Начало Водещи Заради правни абсурди БСП и ДПС още не са регистрирани за изборите....

Заради правни абсурди БСП и ДПС още не са регистрирани за изборите. Ще участват ли във вота?

64
Избори
Снимката е илюстративна

Около регистрациите на БСП и двете фракции около ДПС правните абсурди продължават да се множат. Вчера вечерта Централната избирателна комисия поиска и от двете ДПС да докажат, че нямат нищо общо с ДПС.

Така регистрацията на двете крила партията беше рестартирана.

В същото време дойде и удар по крилото на Делян Пеевски – ЦИК отказа регистрация на ДПС – Ново начало за участие в частичните местни избори. Такова решение беше взето и за БСП на Атанас Зафиров, съобщава БНТ.

Часове след указанията на ЦИК и двете крила в Движението за права и свободи да докажат, че партията не е част от нито една от двете коалиции, дойдоха два различни прочита от кулоарите и два отказа.

Според указанията двете фракции имат срок до 7 септември

да представят доказателства.

„ДПС – Ново начало“ заявиха, че няма да доказват нищо и ще изчакат окончателното решение на ЦИК.

А хората на Ахмед Доган заявиха, че няма да отстъпят, защото ДПС е едно.

Забягналата шефка на ЦИК се върна, която е зам.-председателка на една от партиите, които участват в коалицията с деребеите. Това е абсолютно незаконно решение. Ще има „ДПС – Ново начало“, колкото и да е мъчно на всички олигарси, крадци на мафията в България и, разбира се, на Москва и Путин. Днес отказваме да приемем престъпното решение на ЦИК“, коментира Делян Пеевски, председател на ПГ на ДПС.

На въпрос какво смята да предприеме той отговори, че ще чака да види какво ще направят бившите му колеги.

Според Тимур Халилов – независим депутат и бивш член на ПГ на ДПС Делян Пеевски е изключен от партията и не може да говори от нейно име.

Ние очакваме органите, които на 2 септември бяха възпрепятствани по безпрецедентен и брутален начин, да си свършат работата. Очакваме тези органи да се отърсят от зависимости, ако има такива и да направят необходимото за възтържествуване на държавността, защото ДПС е едно и ние сме направили всичко необходимо да бъде регистрирано, каза той.

От ЦИК и днес не коментираха официално нищо, а решението за вчерашните указания получи три гласа против.

„Надявам се, че всички имат яснота в тази ситуация, поне тези, които са заинтересовани. Няма да отговарям на въпроси, ще ви помоля да ни оставите да си довършим работата. В този час вече смятам че тези указания са безсмислени, доколкото ние в крайна сметка трябва да вземем решение дали да бъдат регистрирани или не“, каза Красимир Ципов, член на ЦИК от квотата на ГЕРБ.

„Считам, че те са продължение на правния абсурд още с приемането на документите“, коментира Георги Баханов, член на ЦИК.

„Даваме указание, които са неясни и за нас, защото ги обсъждаме отново цял ден. Не може ние да бавим и да тупаме топката, добре че законът определя краен срок за регистрациите“, коментира и Йорданка Ганчева от Комисията.

Какви са възможните ходове пред двете крила обясниха експерти.

Според мен ЦИК е следвало да поиска информация от партиите по отношение на печата, у кого се съхранява и това ли е автентичният печат. Изборният кодекс като че ли в тези нюанси дава предимство на председателя на парламентарната група“, обясни Орлин Колев, преподавател по конституционно право.

„Това, което ЦИК иска от двете коалиции, е това, което те не искат да направят. Нито една от двете коалиции не иска да изключи ДПС от състава си, защото това носи някаква политическа идентификация и второ, защото това ще донесе на следваща стъпка дивиденти за тази коалиция. Първо тя ще има представители в РИК и второ – ще има представители и в СИК“, смята политологът Даниел Стефанов.

По същото време дойде и нов сюжет – пак на вчерашното заседание, което продължи до полунощ, ЦИК отказа да допусне Пеевски до частичните местни избори в някои общини на 20 октомври и регистрира фракцията около Доган.

Днес обаче се наложи прегласуване в ЦИК, тъй като е допусната грешка в решението – коалицията на Пеевски е изписана като „Движение за права и свободи – Новото време“, а не „Ново начало“.

Тези решения могат да бъдат обжалвани в съда, съобщава БНТ.

„Днес бихме искали да запознаем обществеността с истинските лица на „възродителите“ от коалиция „Ново начало“ и истинската им цел да унищожат ДПС. Делян Пеевски подаде заявление за заличаване на регистрацията на ДПС за участие в новите предсрочни избори на 20.10.2024 г. С упоменатото заявление, подадено от коалиция „Ново начало“, евроатлантическата маска на Пеевски падна окончателно. За всички стана ясно, че той и кохортата около него никога не са представлявали избирателите на ДПС, никога не са работили за интересите на ДПС и истинската им цел е да унищожат окончателно партията и да присвоят марката Движение за права и свободи“, каза Тимур Халилов, независим депутат.

ЦИК взе такова решение и за БСП и гласува отказ за допускане на коалиция

„БСП за България“ със заявление, подписано от Атанас Зафиров, за участие в частичните избори на 20 октомври.

„Става въпрос за две населени места и тъй като имаме промяна на председателя, се изискват подписи, за да можем да се регистрираме. 2500 подписа, които ЦИК вчера каза, че трябва да бъдат събрани“, каза Борислав Гуцанов, БСП.

Междувременно Административният съд в София потвърди решението на Централната избирателна комисия, с което изпълняващият функциите председател Атанас Зафиров е вписан като представляващ коалицията „БСП за България“.

Решението идва в деня, в който БСП подписа коалиционно споразумение с 15 леви партии в България за общо явяване на изборите под името „БСП – Обединена левица“.

Всякакво подобно поведение все пак граничи и с престъпни състави, да твърдиш, че притежаваш нещо, което не притежаваш, е наистина, укоримо, а мисля и наказуемо“, каза Атанас Зафиров, и.ф. лидер на БСП.

Предстои обаче ВКС да се произнесе идният понеделник окончателно по темата за лидерството на Нинова – два дни преди крайния срок за регистрация.

А иначе регистрацията в ЦИК продължава безоблачно за някои партии – днес документи подадоха още две парламентарно представени формации – „Възраждане“ и ИТН, със заявки за участие във властта.