Начало Водещи Европрокуратурата разследва разширяването на газохранилището в „Чирен“

Европрокуратурата разследва разширяването на газохранилището в „Чирен“

59
Чирен

Акцията на Европейската прокуратура в централата на държавното дружество на „Булгартрансгаз” е свързана с разследване на евентуална измама при разширяване на газохранилището в Чирен.

Проектът за увеличаване на капацитета беше изпълнен с европейски средства.

До момента официална информация от държавните институции няма, като само от МВР съобщиха, че са съдействали на разследването.

От Министерството на енергетиката коментар на този етап няма, а енергийният министър Владимир Малинов е на посещение в Гърция.

„Колеги от Главна дирекция „Национална полиция“ оказват съдействие и работят по постановление на Европейската прокуратура, с което е възложено да се извършат процесуални действия на различни адреси – със сигурност в София, Сливен и другия мисля, че беше в Козлодуй. Няма никакви други подробности. Ако от Европейската прокуратура преценят, те могат да ги изложат”, заяви силовият министър Калин Стоянов, цитиран от Нова.

От Европейската прокуратура потвърдиха за акцията, като не посочват конкретно хранилището в Чирен, но поясняват, че става въпрос за подземно газово хранилище.

Влизането и проверката на европейската прокуратура в „Булгартрансгаз“ е заради злоупотреба с европейски средства по стратегически европейски проекти, коментира пред БНР Мартин Владимиров, старши анализатор в енергетиката в Център за изследване на демокрацията.

„На този етап няма официална информация за повода на действията на Европейската прокуратура, мисля, че сигурно не става въпрос за разследване на конкурентните практики, защото тя няма мандат, това го прави ГД „Конкуренция“. По-скоро става въпрос за злоупотреба с европейски средства, финансирали мащабни проекти за изграждане на газопреносна мрежа или разширението на Чирен, по-скоро е за Чирен“, обясни той.

И допълни, че към момента ГД „Конкуренция“ разследва сделката между Боташ и Булгаргаз, „защото потенциално нарушава правота на ЕС като не се позволява участието на трети страни“.

„Паралелно с това има съмнения за злоупотреба с обществени поръчки за разширяването на Чирен и газопреносните връзки с Гърция и Румъния. Подозирам и двата големи проекта, които са финансирани частично от ЕК. Това, което виждаме последните години е, как за пореден път България се превръща на Троянски кон за прокарване на руските интереси и частни играчи, търгуващи с руски газ или се дава преимущество на големи частни строителни компании в България. А те през годините са били абонати за спечелване на обществени поръчки за газопреносна мрежа“, каза анализаторът.

Той обясни, че Европейската прокуратура е доста амбициозна, когато става въпрос за проекти от трансграничен интерес.

„Това са стратегически средства за намаляване на зависимостта от Русия. В завладяната българска енергетика, през последните 15 години, всички правителства са участвали в подобни схеми за осигуряване на частни субекти при големи обществени поръчки в енергийния сектор. Концентрацията в обществените поръчки още от 2009 г. и играчите на пазара, са едни и същи. Те просто си сменят имената, но олигархичните кръгове зад тях са същите“, коментира Владимиров.

По думите му зад паравана „диверсификация на газови доставки“ се изразходват много пари, Чирен и вертикалния газов коридор, а тези проекти не целят промяна на стратегическия курс на страната, а частни интереси.