Президентът на Сърбия, Александър Вучич, ще участва в парада на Деня на победата на 9 май в Москва, по случай 80-годишнината от края на Втората световна война. Той сподели новината по време на интервю за сръбска телевизия „Пинк“.
Вучич изтъкна, че с гордост ще представлява страната си на тържеството за 80-годишнината от победата над фашизма.
Той посочи, че трябва да обсъди газовото споразумение с президента на Русия, Владимир Путин.
„Споразумението за газ трябва да бъде подписано до 30 май, трябва да решим проблема с петролната компания“, каза той.
Преди това, Сърбия заяви официално, че иска трето отлагане на американските санкции срещу петролната компания НИС, наложени на 10 януари от Министерството на финансите на САЩ поради руското мажоритарно участие в компанията.
Президентът на Сърбия допълни, че ще пътува за Москва сам, без премиера Джуро Мацут или други представители на изпълнителната власт, за да даде възможност „на правителството да работи успешно за евроинтеграцията на страната“.
От началото на конфликта в Украйна Европейската комисия многократно критикува сръбското ръководство за отношенията си с Русия и за отказа да синхронизира външната политика си с тази на Европейския съюз.
„Всяко участие в парадите на 9 май в Москва няма да бъде погледнато благосклонно от ЕС, особено предвид, че Русия води истинска война в Европа“, сподели върхът на Европейския съюз по външната политика и сигурността Кая Калас.
„Сърбия е най-влиятелна сред страните-кандидатки за ЕС, но не е реалистично да влезе в съюза с неговото сегашно ръководство“, заявиха евродепутати от политическата група Прогресивният алианс на социалистите и демократите.
Сърбия вече от дълго време се опитва да поддържа добри отношения както с Брюксел, така и с Москва. Държавата подаде молба за членство в ЕС през 2009 година и стана кандидат през 2012 година. Преговорите за присъединяването й бяха спрени поради явната подкрепа на Сърбия за незаконното действие на Русия в Украйна.
Белград отказа да наложи санкции на Русия, което е изисквано от мнозинството от държавите-членки на ЕС като условие за членство в съюза. Русия притежава и мажоритарния дял от единствената петролна рафинерия в Сърбия и не се отказва от него, като прави Сърбия икономически зависима от Москва.
Вижте още новини от Европа тук