Начало Култура Допълнително отпуснатите от правителството средства ще дадат възможност за по-дългосрочни проучвания, смята...

Допълнително отпуснатите от правителството средства ще дадат възможност за по-дългосрочни проучвания, смята археологът д-р Иван Църов

34
Допълнително отпуснатите от правителството средства ще дадат възможност за по-дългосрочни проучвания, смята археологът д-р Иван Църов

С новоотпуснатите средства от правителството, археологът и ръководител на Регионалния исторически музей (РИМ) във Велико Търново, д-р Иван Църов, сподели, че ще е възможно да се организират дългосрочни археологически изследвания. В интервю за БТА, той коментира информацията, предоставена от министъра на културата Мариан Бачев по време на пресконференция след заседание на правителството, относно отпускането на близо 2 млн. лв. за изследвания и консервация на 7 археологически обекта в страната, сред които Трапезица и Никополис ад Иструм в близост до село Никюп.

Финансироването е насочено към обекти с национално значение и е важна стъпка, като в момента тече усилие за осигуряване на ресурси за тяхното проучване, обясни д-р Църов. Той е оптимист, че средствата ще благоприятстват изследванията в Никополис ад Иструм, ключов римски паметник, който служи и като учебна база за студенти по антична археология в Университета на Велико Търново. Д-р Църов добави, че с подобрението на пътната инфраструктура до античния град, увеличените проучвания могат да накарат повече хора да посетят мястото. В момента годишно около 10,000 души посещават селището и той се надява тази цифра да нарасне значително.

Археологът подчерта, че благодарение на новата финансова подкрепа, ще могат да се разработват планове за проекти на по-дълга база, а не да се действия само за краткосрочен период. Това ще позволи не само научно изследване, но и ще осигури възможност на посетителите да видят проучванията в действие. Д-р Църов е убеден, че новите находища ще помогнат за дълбочинното разбиране на античната култура, която е основата на съвременната християнска цивилизация.

Историческият хълм и архитектурно-музеен резерват „Трапезица“, управляван от РИМ в Велико Търново, е обект на проучвания от археолози на Националния археологически институт с музей при БАН, добави д-р Църов. Интересът от страна на посетителите остава нисък, посочвайки неудобния достъп и ограничените консервационни обекти на хълма като основни фактори. Той увери, че това място, част от средновековния Търновград, заслужава повече внимание, за да се научи повече за старата българска столица.

Според д-р Църов, проф. Хитко Вачев и Илиян Петракиев продължават проучванията на манастира на св. Теодосий Търновски в Шушманец, докато Недко Еленски планира разкопки в праисторическото селище Смърдеш, при условие че бъдат осигурени финанси. Същевременно, Александър Чохаджиев ще продължи изследванията си в Петко Каравелово, за което вече е осигурено финансиране, завърши д-р Църов.

БТА съобщава, че през май във Велико Търново беше открита изложба на археологически находки, обхващаща период от осем хиляди години.