В Паламарца, поповското село, днес капанците отбелязват Чутурка, първия ден от коледния празник, почитан от петдесетте години на XX век. Ритуалите се запазват и изпълняват както в домовете, така и на сцената на читалище „Искра – 1893“ от групата „Коледари“, посочи Юлияна Петрова за БТА.
Малка Коледа, или Чутурка, е термина за първия ден на Коледа на 24 декември. Масата, молитвите и ритуалите имат значимост за етнографската група, която се стреми да възстанови традициите до детайл.
Следобедът носи обиколка на домовете от страна на момчетата с калпачета и чобански пръчици. Коледарите изпълняват песни и получават дарове като кренвирши, орехи и сушени плодове.
За мъжете, изборът на бъдник и за жените замесването на обредни хлябове са от значение. Хлябовете трябва да бъдат украсени с цветя и животни, за да напълнят кошарите.
След вечерята се разчупва питка, като се отделя парче за Богородица и се предават останалите според възрастта. Интригата е коя ще намери паричката в своето парче.
На следващия ден, жените и децата обличат новите си носии и отиват на църква, след което играят празнично хоро на мегдана.
Коледарите обикалят до обяд на 25 декември, когато царят с разчупва ямурлука и раздава даровете. Парите, събрани по този начин, се използват за дарения в селото.
Вечерята на самия Коледен ден включва врабчета, печени на шиш, и дарени меса и пити.
Третият ден е време за заколване на прасето, отгледано през годината.
Юлияна Петрова споделя, че традицията с коледарите е жива и в наше време. Групата в Паламарца се готви за празничната обиколка на домовете.
Важно е, че традициите се представят пред българските общности в чужбина чрез инициатива на читалището, като плановете за Нова година все още се обсъждат, посочва Петрова.