Начало Свят Западният печат коментира издадената от МНС заповед за арест на Бенямин Нетаняху

Западният печат коментира издадената от МНС заповед за арест на Бенямин Нетаняху

49
Западният печат коментира издадената от МНС заповед за арест на Бенямин Нетаняху

В момента в западните медии се разглежда заповедта за арест на израелския министър-председател Бенямин Нетаняху от Международния наказателен съд (МНС), издадена вчера.

Според информацията, Нетаняху може да бъде задържан при попадане на британска територия, след като премиерът на Великобритания Киър Стармър подкрепи решението на МНС за разглеждане на делото на израелския лидер за извършени престъпления, съобщава вестникът „Таймс“.

Много европейски страни обещаха да задържат Нетаняху и бившия министър на отбраната на Израел Йоав Галант, след като МНС издал заповеди за техния арест, информира лондонският „Дейли телеграф“.

Според „Дейли телеграф“, МНС обвинява Нетаняху и Галант в престъпления срещу човечеството и военни престъпления, свързани с тяхната роля във войната между Израел и палестинското движение „Хамас“ в Газа.

Издаването на заповеди за арест от страна на МНС означава, че двамата политици могат да бъдат задържани във всяка от 124-те държави, признаващи юрисдикцията на съда, посочва вестникът.

Някои държави, включително Италия и Нидерландия, съобщиха, че ще арестуват Нетаняху и Галант, ако влезат на тяхна територия.

Според „Индипендънт“, наред с Нетаняху, МНС издал заповеди и срещу Йоав Галант и лидера на „Хамас“ Мохамед Дейф. Вестникът припомня, че през август израелските въоръжени сили обявиха, че Дейф е бил убит по време на въздушна атака в Газа.

Този случай отбелязва първото издаване на заповеди за арест от МНС срещу лидери на демократична държава и съюзник на Запада, отбелязва вестникът „Гардиън“.

Много западни нации призовават за ареста на Бенямин Нетаняху, подчертава „Вашингтон пост“.

Заповедите за арест, издадени от МНС срещу Нетаняху и Галант, представляват исторически момент в историята на съда, който е основан през 1998 година. Това е първият път, когато политически лидери са обвинени, независимо от подкрепата на западните страни, както отбелязва френският „Монд“.