Начало България Доц. Буруджиева: Ако видим дебат между Доган и Пеевски, значи са влезли...

Доц. Буруджиева: Ако видим дебат между Доган и Пеевски, значи са влезли в пряк сблъсък

64
Татяна Буруджиева Кадър: Нова нюз
Татяна Буруджиева
Кадър: Нова нюз

Откакто започнаха процесите на разцепление и конфронтация в ДПС, не е имало директен сблъсък между лидерите. Ахмед Доган се е изказал само веднъж и не участва повече. Изглеждаше, че конфликтът е между Делян Пеевски и обикновените хора в ДПС. Съществува едно правило – никога не привличай своя опонент в своя комуникационен кръг, освен ако не сте напълно уверени, че ще го победите. Ако видим дебат между двамата, това означава, че Доган е решил, че може да надделее над Пеевски в дебата, но също така означава, че той възприема Пеевски като равноправен опонент. Това заяви политологът Татяна Буруджиева в ефира на „Нова нюз“.

„Наблюдаваме трансформацията или разпадането на последните две партии от прехода. ДПС никога няма да бъде същата. Партията през последните 20 години не спазваше своята политика за изграждане и функциониране на собствената си партия. Виждаме, че не се появяват тези млади и изключителни кадри, които ДПС беше израства. Сега те са на около 40 години, но не виждаме нови хора да влизат“, коментира тя.

По нейно мнение, партията, която притежава десетилетия опит, трябва да развие и инстинкт към развиващото се общество: „И двете партии – ДПС и БСП – не са постигнали това. Фактът, че бяха консервативни и не се трансформираха, ги запази, но в същото време бавно стигат до настоящата си ситуация. Ще ли успеят да се освежат след този тежък удар, или нещата ще завършат много зле.“

Тя предвижда, че настоящите избори ще бъдат предизвикателство не само за тези, но и за всички други партии: „Достигнали сме до ситуация, в която те се насочват само към техните твърди ядра. Ако и тази кампания е за твърдите им ядра и не се отворят към останалите 60-70% от българите, тогава пътят е без изход. Преминаваме все по-силно към намаляване на легитимността и присъствието на партиите в институциите. Това се случва възможно е при ДПС. Все пак резултатът от последните избори им дава възможност на двете групи да влязат в НС. За БСП обаче не стоят така – те са много близо до санитарния минимум от четири процента.“

Тя прогнозира, че ще видим повече малки партии в новия парламент: „Е време политиците да разберат, че избирателите очакват управление и решения за проблемите на страната и на хората.“

„Най-големият проблем на ГЕРБ е, че са първата политическа сила, но нямат правителство. Бойко Борисов дава сигнали, че се насочва към кампания, която ще бъде повече за търсене на партньорства, отколкото за разделителни линии. Определено има линии, които той ще е трудно да пресече. Разделението в ДПС му дойде на добро, защото управлението с тях е специфичен фактор. Те са лоялен и коректен партньор, когато не са във властта. Обаче, когато са на власт, те са партньор, който дори публично не позволява да бъде избегнат“, коментира политологът.