Начало Водещи Десетки тайни пътувания на основателя на Павел Дуров до Русия са открити...

Десетки тайни пътувания на основателя на Павел Дуров до Русия са открити в хакнати документи

79
Павел Дуров Снимка: getty images
Павел Дуров
Снимка: getty images

Десетки тайни пътувания на основателя на Павел Дуров до Русия са открити в хакнати документи на Федералната служба за безопасност (ФСБ). Те бяха публикувани от независимата руска медия „Медуза“ и основателят на Kremlringram Ярослав Ажнюк – украински и американски хайтек предприемач, пише „24 часа„.

Разкритията си Ажнюк публикува в „Украинска правда“, както и на сайта Kremlingram, който е посветен на разкриване на връзките на приложението „Телеграм“ на Павел Дуров с режима на Владимир Путин. Според него пътуванията са се случили с подкрепата на ФСБ и потвърждават, че уж сигурното приложение за комуникация „Телеграм“ е било пробито от руските специални служби и Дуров всъщност работи за режима на Путин.

След продажбата на Vkontakte Павел Дуров многократно преминава границата. За тези, които са запознати с официалната позиция на Дуров, че е станал изгнаник и не може да се върне в страната си, този факт сам по себе си би трябвало да е интересен, тъй като вероятно означава, че Дуров не е казвал истината за конфликта си с руските власти, казва Ажнюк.

Изненадващо Павел Дуров се появява в Русия и на 18 юни 2020 г., денят, в който Telegram беше предполагаемо деблокиран след две години предполагаемо блокиране. Като полетът е няколко часа след като деблокирането. Този факт хвърля сянка върху тезата на Дуров, че не е сключвал никакви споразумения с руските власти.

„Казвам „предполагаемо блокиране“, защото Telegram всъщност работеше прекрасно в Русия по това време, може би с малки прекъсвания. А фактът, че централното правителство се е опитало да я блокира, не е много убедителен, защото държави с по малък технологичен потенциал от Русия, като Пакистан и Куба, успешно блокираха платформата в своите страни. В статията на Уикипедия за блокирането на Telegram са изброени 17 държави, освен Русия, в които са били наложени ограничения. Всички западни медии обаче приеха тази история за чиста монета и съобщиха, че Telegram е толкова мощен и сигурен за съобщения, че дори в ужасната Русия не са успели да го блокират. Този разказ се запазва в повечето западни медии и до днес и почти никой не поставя под съмнение истинността на това блокиране“, пише Ажнюк.

Според него неуспешните опити да бъде блокиран „Телеграм“ в Русия всъщност са рекламна кампания за приложението, което твърди, че е сигурна, криптирана и независима услуга за комуникация. „Също така е трудно да се сетим за по-добър шпионски актив, от услуга за уж сигурни съобщения. А историята на взаимоотношенията на Павел Дуров с руските власти и опитите на Павел да прикрие тези взаимоотношения подсказват, че такива договорености не могат да бъдат изключени“, подчертава украинският предприемач в своята публикация в „Украинска правда“.

Данните от граничните пунктове изглеждаха сензационни. Ако това е вярно, те разрушават разказа на Дуров за „изгнаника“ и показват, че той публично е лъгал за отношенията си с руската държава. А ако е така, това повдига въпроса „защо Дуров ни е излъгал?“.

„По молба на нашия анонимен информатор, на 10 януари 2024 г. споделих данните с колеги журналисти и активисти в чата Kremlingram Signal. Беше очевидно, че те трябва да бъдат проверени преди публикуването им и затова трябваше да намерим независимо потвърждение от втори източник. И тук се сблъскахме с трудности. Въпреки усилията на разследващите журналисти, запитванията ни до специалните служби и използването на контакти в Русия, ЕС и САЩ, не успяхме да получим потвърждение на тези данни. В един момент започнах да предполагам, че това писмо може да е било дезинформация, която да провокира Kremlingram да публикува непотвърдени данни и по този начин да компрометира инициативата“, пише Ажнюк. Но сега, изглежда, се появи и втори такъв източник.

Руската медия „Медуза“ цитира разследващия журналист Андрей Захаров, който съобщава за безпрецедентно голямо изтичане на базата данни на ФСБ за граничните преходи от 2014 до 2023 г. Медуза твърди, че в потвърждение на това, че данните в базата данни са истински, Захаров е публикувал данни за преминаването на границите от Абрамович, Патрушев, Дуров и самия Захаров.

Тези данни включват:

  • 24 влизания и излизания през 2015 г. (от 25 май до 28 декември)
  • 39 записа за 2016 г. (от януари до декември)
  • 39 записа за 2017 г. (от януари до декември)
  • Последният запис за 2017 г. е отпътуване на 26 декември 2017 г. с влак от Санкт Петербург за Финландия в Хелзинки.
  • Няма записи за 2018 г. и 2019 г.
  • 15 записа за 2020 г., считано от 18 юни 2020 г.
  • 8 записа за 2021 г.

„Нека ви напомня, че на 16 април 2018 г. Роскомнадзор започна да блокира IP адреси, използвани от Telegram.

Също така през май 2020 г. Павел с тъга обяви, че поради решение на американски съд след 2,5 години спира разработването на криптовалутата TON (което по-късно продължи). По онова време TON беше основният залог на Telegram да започне да печели пари. Според нашата оценка от 2013 г. до 2020 г. за Telegram са похарчени най-малко 688 млн. долара, включително 220 млн. долара само през 2020 г. Според публично достъпните данни Tелеграм не е имал приходи поне до средата на 2021 г. Дуров многократно е изразявал разочарованието си от това решение и от американската политическа система като цяло.

Следващият запис е от 18 юни 2020 г., 19:13:47 ч., отново заминаване, със самолет от летище Пулково-1 (Санкт Петербург) за Сърбия, Белград. Интересното тук е, че между 2017 г. и 2020 г. базата данни не съдържа никакви данни за това как Дуров е влязъл отново в Русия. Това означава, че или влизането му е било извършено по начин, който не е отразил това в базите данни, или част от данните за влизанията и излизанията на Дуров през 2018-2020 г. са били изтрити от базата данни“, посочва украинският предприемач.

Но още по-интересно е, че именно на 18 юни 2020 г., в 15,00 ч. московско време, на уебсайта на Роскомнадзор се появи съобщение за „отблокирането“ на Telegram в Русия.

Ако сравним датите, местата и надписите на снимките в Instagram на Дуров от Полтава с данните, получени за неговото движение, няма противоречия. Единственият факт, който заслужава внимание, е, че има много снимки от САЩ, Франция, Малдивите, Финландия и други места, но нито една от Русия – въпреки повече от 60 пътувания. Както и при останалата част от публичната си комуникация, Павел крие пътуванията си до Русия, поддържайки образа си на изгнаник.

Още международни новини – четете тук