Начало Водещи Един от най-верните съюзници на Украйна се разклати: Какво се случва в...

Един от най-верните съюзници на Украйна се разклати: Какво се случва в Румъния?

1634
Един от най-верните съюзници на Украйна се разклати: Какво се случва в Румъния?

В последните дни Румъния бе разтърсена след първия тур от президентските избори, на който проруският кандидат Калин Джордежску поведе пред премиера и социалдемократ Марчел Чолаку, разчитайки основно на кампания чрез споделяне на видеа в ТикТок.

Изненадата на тези избори се случи, след като социолозите даваха нелоши резултати за Джорджеску, но не успяха да предвидят скока, който той направи. Другата изненада е, че Елена Ласкони от дясноцентристкия „Съюз за спасение на Румъния“ изпревари класиралия се на второ място премиер и лидер на Социалдемократическата партия Марчел Чолаку с 3 742 гласа.

На този фон се появиха искания за оспорване на изборните резултати – искането на кандидата за президент Кристиан Терхеш е насрочено от Конституционния съд на страната за 2 декември. Очаква се окончателният резултат от повторното преброяване на гласовете, което беше разпоредено от съда вчера.

Терхеш бе кандидат за президент на изборите на 24 ноември и се класира на 9-о място. Той твърди, че представители на десноцентристкия „Съюз за спасение на Румъния“ са извършили злоупотреби в подкрепа на своята кандидатка Елена Ласкони, която се класира втора след независимия крайнодесен кандидат Калин Джорджеску.

Централното избирателно бюро заяви, че може да завърши повторното преброяване на над 9,4-те милиона гласа до 22:00 часа на 1 декември, като за тази дата пък са обявени парламентарни избори в страната.

Вторият кръг на президентските избори засега е насрочен за 8 декември, а председателят на Постоянния изборен орган Тони Гребла заяви, че в случай на анулиране първият кръг може да се проведе на 15 декември, а вторият – на 29 декември.

В регион, засенчен от реваншистките амбиции на Владимир Путин,

Румъния е стълб на прозападната стабилност. Притежавайки дълга граница с Украйна, страната е верен съюзник на съседа си при отиващия си президент Клаус Йоханис.

Освен предоставянето на военна помощ, повече от половин милион бежанци бяха настанени в Румъния, а украинският износ на зърно беше улеснен през черноморското пристанище Констанца. Президентът Йоханис беше сред кандидатите за нов генерален секретар на НАТО, пост, който в крайна сметка беше зает от бившия премиер на Холандия Марк Рюте.

Анализатори изразяват мнение, че този бастион е опасност след едни от най-забележителните изборни резултати в историята на Румъния след 1989 г.

Калин Джорджеску е яростен критик на НАТО и помощта за Украйна, явен почитател на Доналд Тръмп и предложи външната политика на Румъния трябва да вземе под внимание „руската мъдрост“.

Мнозина откриват прилики между Джорджеску и унгарския премиер Виктор Орбан.

Преди решаващ период след преизбирането на г-н Тръмп, неговото издигане от нищото рискува да подкопае крехкия консенсус, който е в основата на европейската солидарност с Киев.

Стряскащият резултат от миналата неделя е важен и по други причини, коментира британското издание The Guardian. Университетски професор, който хвали фашисткото ръководство на Румъния по време на войната, Джорджеску успя да постигне популярност, въпреки, че беше почти изцяло игнориран от основните медии по време на кампанията.

Неговият възход, подхранван от вирусни видеоклипове в TikTok и изяви в подкасти, отразява по някакъв начин тактиката, успешно приложена от Доналд Тръмп на президентските избори в САЩ.

В демокрациите изглежда има нарастваща синергия между популистката крайна десница и новите социални медии, което помага за нормализиране на нейните екстремистки позиции, коментира изданието.

Кампанията на Джорджеску срещу властта се възползва от дълбоката икономическа несигурност и негодувание. Гласуването в неделя отбеляза първия път в посткомунистическата ера, когато кандидат от управляващата лявоцентристка Социалдемократическа партия не успя да участва в балотажа на президентските избори – резултат от токсичната комбинация от най-високата инфлация в ЕС, икономическо забавяне, и обвинения в корупция в правителството.

Сега има опасения, че един шок ще доведе до друг на парламентарните избори този уикенд, на които крайната десница също се надява да постигне исторически печалби.

По този начин надпреварата на Джорджеску на втори тур с проукраински десноцентристки кандидат придобива решаващо регионално значение.

Скептичните към Украйна приятелски настроени към Москва правителства държат властта в Унгария и Словакия, а проруските партии стават все по-влиятелни в България. В Грузия и Молдова проевропейските сили са въвлечени в екзистенциална битка срещу опитите двете страни да бъдат върнати обратно в орбитата на Русия.

Преди решаващия период, в който Киев ще се стреми да определи условията на всякакви бъдещи преговори за прекратяване на огъня с Русия, загубата на подкрепата на друг съсед би била горчив удар.

Докато новоизбраният президент Тръмп се готви да преследва дневния ред „Америка на първо място“ от януари, интернационалистичните ценности, заложени на карта в борбата на Украйна да се противопостави на незаконното нахлуване на Путин, трябва повече от всякога да бъдат твърдо защитавани.

Възможността за залитане на националистическата десница в Румъния през следващите две седмици би трябвало да забие тревога в целия ЕС.