Макс Моравски–МаxO от Габрово, който спечели европейската титла по бийтбокс през 2023 година, обяви, че ще се стреми към световната титла през следващата година. Това съобщи той в интервю за БТА, където разказа повече за подготовката си и значението на кариерата си в музикалната индустрия.
Започвайки своята бийтбокс кариера през 2012 година, МахО е вдъхновен от гледане на видео на Александър Деянов-Skiller, който става първият българин, спечелил световната титла. Под влиянието на Искрен Тончев-Искрата, той започва уроци при своя съгражданин Деян Иванов-DynaMic, който също е български шампион от 2013 г.
Бързо след това Макс постига впечатляващи успехи, като става трикратен български шампион, печели балканското първенство през 2018 г. и става европейски шампион през 2023 г. Той грабва наградата на престижния Florida Beatbox Festival и участва в значимо състезание в Япония (Grand Beatbox Battle), където заедно със Skiller представляват България в отборната категория Tag Team, като стават първия български отбор на световната сцена.
Макс разкри, че в началото е имал предизвикателства, типични за всеки бийтбоксър, тъй като първата година е трудна и не носи бързи резултати. Въпреки това, упоритостта му го е вдъхновила да продължи. Според него много младежи се отказват рано и избират други инструменти или пеене, където напредъкът е по-очевиден. Въпреки това, той е уверен, че всеки може да овладее бийтбокса, но за състезания са необходими специфични умения. Солфежът, макар и не задължителен, е полезен; той репетира с пиано и смята, че всички музикални инструменти са в полза. Всеки участник сам определя как ще подходи, като обръща внимание както на музиката, така и на сценичната си визия и поведение.
Дебютът на МахО на бийтбокс състезания е на регионален конкурс в Габрово, само две-три седмици след старта на кариерата му, докато участието му в конкурс се случва година по-късно. Постепенно той печели малки състезания в страната, преди да достигне националната титла. В момента притежава около 15 награди от надпревари в България, три от които са най-високите отличия. Участвал е в общо 5 национални конкурса; в два от тях не успява, но продължава да се бори и впоследствие постига успех. Макс споделя, че е реализирал мечтата си благодарение на много усилия и вяра. Първата му подготовка е била интензивна, докато за другите не толкова, но емоцията остава. На 16 години той се наслаждава на невероятната атмосфера в София и по-късно печели балканския шампионат в Бургас, достигайки финал с Иван Цачев-BaseBro. Получава европейската титла в австрийския град Грац, благодарение на подкрепата от приятелите си DynaMic, Skiller и Адриана Николова-Печенката, двукратен световен шампион, и други бийтбоксъри. Макс признава, че не е очаквал да спечели, но след като видял участниците в предварителния кръг на първия ден, вече е бил уверен в успеха си.
По време на участията си, Моравски, както и другите български бийтбоксъри, интегрират ритми от българския фолклор и споделят, че планират подобни елементи за предстоящото състезание в Япония, които могат да донесат допълнителни точки, но също така затрудняват оценяването от журито.
Макс счита, че неговото най-голямо предимство пред конкурентите е качеството и силата на звука, който произвежда. Той тренира само на микрофон, тъй като всичките състезания изискват такъв, ползвайки студиото в Габрово, което е оборудвано с качествена техника.
В момента той работи и с вокалния педагог Стела Дойкова от Велико Търново, която също оказва влияние върху развитието му. Макс не следва строго хранителен режим, което не е оптимално, но до този момент не е оказало негативно влияние. Основният фокус е върху физическата му подготовка, тъй като натоварването при бийтбокса е подобно на това в спорта, а състезанията са изключително изтощителни.
Основният съвет, който Моравски предоставя на учениците си, е да проявяват дисциплина и да слушат съветите на по-опитните. Според него децата са много интелигентни, но често липсват постоянство и търпение.
Когато го запитат какво прави българската бийтбокс школа толкова успешна, МахО посочва, че психическата и физическа сила на българите играят ключова роля. За съжаление, в Европа бийтбоксът е на много високо ниво, а у нас развитие е ограничено заради недостатъчни инвестиции. Той е уверен, че бъдещето е обещаващо, но е нужна упорита работа. МахО и Skiller организират повечето събития, свързани с бийтбокс в страната, но държавата не предлага необходимата подкрепа.
В момента МахО е фокусиран върху отборното представяне на България в Япония и предстоящото световно първенство, с надежда за нови успехи и за спечелване на първа световна титла.
БТА напомня, че през юни, Макс подкрепи млади музикални таланти от Велико Търново, като се включи в техния концерт, излизайки на сцената с ученика си Габриел Дишев-GabO.