Начало Водещи Защо чакането за конвергентния доклад е ненужно?

Защо чакането за конвергентния доклад е ненужно?

69
Ивайло Яйджиев
Снимка: кадър bTV

Ивайло Яйджиев e старши изследовател към Института за европейски политики (ИЕП). Интересите му са съсредоточени в управлението на финансови пазари, международните институции и европейската интеграция. Работата му в ИЕП е насочена към Брекзит, Европейския банков съюз, икономическото управление на еврозоната, кризата в Южна Европа и тяхното отражение върху България. Докторант към Училището за държавно управление “Блаватник” в Оксфордския университет. Работил за Министерството на отбраната, Администрацията на президента и Европейската комисия. Бивш зам.-министър на финансите.

Еврото отново е в дневния ред, така че ето моите два евроцента (3.91 ст.) по темата.

– Изпълняваме ли прословутия инфлационен критерий?

Да, с последните данни за декември 2024 г (излезли в средата на януари). Въпреки че само ЕЦБ и ЕК могат да дадат официалната оценка имаме условия за искане на т.нар. конвергентен доклад като начало на формалния процес за вземане на решение.

– А защо се казва, че не го изпълняваме? Какво е това за 0,1%?

Критерият е за ценова стабилност. Тя се изразява в определено число на базата на средното аритметично от последните 12 месеца в трите страни с най-„добро“ постижение (в момента Литва, Финландия, Италия). От това се махат страни със специфични фактори, които не съответстват на общата динамика. Ако се гледа само първата част на индикатора, действително сме 0,1% отгоре в момента.

– Е добре, значи не изпълняваме?

Не, не значи. Процесът на изваждане на страните е част от самия критерий, не някакво ‘заобикаляне’ или ‘политическо решение’, и е редовна практика с правила. Например правилото, че инфлацията на държавата, която не се включва, трябва да е с повече от 1,5% по-ниска от тази в еврозоната. Такъв в момента е случаят с Литва, която ако бъде заменена със следващата в списъка ще ‘стопи’ тази оставаща 0,1% разлика дори и със сегашните данни.

– А след месец-два как изглеждат нещата? Пак ли няма да изпълняваме?

Това е бавно движещ се средносрочен критерий (виж графика). Например още от март-април 2024 г. беше видимо, че към края на 2024 г. ще изпълним инфлационния критерий, +/- 1 месец. Освен ако няма огромен непредвиден в оставащата 1 седмица от януари, би трябвало нашият „резултат“ да продължи да спада механично, а този на референтната стойност да се движи (леко) нагоре. Така че след 3 седмици вероятно и този последен 0,1% ще сме го ‘наваксали’ и горната дискусия ще е излишна.

– Добре, а можем ли да искаме конвергентен доклад?

Да, можем, а и трябва. Самият доклад не става от днес за утре. Например Латвия през 2013 г. поисква такъв доклад и го получава след 3 месеца. Ако днес поискаме доклада, вероятно няма да го получим известно време, и в доклада ще бъдат включени данни за февруари и може би даже март 2025 г. Които – виж горе – вероятно ще помогнат. Ще е грешка обаче да седим месеци наред в ситуация да изпълняваме всички задължения, но да не поискаме да получим полагащите се привилегии.

– Нямаше ли и там някакви други критерий?

Да, имаше. И те са изпълнени. Както самите ЕК и ЕЦБ казаха през 2024 г. всичкото необходимо законодателство е приведено в съответствие. Нямаме проблем с дефицита за 2024 г. (и се предполага, че за 2025 г. ще бъде гласуван дефицит от максимум 3% също). Нямаме проблеми и с лихвени проценти и със стабилността на обменния курс (т.нар. ЕРМ2).

Така че да обобщим – и последните технически пречки пред влизането в еврозоната падат. Не е коректно според мен да се казва, че не изпълняваме критерия или да не искаме доклад днес (който все едно ще излезе след още някой и друг месец). Но ако проблемът е наистина в този 0,1%, тогава след около 3 седмици трябва новото правителство да може да натисне бутона за конвергентен доклад. И всъщност е задължено за това с решение на Народното събрание.

– Бонус въпрос: Вярно ли е, че ПП-ДБ са пречили за еврозоната?

Ами лидерите на ЕС през март 2024 г. – след два кабинета с участието на ПП-ДБ – записват официално, че „приветстват напредъка на България към еврозоната“ в своите заключения. Такова изказване си остава прецедент за тях. Така че явно те са видяли напредък към еврозоната в последните 2-3 години.

*Текстът е публикуван във фейсбук профила на автора. Заглавието е на ДЕБАТИ.БГ

Още актуални коментари – четете тук