Начало Водещи Евгений Дайнов пред ДЕБАТИ: Борисов е на половин крачка да цъфне в...

Евгений Дайнов пред ДЕБАТИ: Борисов е на половин крачка да цъфне в „Магнитски“

2249
Евгени Дайнов
На снимката: Евгени Дайнов

Професорът по политически науки проф. Евгений Дайнов е роден в Пловдив през 1958 г. През 1978 г. завършва висше образование в Оксфорд, където придобива магистърска степен по модерна история. Дейността му включва работа като главен редактор на списание „The Insider“, директор на Центъра за социални практики в София и преподавател в НБУ.

Според вас, проф. Дайнов, каква роля играят Борисов и ДПС и дали те представляват едно политическо обединение, въпреки че Борисов и Пеевски се явиха в подкрепа на комисията за разследване на полицейското насилие?

Те се държат като едно политическо обединение и очевидно е, че искат да възпроизведат ръководните позиции в това политическо обединение. Изборът им за водещ председател на комисията показва тяхната цел. Все пак, тези действия против правителството са предназначени за удовлетворяване на техните партийни членове, приятели и избиратели, защото нито Пеевски, нито Борисов могат да си позволят правителството да ги няма.

Така че, те винаги ще се явяват критични, ще се противопоставят, но накрая ще подкрепят това, което се изисква от тях.

Тази седмица говедарите са определени да клатят правителството

По същия начин, около разискването на бюджета, от месец насам чуваме остри критики, но въпреки това изглежда, че бюджетът ще бъде подкрепен с някои лобистки нюанси. Защо ГЕРБ и ДПС винаги водят този политически цирк, тъй като в крайна сметка винаги подкрепят „Промяната“?

Те специално се стремят да демонстрират на своето избирателство, че не са подчинени на властимащите и имат собствени възгледи по въпроса. Иногда властимащите ще им подадат залък, за да изглежда, че са устъпили по някакъв начин.

Това са вътрешнополитически игри, защото ГЕРБ и ДПС де факто се явяват подчинени на правителството. Те нямат друг избор освен да бъдат на линия, но понякога трябва да покажат на своите хора, че още могат да държат властта и че правителството взема под внимание техните интереси.

Някак импресионира, че Делян Пеевски изглежда зависи от някои неща в държавата. Той дори заяви, че най-доброто е още да дойде. Какво смятате по този повод?

Пеевски иска публиката да свикне с мисълта, че той е критичният фактор в държавата. Всеки ден се появява и казва какво ще стане в държавата – неща, които всички знаем, че ще станат, но той ги споделя, за да изглежда, че то той ги дирижира.

Той иска да навлезе в ролята на министър-председател на обединена ГЕРБ-ДПС партия и да се консултира със САЩ, като казва: „Пичове, аз съм министър-председател, махнете ме от списъка „Магнитски“, което са детски фантазии на човек, който няма представа какво се случва в световната политика.

Ако разбирате как говори, и тяхната цел е да внушат тайнственост и мистика, подигравайки се на Ахмед Доган.

Сигурно помните как обича да говори за знаци и екзистенциални въпроси – всичко това ще се чува все повече от Пеевски, който иска да е в чизмите на Ахмед Доган.

Какво накара ГЕРБ и ДПС да забравят за бързата забрана за износ на руски горива?

Какъв е смисълът от Догановото връщане на политическата сцена?

Той вкарва новия господар на ДПС в играта.

Какво влияе това поведение имиджово на правителството, като се стреми да удовлетвори част от исканията? Успява ли правителството да изпълни политиките, за които е избрано?

Както и през 2014 година, ще се разбере, когато дойде време за гласуване на конституционните поправки. Там ще бъде тестът. Но дотук правителството прави точно това, което обеща и се справя с това, въпреки критиките от страна на ГЕРБ и ДПС.

Изборните резултати също показват, че т. нар. „наказателно“ гласуване срещу ПП-ДБ не беше факт, а по-скоро този избирателен контингент е доста устойчив и висоценен, отколкото очакваха някои хора.

Първан Симеонов: Нито Борисов, нито Пеевски имат интерес от разпадане на „сглобката“

Каква е вашата прогноза в тези трудни условия за правителството – ще успеем ли да влезем в Шенген и еврозоната?

Шансовете ни за влизане в Шенген са малки, особено защото все още не успяваме да контролираме цялата територия. Въпросителна е и контролът ни върху територия около пристанището „Росенец“, както и дали комплекс „Камчия“ е българска или руска територия.

С оглед на тези фактори, е малко вероятно да получим влизане в Шенген. От друга страна, в Еврозоната има по-голям шанс, но трябва да следим инфлацията и дефицита и колко траен е той като стойности. Така че тук има по-голям шанс, но за Шенген можем да забравим. С такъв масов контрабанден рейд през България – няма кой да разреши границите, за да влиза цялата тази контрабанда в европейските държави.

Изглежда, че Борисов и Пеевски се стремят към политическа реабилитация под знака на евроатлантизма. Нашият геополитически избор е ли на картата и западните партньори ли са ни отхвърлили?

Те разбраха, че с войната в Украйна, която е войната на диваците срещу цивилизацията, не могат да си позволят нищо, защото никой няма да ги търпи. Нито в НАТО, нито в ЕС.

Те ще продължават да бъдат това, което бяха. А те бяха олицетворението на това, което западни политолози нарекоха „гангстерски режими в Източна Европа“.

Борисов и Пеевски бяха символ на гангстерски режим. Сега се опитват да се гримират, за да не бъдат разпознати на Запад, и да изиграят в неговата полза.

Нека не забравяме, че Пеевски е в списъка „Магнитски“ и този на Борисов е на път да приключи. Пеевски желае да излезе от тези списъци, но не по начина, по който го замисля. Бор