Начало Любопитно В Чили използват човешка коса за справяне със сушата

В Чили използват човешка коса за справяне със сушата

114
суша

Малки постелки от човешка коса покриват основата на растения, което помага за задържане на влагата при насажденията в овощни градини в Чили – страна, която от години се бори със сушата, съобщава Ройтерс.

Косата, която посредством механично тъкане се преобразува в листове и дискове от компостируем мулч, намалява прякото изпарение с 71% и спестява до 48% от водата за напояване, според фондация Matter of Trust Chile, която произвежда тези мулчиращи пособия от човешка коса.

Мулчирането представлява процес на покриване на почвата със слой материал с различни цели, като поддържане на влажността и повишаване на плодородието, според БТА.

„Косата е удивителен ресурс. Тя съдържа хранителни вещества, като азот, калций, сяра и органични вещества, които подобряват почвата и увеличават растежа на растенията и селскостопанските култури с около 30%“, обяснява Матия Каренини, изпълнителен директор на фондацията.

Земеделката Мария Саласар споделя, че косата е допринесла за успешните добиви от лимоновите дървета в Талтал, разположен на около 900 километра северно от столицата Чили, в сухия регион Антофагаста.

„Постелките от коса са полезни за системата и за справяне с водния стрес, с който се сблъскваме“, казва Саласар. „Чрез предоставяне на сянка, те запазват влагата и предотвратяват изпарението на малкото налична вода“, добавя тя.

Фондацията е основана през 2020 г. с цел насърчаване на опазването и възстановяването чрез творческо използване на отпадъците. Косата се събира от 350 фризьорски и 10 груминг салона за домашни любимци в Чили, като около 2% от използваната коса е от домашни животни.

Други продукти на фондацията включват течен тор, произведен от рециклирана коса, и абсорбент на основата на коса, използван за извличане на масла, метали и други замърсители от водата.