Нидерландската компания ASML, специализирана в производството на чипове, ще усети последиците от вносните мита, въпреки че все още не е ясно как точно. Заедно с други в индустрията, тя работи по намаляването на влиянието на тези фактори. Главният изпълнителен директор Кристоф Фуке сподели това по време на представянето на тримесечните финансови резултати, които бяха от голям интерес за световния финансов сектор, съобщава телевизия Ен О Ес. Въпреки че ограниченията за внос от САЩ няма да засегнат чиповата индустрия, президентът Тръмп обяви, че работи по отделни мерки за сектора.
ASML е от съществено значение за производството на чипове. След месечен спад от 8,5%, цената на акциите на компанията днес намаля с още 6%.
Важно е да се отбележи, че тези данни все още не показват явно влияние от митата. Компанията записа приходи от 7,7 млрд. евро, каквито бяха и очакванията. Прогнозата за растежа за текущата година остава непроменена, но новите поръчки са по-ниски от очакванията на анализаторите.
ASML признава, че несигурността е увеличена поради вносните мита от САЩ. Съществува възможност цените на частите и машините, изнасяни от ЕС в САЩ, да се увеличат поради митата. Също така, компонентите, изпращани от САЩ в други държави, може да бъдат облагани с по-високи такси, съобщава телевизионният репортаж.
„Несигурността на макроикономическо ниво се увеличава и ситуацията ще остане нестабилна в близко бъдеще“, казва Фуке.
Нови мерки
Президентът Тръмп обяви нови ограничения за американските чипове, предназначени за Китай. Компании като „Енвидиа“ (Nvidia) и Ей Ем Ди (AMD) сега ще трябва да получат разрешение, преди да доставят чипове на китайски фирми.
Администрацията във Вашингтон цели да предотврати Китай да използва чиповете за разработването на свръхбързи компютри, които биха могли да се използват и за военни цели.
Според „Енвидиа“, новите мерки ще й струват близо 5 милиарда евро, показва информацията в репортажа.