Главният прокурор на Международния наказателен съд Карим Хан заяви, че ще поиска издаването на заповеди за арест на лидера на „Хамас“ Яхя Синвар и израелския премиер Бенямин Нетаняху.
Подобни заповеди ще бъдат искани по обвинения за военни престъпления и престъпления срещу човечеството, съобщава The Guardian, позовавайки се на CNN.
Официални заповеди за ареста им обаче към момента не са издавани. Исканията ще бъдат разгледани от съдии от МНС.
В интервю пред Кристиан Аманпур – един от водещите журналисти на американския новинарски канал, Хан заявява, че ще поиска също заповеди за министъра на отбраната на Израел Йоав Галант, както и други двама висши лидери на „Хамас“ – Мохамед Диаб Ибрахим ал-Масри, лидер на бригадите „Ал Касем“ и Исмаил Ханийе, Хамас, политически лидер.
По данни на ООН от 7 октомври – атаката на „Хамас“ на израелска територия, до 15 май тази година, броят на загиналите палестинци е най-малко 35 233, а броят на ранените в Газа е 79 141.
Заповедите за арест срещу израелските политици са първия по рода си случай, в който МНС насочва вниманието си към съюзник на САЩ.
Израел и Съединените щати не са членове на МНС. Въпреки това МНС твърди, че има юрисдикция над Газа, Източен Йерусалим и Западния бряг, след като през 2015 г. палестинските лидери официално се съгласиха да бъдат обвързани с основополагащите принципи на съда.
Подобно искане поставя Нетаняху в компанията на руския президент Владимир Путин, за когото МНС издаде заповед за арест заради войната на Москва срещу Украйна, коментира CNN.
Главният прокурор каза още, че обвиненията срещу Синвар, Хания и ал-Масри включват „унищожаване, убийство, вземане на заложници, изнасилване и сексуално посегателство по време на задържане„.
Светът беше шокиран на 7 октомври, когато хората бяха изтръгнати от спалните си, от домовете си, от различните кибуци в Израел“, каза Хан пред Аманпур, добавяйки, че „хората са страдали изключително много“.
Обвиненията срещу Нетаняху и Галант включват „причиняване на изтребление, причиняване на глад, като метод за водене на война, включително отказ на доставки на хуманитарна помощ, умишлено насочване към цивилни в конфликт“.
Според изявлението на Хан, въз основа на събраните и проучени доказателства, има основание да се смята, че и двамата представители носят „наказателна отговорност“ за „военни престъпления и престъпления срещу човечеството“.
„Израел, както всички държави, има право да предприеме действия за защита на населението си. Това право обаче не освобождава Израел или която и да е държава от задължението им да спазват международното хуманитарно право“, се посочва в изявлението на Карим Хан.