Законодатели и медии в Европа осмиват ключовия съветник на президента на САЩ Доналд Тръмп.
Във вторник европейските леви се надпреварваха да критикуват Илон Мъск, след като най-богатият човек в света отдаде поздрав, идентичен с този на нацистите през 30-те и 40-те години на ХХ век, по време на инаугурацията на новия президент на Съединените щати Доналд Тръмп.
„Сърцето ми е с вас“, каза Мъск на сцената на Capital One Arena във Вашингтон, докато благодари на поддръжниците на Тръмп. След това той сложи ръка на гърдите си и протегна изпъната дясна ръка с дланта надолу, наподобявайки поздрава, характерен за Адолф Хитлер, Бенито Мусолини и европейските фашисти през първата половина на 20-ти век.
След това Мъск повтори жеста отново, този път с лице към тълпата от противоположната страна.
Поздравът веднага предизвика масова истерия. Онлайн критиците атакуваха Мъск заради жеста, а поддръжниците му омаловажаваха значението му.
„Това представлява заплаха за целия Европейски съюз“, заяви французинът и член на Европейския парламент Манон Обри, съпредседател на групата на левицата, на пресконференция във вторник сутринта. „Нека започнем, като запазим нещата прости, сигурен съм, че всички са видели нацисткия поздрав, подбирам тези думи внимателно – нацисткия поздрав на Илон Мъск.“
В Германия, където политическата подкрепа на Мъск за крайнодясната „Алтернатива за Германия“ вече предизвика проблеми преди предсрочните избори на 23 февруари, правителството се разгневи заради спорния поздрав.
„Определено не ценя високо Илон Мъск като политик, от това, което знаем досега. Но подобен жест, предвид вече известната му близост с десните популисти във фашистката традиция, трябва да тревожи всеки демократ“, каза германският здравен министър Карл Лаутербах от лявоцентристката Социалдемократическа партия.
В Италия популярният журналист Роберто Савиано – известен с кръстоносните си походи срещу мафията, напоследък като критик на дясното правителство на Италия – отправи критики срещу Tesla и SpaceX.
„Проклет да си! Краят на всичко това ще бъде насилствен. Падението му ще бъде същото като на онези, за които исторически се отнася този жест. Мъск ще падне в ръцете на онези, които сега подбужда, подхранвани от същото насилие, което практикува“, каза Савиано.
Испанската министърка на труда и вицепремиерка Йоланда Диас заяви, че ще спре да използва социалната мрежа „Екс“ на Илон Мъск заради поведението на милиардера.
„Знам, че това решение е трудно, но го взех, защото не искам да съм част от социална мрежа, базирана на алгоритми, които насърчават ксенофобски възгледи, идеи срещу човешките права и насърчават крайната десница по света“, каза тя в интервю за националната телевизия Те Ве Е.
Тя заяви, че е направила решението си след „поведението на Илон Мъск вчера, не само чрез жестовете си, но с абсолютно обърканите речи, които той прави“. „Отсега нататък вече няма да използвам акаунта си“, допълни тя.
По-рано този месец министрите на отбраната и на външните работи на Германия казаха, че също преустановяват присъствието си в мрежата, като заявиха, че не са доволни от развитието ѝ. По същия начин постъпиха и редица германски и британски университети.
Мъск се защити онлайн, заклеймявайки атаките като „мръсни трикове“ на неговите противници. „Атаките „Всички са Хитлер“ са толкова изтъркани“, каза той.
Според Джими Гомес, демократ и член на Камарата на представителите на Конгреса на САЩ на Мъск не му е трябвало много време, за да покаже на каква идеология симпатизира.
Историчката Рут Бен-Гиат, специалистка по темата за фашизма, казва, че жестът на Мъск е бил действително нацистки поздрав, който в допълнение е бил и агресивен
Бившата депутатка в американския Конгрес, демократката Кори Буш каза, че сякаш дълго време Мъск е таил истинската си природа в себе си, а после иронизира, че нацисткият му поздрав е бил сякаш репетиран пред огледалото.
Темата беше коментирана и от медии в Израел, Италия и Франция.
Поддръжниците на Мъск оправдаха жеста, обвинявайки милиардера, че е „аутист“ и жестът му се дължи именно на това.
Илон Мъск публично сподели, че има синдром на Аспергер, форма на аутизъм, която обикновено се характеризира с трудности в социалната комуникация и силен фокус върху определени интереси. Той направи това разкритие през 2021 година по време на участието си като водещ на предаването Saturday Night Live.
Синдромът на Аспергер, който днес се счита за част от аутистичния спектър, често е свързан със специфични силни страни, като способността за дълбока концентрация, аналитично мислене и креативност. Мъск е известен със своите иновации и изключителна работа в областта на технологиите и науката, което може да е свързано с неговите уникални когнитивни характеристики.