Начало Водещи Германската икономика боледува. Ще се справи ли новото правителство?

Германската икономика боледува. Ще се справи ли новото правителство?

29
Германия, икономика

Германската икономика боледува. Кризата е толкова дълбока, че експерти се съмняват дали е възможно бързо съживяване. Новото правителство има огромна сума от 500 милиарда за инвестиции. Ще помогнат ли?

Рецесия означава, че икономиката се свива. Германия е единствената страна в Европейския съюз, в която това се наблюдава от две години насам. През 2024 г. са затворили повече предприятия, отколкото през 2011 година, а тогава имаше голяма финансова и икономическа криза. Енергоемките промишлени сектори бяха и продължават да са особено силно засегнати от високите цени на електроенергията. А недостигът на работна ръка и квалифицирани кадри в застаряващото германско общество, както и тежката бюрокрация се отразяват отрицателно на компаниите.

Новото германско правителство си е поставило за цел да подобри ситуацията бързо и трайно. Въпреки това бързо оздравяване не може да се очаква, уверява авторитетният Съвет на икономическите експерти към германското правителство. В пролетния си доклад експертният съвет говори за „ясно изразена фаза на слабост“ и на практика изключва бързото възстановяване.

Германската икономика вече не е конкурентоспособна

За настоящата 2025 година петимата професори по икономика, които са членове на Съвета, прогнозират стагнация, т.е. нулев растеж. Според тях едва през 2026 г. икономиката може да се възстанови до известна степен, но с ръст от около един процент. Експертите обаче не се наемат да кажат дали в средносрочен и дългосрочен план Германия ще успее да се върне към предишните си икономически успехи.

Германската икономика става все по-малко конкурентоспособна в световен мащаб. Нахлуването на Русия в Украйна през 2022 г. и спирането на доставките на руски газ оказаха решаващо въздействие. Успешният германски бизнес модел за използване на евтина енергия и високи инженерни умения в производство на продукти, които се търсят в цял свят, междувременно остана в историята.

Доналд Тръмп и проблемът с германския износ

Съществуват и вътрешни проблеми. „Бюрократичните изисквания и дългите процедури за издаване на разрешения забавят общия икономически растеж“, се посочва в доклада на т.нар. „икономически мъдреци“. Политиката на американския президент Доналд Тръмп също влияе негативно на германската икономика – въведените от него мита застрашават икономическия растеж в световен мащаб, но те са особено пагубни за експортно ориентираната германска икономика.

Германската министърка на икономиката Катерина Райхе иска да облекчи предприятията с помощта на нови мерки, които трябва да заработят до средата на юли. Те включват по-нисък данък върху електроенергията, намаляване на корпоративните данъци, реформи на пазара на труда и т.н. Всичко това според Райхе ще даде тласък на растежа.

Икономическите експерти призовават федералното правителство да гледа по-реалистично на бъдещето. Според тях не бива да се правят опити за запазване на работни места, които не са жизнеспособни в дългосрочен план. „Икономическа политика, която се фокусира върху спирането на структурните промени със субсидии, не може да бъде успешна в дългосрочен план“, казва Моника Шницер, председател на Германския съвет на икономическите експерти. Вместо това трябва целенасочено да се насърчава преходът към нови бизнес модели и професии.

Надежда дава и многомилиардният финансов пакет, който управляващите партии ХДС/ХСС и ГСДП приеха с подкрепата на Зелените. През следващите 12 години в остарялата инфраструктура ще бъдат инвестирани 500 милиарда евро.

Парите пораждат желания

Финансовият пакет значително разширява възможностите за маневриране, казва икономистът Ахим Трюгер. Той обаче смята, че резултат от това ще има само ако парите се изразходват правилно – тоест само за инвестиции.

Експертите обаче се съмняват в това. В тази връзка икономистката Улрике Малмендир припомня, че са предвидени редица „подаръци“ за определени социални групи, които не водят в правилната посока. Тя дава за пример увеличението на майчинските пенсии, субсидиите за дизеловото гориво в селското стопанство и по-ниските данъци за гастрономията. Икономистите апелират да се гарантира със закон, че средствата от финансовия пакет ще бъдат използвани само за действителни инвестиции.

Тъй като сумата от 500 милиарда ще бъде инвестирана за срок от 12 години, експертите не очакват бърз положителен ефект. Един от основните проблеми е, че 500-те милиарда евро трябва да бъдат финансирани чрез заеми – също като сериозно увеличените разходи за отбрана. Това би означавало, че Германия вече няма да е в състояние да изпълнява изискванията на ЕС по отношение на дълга, предупреждават експертите. Само ако страната успее структурно да се модернизира, разходите ще бъдат оправдани, посочват те.

Много германци работят на непълно работно време

Новият федерален канцлер Фридрих Мерц многократно е подчертавал, че хората в Германия трябва да работят повече. „Не можем да поддържаме просперитет с четиридневна работна седмица и с постоянна грижа за това дали има добър баланс между професионалния и личния живот“, каза той неотдавна на заседанието на Икономическия съвет на ХДС. Като конкретни мерки той посочи по-гъвкаво работно време и стимулиране на хората да продължат да работят доброволно, когато навършат пенсионна възраст.

Проблем е и застаряващото общество, в което на все повече пенсионери се падат все по-малко работещи, които плащат социални осигуровки. „Затова е важно да станем по-продуктивни с по-малко на брой работници. А това е постижимо чрез дигитализация и намаляване на бюрокрацията“, казва професорката по икономика Вероника Грим.

Намаляването на бюрокрацията се бави

Експертният икономически съвет към правителството критикува факта, че тежестта на бюрократичните разходи за предприятията все още не е намаляла чувствително. Съветът предлага бързо да бъдат предприети редица мерки: да се ускорят процедурите по даване на разрешителни, да се намалят информационните задължения на предприятията към държавата, да се дигитализира публичната администрация и да се създаде единен национален портал за електронно правителство. При това експертите апелират новите разпоредби да бъдат практически ориентирани – в противен случай ще се създаде само допълнителна и неефективна бюрокрация.

„Между надеждата и страха“ – така Съветът на експертите към правителството описва ситуацията. Реакциите на бизнеса също са смесени. „Не може да се говори за истински дух на оптимизъм. Времето ни притиска. Сега на ход са политиците“, казват от Германската индустриално-търговска камара.

*Текстът е публикуван в „Дойче Веле„. Заглавието е на ДЕБАТИ.БГ

Още новини от деня – четете тук