания между България, Гърция и Турция“. Управлявана от Катя Ангелова, Ангелика Буртшер и Марион Оберхофер, с продуцент италианската платформа за дизайн и културни дейности „Лунгомаре“.
Участниците в проекта, които са преподаватели в университети, бяха поканени да се включат художници, за да разгледат границите между тези три страни. Както сподели Катя Ангелова, много от произведенията комбинират научни изследвания, разгледани през очите на авторите.
Художниците Есра Ерсен, Борис Мисирков, Георги Богданов, Иван Мудов и ZimmerFrei (Анна де Манинкор) представиха четири нови произведения като част от проекта BeShapes – Граници, формиращи възприятията на европейските общества. Изложбата не само разглежда границата като разделителна линия, но и като пространство за взаимодействие и свързаност, където се преплитат истории, култури и мечти.
„Тази изложба представлява значима добавка към Националния исторически музей, подчертавайки важността на съвременното изкуство тук,“ отбеляза д-р Петранка Неделчева от отдел „Експозиционна и международна дейност“ в НИМ. Тя отбеляза, че различните подходи поставиха предизвикателства, но резултатът беше успешен.
Марион Оберхофер изказа благодарност към екипа на музея и художниците, подчертавайки, че изложбата е в съгласие с историческия контекст на музея, разкривайки развитието на границите между трите страни.
Според съобщението на БТА, Националният исторически музей участва в проекта B-Shapes/Borders shaping perceptions of European societies по програмата на Европейския съюз „Хоризонт 2020“, с участието на множество университети и изследователски институции от цяла Европа. Проектът ще продължи 36 месеца, от април 2023 г. до март 2026 г.
Изложбата може да се посети до 29 август.