Начало Водещи Енергийния министър отново подари на въглищните централи 56 млн. лв от парите...

Енергийния министър отново подари на въглищните централи 56 млн. лв от парите на данъкоплатците

39
ТЕЦ "Марица_Изток 2"

Вчера стана ясно, че по решение на министъра на енергетиката „Български Енергиен Холдинг“ ЕАД предоставя финансиране в общ размер на 56 млн. лв. на „Мини Марица-изток“ ЕАД. Това обяви министърът на енергетиката Владимир Малинов по време на работна среща с ръководството на „Мини Марица-изток“ ЕАД и „ТЕЦ Марица изток 2“ ЕАД в Раднево.

Същият този министър преди две седмици представи данни относно отчет и информация за актуалното финансово състояние на „Мини Марица-изток“ ЕАД. От него стана ясно, че за периода от 1 януари до 31 май 2024 г. „Мини Марица-изток“ отчита загуба от дейността си в размер на 99.6 млн. лв. „Мини Марица-изток“ е завършила 2023 г. също на финансова загуба, чиито размер е 137.4 млн. лв. Така към края на май месец общо в баланса на дружеството е отчетената загуба е 237 млн. лв. На база изминалите 5 месеца и отчетените за тях финансов резултат, както и очакванията на дружествата по инвестиционната програма и размерът на добива и разкривката на въглища, се очаква реализираната загуба само за 2024 г. да бъде в размер на над 200 млн. лв.

Сумата от около 100 млн. лева, които ще отидат за поредните избори редовно се споменава от всички анализатори и журналисти. Но някак си всички избягват факта, че само тази година ще подарим на въглищарите над 250 млн. лева, и то на отиваща си индустрия. Припомняме, че през април тази година, парламентът реши държавата да отпуска по 250 млн.лв. годишно на „Мини Марица изток“ ЕАД за периода 2024 г. – 2028 г.

Докога държавата ще се опитва да съживява мъртвец с нашите доходи?

Вече на всички в Европа е ясно, че въглищните централи остават в миналото и постепенно ще бъдат затворени. Причините за това дори не са политически или свързани с войната в Украйна, а с фактът, че въглищната енергия вече не е ефективна и е значително по-скъпа от новите видове енергия. Другата още по-важна причина е, че причинява тежки замърсявания и влошава в различна степен качеството на живот, както на работниците, така и на семействата, и на съгражданите им.

Големият парадокс е, че синдикати, работници, и най-вече политици, не желаят секторът да се реформира по европейски модел. Отпуска се държавна помощ с парите на данъкоплатците, но не се полагат никакви усилия, за да получим огромно европейско финансиране, с което въгледобивът да бъде модернизиран, да се направят нови производства и въглищните региони да се развиват, а не да западат, заради отиваща си индустрия.

Още новини от деня – четете тук