Начало Водещи „Долу ръцете от нашата демокрация, г-н Мъск“: Германският вицеканцлер Роберт Хабек определи...

„Долу ръцете от нашата демокрация, г-н Мъск“: Германският вицеканцлер Роберт Хабек определи милиардера като заплаха

109
"Долу ръцете от нашата демокрация, г-н Мъск", каза германският вицепремиер Роберт Хабек в интервю за "Шпигел"

Германският вицеканцлер Роберт Хабек отправи предупреждение към американския милиардер Илон Мъск, призовавайки го да не се намесва в предстоящите избори в Германия. Хабек остро разкритикува подкрепата на Мъск за крайнодясната партия „Алтернатива за Германия“ (АзГ), предава ДПА.

„Долу ръцете от нашата демокрация, господин Мъск“, заяви Хабек, член на партията „Зелените“, в интервю за списание „Шпигел“. Вицеканцлерът отговори на въпроса дали Мъск е заплаха за Германия, като подчерта, че „комбинацията от огромно богатство, контрол върху информацията и социалните мрежи, използване на изкуствен интелект и пренебрегване на правилата представлява пряка атака върху нашата демокрация“.

Мъск, който е съветник на избрания президент на САЩ Доналд Тръмп и се очаква да играе ключова роля в следващото американско правителство, според Хабек, има интерес да налага свои собствени идеи.

Американският милиардер, известен със своите провокации в социалната мрежа „Екс“, разбуни настроението в германската политика напоследък. В края на миналата седмица той изрази подкрепа за АзГ чрез обширна статия, публикувана във вестник „Велт ам зонтаг“, точно в момент, когато приближават изборите за Бундестаг.

Хабек определи коментарите в статията като „страшни“ и предупреди, че опитите на Мъск да влияе на германската политика не бива да се пренебрегват. „Най-богатият човек в света, който контролира важна комуникационна платформа, открито подкрепя партия с дясноекстремистки наклонности. Не трябва да допускаме да пренебрегваме това“, подчерта Хабек.

Германската служба за вътрешно разузнаване следи АзГ и я смята за предполагаема дясноекстремистка структура. Няколко местни организации на партията вече са обявени за екстремистки.

Неотдавна Джей Ди Ванс, новоизбраният вицепрезидент на Тръмп, също направи коментари относно предстоящите избори за Бундестаг. Той посочи, че не може да подкрепи никоя партия, тъй като не е гражданин на Германия, и изрази надежда за добри отношения между САЩ и германския народ. Въпреки това той определи описанието на АзГ като екстремистка партия, вярваща в „омекотен вариант на нацизма“, като „клевета“.

Според последните проучвания на общественото мнение, подкрепата за АзГ варира между 18 и 20%.

В интервюто си за „Шпигел“ Хабек също призова за значително увеличение на военните разходи.

Той подчерта, че руската агресия представлява заплаха за НАТО и текущите два процента от БВП, които Германия отделя за отбрана, не са достатъчни.

„Трябва да увеличим разходите почти два пъти, за да предотвратим потенциална атака от Путин. Нужно е да осигурим мир и да спрем по-нататъшни конфликти“, заяви Хабек.

Борис Писториус, германският министър на отбраната и член на Германската социалдемократическа партия (ГСДП), също споделя мнението, че е необходимо увеличаване на отбранителните разходи над 2%.

Според последните публични данни на НАТО, германското правителство планира да похарчи около 90,6 милиарда евро за отбрана до 2025 година, което е около 2,1% от БВП.

В момента Германия разполага с фонд от 100 милиарда евро за модернизация на въоръжените сили. Очаква се парите от този фонд да бъдат изразходвани до края на 2027 година, а все още не е ясно как правителството възнамерява да финансира военните си нужди в дългосрочен план. Финансовите ограничения в германския бюджет допринесоха за разпадането на коалиционното правителство на Шолц, съставено от три партии.

Хабек сподели пред „Шпигел“, че правителството трябва да поеме по-големи задължения, за да покрие разходите за модернизация на армията.

Строгите бюджетни ограничения, известни като „дългова спирачка“, залегнали в конституцията на Германия, забраняват на правителството да заема средства за покриване на разходите. Хабек обясни, че не желае да отменя тези правила, но смята, че са необходими промени.

Политикът от „Зелените“, който в младежките си години е отказал задължителната военна служба по време на Студената война в Западна Германия, обяви пред „Шпигел“, че в настоящата ситуация би взел различно решение с оглед на конфликта в Украйна. „Днес вече нямам морално оправдание да откажа. Агресор като Путин хладнокръвно се възползва от слабостта на другите“, заключи Хабек.

 

Източник БТА