Когато човек пътува, не само физическото му тяло се мести, а и душата му. Сигурен съм, че организирането на изложби в чужди страни разширява символично духовните граници на България. Българският народ помогна на моите родители, и затова съществуват тези творби. Ще продължа да творя за България и да спомагам за нейното напредване и разширение. Това сподели пред БТА художникът Греди Асса, по повод неговата самостоятелна изложба „Разговори с живописта“, открита тази вечер в Градската художествена галерия в Пловдив.
Името на изложбата акцентира на факта, че пред живописните творби преобладава тишина, която е важен елемент от взаимовръзката. „Тази тишина представлява един вътрешен диалог – било с вътрешния си глас, сетивата, сърцето, или чрез погледа, който изследва картината. И това е форма на диалог“, обясни Асса.
Той сподели, че напоследък го вълнува темата за климатичните промени. „На тази изложба представям морета и острови, които съм посетил. Включвам Черно море, Средиземно море, малко океани и части от Мексико. Въпреки това, най-много ме тревожат последствията от глобалното затопляне. Често не осъзнаваме в каква реалност живеем. В момента навън температурата е 40 градуса, а след пет години може да е 43. Затова е важно да ценим всичко около нас“, коментира той.
По време на събитието, Греди Асса изрази своята нова привързаност към Пловдив, който променя хората. „Докато се разхождах по улиците на Пловдив, чувах различни езици. Какво по-хубаво от това да бъдеш в Европа и да се чувстваш различен – Пловдив е толкова далечен и в същото време толкова близък“, каза той.
Изложбата се състои от 43 живописни произведения и големи рисунки, създадени между 2010 и 2024 г., а откритие беше направено от куратора Даниела Панайотова. „Греди Асса умело съчетава изкуството с визуалната емоция. Неговата живопис е дневник на пътешествия, отразяващ преживявания – те разказват не само за места и култури, но и за неговия вътрешен свят и влиянието на външния свят върху него“, заяви тя. Тя добави, че художникът излиза извън рамките на познатото и се сблъсква с новото, за да разшири своята перспектива, и с нова енергия се отнася към платното, придавайки му живот. „В неговата живопис се усещат легкост, движение и пространство – не само заради големите платна и елегантните цветови нюанси, но и за начина, по който цветовете и светлината проникват през масленото покритие“, допълни Панайотова.
Тя подчерта, че взаимодействието между цветовете, което обединява творби от различни десетилетия, е завладяващо. Поставени една до друга, те „разговарят“ помежду си. Това взаимодействие подсказва, че изкуството на Греди Асса остава актуално, смята кураторът.
Утре, на същото място, ще се проведе лична среща на твореца с ученици и студенти.
Греди Асса е реализирал над 80 самостоятелни изложби, а тази е първата в Пловдив. Неговата работа обхваща пейзажи, голи тела и абстрактна живопис. Често използва техники като акварел, туш и маслени бои, като стилът му акцентира на символизъм и интензивност на цветовете.
Греди Асса е роден на 29 януари 1954 г. в Плевен. Завършил е „Стенопис“ във ВТУ „Св. св. Кирил и Методий” през 1982 г. Участвал е заедно с Андрей Даниел, Божидар Бояджиев, Вихрони Попнеделев, Недко Солаков и Филип Зидаров в неформалната група „Градът”, основана през 1985 г. През 2003 г. става професор в Националната художествена академия. Между 2010 и 2015 г. е изпълнителен директор на Националния дарителски фонд „13 века България”. Специализирал е в Ню Йорк и Париж. Има множество самостоятелни изложби в България и чужбина. Участвал е в международни биеналета и изложби, включително 54-то Венецианско биенале през 2011 г. и е получавал много награди, сред които националната награда за живопис „Захарий Зограф“ през 2024 г.