Начало Водещи В търсене на 17 гласа: Има ли капан на Борисов, Пеевски и...

В търсене на 17 гласа: Има ли капан на Борисов, Пеевски и „Възраждане“

849
Тошко Йорданов и Пеевски

В петък ще бъде петият пореден опит на Народното събрание да излъчи свой председател. ИТН се превърнаха в своеобразен двигател на процеса и това обяснимо дотолкова доколкото компромисният кандидат за председател – Силви Кирилов, е най-старият депутат в парламента и е от партията на Слави Трифонов.

Днес стана ясно, че за избора на Кирилов са необходими само 17 гласа. На последното гласуване той не беше подкрепен от ГЕРБ-СДС, „ДПС – Ново начало“, „БСП – Обединена левица“ и депутатите от „Демократична България“, които гласуваха различно от партньорите си в коалицията.

За да бъде избран утре Силви Кирилов, могат да помогнат или гласовете на БСП, или тези на „Демократична България“.

От „Възраждане“ поставиха условие да подкрепят отново на балотаж Кирилов, но само ако бъдат потърсени, припомня БНТ.

От „Има такъв народ“ не приемат аргументите „против“ най-възрастният депутат да оглави 51-вото НС. Възможностите са две – подкрепа от БСП или от „Демократична България“, или кризата да се задълбочи.

Разговорът протече в много конструктивен тон. Говорихме включително и за законодателни програми и те казаха, че ще отидат да разговарят с коалиционните съвети, които имат и ще вземат решение след това. Ние сме ясни, а и в случая този вариант има необходимата подкрепа. Само 17 човека са необходими. Процесът, както казваме, е почти завършил, то това е въпрос на здрав разум“, каза Тошко Йорданов – ИТН.

От „Има такъв народ“ призоваха и „Демократична България“ да дадат шанс на този парламент да заработи.

„Не съм съгласен с тезата на „Демократична България“, че понеже имат вражда с една конкретна политическа формация, не би било нормално да има такива алтернативни мнозинства. Аз ще ви задам риторичен въпрос – ако утре в зала гледаме свалянето на главния прокурор и „Възраждане“ подкрепят, „Демократична България“ какво ще правят?“, попита Станислав Балабанов – ИТН.

Днес се проведе среща на ИТН с „БСП – Обединена левица“, а последните отазаха да коментират дали ще подкрепят Кирилов. В сутрешния блок на БНТ Борислав Гуцанов изтъкнаха като една от причините да се избере толкова трудно председател на НС промяната на Конституцията, защото той е и потенциален кандидат за служебен министър-председател.

Ще имаме среща с ИТН с най-голямото отношение и уважение към тази политическа партия. И считаме, че тогава вече трябва да се изясним; кое от двете неща те считат, че се гласува един път. Коя е тяхната програма, коя е програмата на г-н Силви Кирилов, защото, ако ще избираме главен уролог на държавата – мисля, че няма човек, който да не гласува за него, но ако ще избираме председател на НС – коя е неговата визия“, каза Борислав Гуцанов – „БСП – Обединена левица“.

В ролята на ябълката на раздора при гласуването на председател на парламента се превърна парламентарната група на ПП-ДБ. Едната половина от коалицията – „Демократична България“ отказаха да подкрепят Силви Кирилов.

Според Мартин Димитров, който е депутат от гражданската квота на ДБ, така е бил избегнат капан на Борисов, Пеевски и „Възраждане“. В профила си във Фейсбук той написа:

Избегнахме капана на Борисов, Пеевски и Възраждане
Предложихме всички да си оттеглят кандидатите за председател на Народното събрание, за да заработи и да изберем най-възрастния с мнозинство, което не зависи от Пеевски и Възраждане. Само ние си оттеглихме кандидата. Изборът за председател на Народното събрание е изразител на управленско мнозинство. По тази причина, за да има технически председател, това трябва да се случи с голямо съгласие, за да не се говори за управленски мнозинства.

Той припомня, че „Възраждане“ са внесли законопроект България да напусне НАТО и открито говорят за излизане от ЕС.

„Тези хора искат да превърнат България в Беларус и са огромна заплаха за всичко, за което сме се борили. Избирането на председател на Народното събрание с мнозинство, което зависи от тези хора, е много опасна легитимация“, пише още той и коментира поведението на Борисов и Пеевски.

„… стоят от страни и дори не взимат думата. Вчера нито един от ГЕРБ и ДПС-НН не се изказа. Търпеливо чакаха да паднем в капана, да създадем мнозинство с „Възраждане“, да ги легитимираме и след това да обяснят, че по тези причина са провалени и трите мандата и ние носим вината за поредните избори“, пише още той.

Според Мартин Димитров Борисов „обича да управлява с подобни на „Възраждане“ и дава пример с „Атака“, ВМРО и НФСБ.

Сега на Борисов и Пеевски им трябва някой по-наивен да легитимира „Възраждане“, за да могат да обяснят съвместното управление. Имаше редица ключови гласувания на ГЕРБ и „Възраждане“, като например да няма търгове за лекарства от частните болници. Също така напомням, че „Възраждане“ не се съгласиха да подкрепят нашата декларация за санитарен кордон около Пеевски. Както и ГЕРБ подписваха празни листа, но никога не поеха ангажименти по същество“, пише още Димитров и напомня, че „Възраждане“ не са подписали искането за санитарен кордон около Пеевски.

Ние сме между два огъня – от едната страна клана Магнитски, а от другата клана Москва. Трябва да продължим с принципната позиция, която ще ни се отплати в бъдеще, защото е единствената смислена алтернатива!“, пише още депутатът.

Според Илиян Василев – бивш посланик в Москва, тук не става въпрос за капан.

„Нищо не сте избегнали, напротив, попаднахте в капана, защото пилците се броят по избора на председател, който е различен от ГЕРБ. Няма друга опция – председател трябва да се избере. Другото, което рисувате са картинки от илюзорен свят“, написа той в профила си във Фейсбук.

Според него изборът на председател не е управленско мнозинство, както твърди Мартин Димитров. По думите му това е просто „мисловният капан на Борисов, в който сами попаднахте“.

По думите му истинският разговор не е само кой е председател на парламента, а какво следва от това.

„Ако ви е за успокоение – няма вариант, при който Борисов да не може да използва ваше действие – и за да избяга от отговорност, и за да се измъкне от правене на правителство. И заради това да не правите нищо е просто глупаво. Като не избирате алтернатива на Рая Назарян, работите за нея. Не е сложно. Друга игра няма в тази дихотомна ситуация“, написа още Василев.