Начало Новини В община Стара Загора се състоя обществено обсъждане на предложение за поемане...

В община Стара Загора се състоя обществено обсъждане на предложение за поемане на дългосрочен дълг през 2024 година

54
В община Стара Загора се състоя обществено обсъждане на предложение за поемане на дългосрочен дълг през 2024 година

В община Стара Загора на обществено обсъждане бе подложено предложение за поемане на дългосрочен дълг през 2024 година.

На срещата присъстваха кметът Живко Тодоров, зам. кметът по устройство на територията, строителство и безопасност на движението Мартин Паскалев и директорката на дирекция „Финанси, бюджет и счетоводни дейности“ Цанка Ганева, която разясни подробно за какво ще бъде поет дългът.

Видът на първия дълг ще бъде дългосрочен и револвиращ от фонд „ФЛАГ“ за мостово финансиране за инвестиционни проекти, изпълнявани със средства от Европейския съюз по програма „Развитие на регионите“ 2021-27 година и по Националния план за развитие и устойчивост и Националния доверителен екофонд.

Максималният размер на дълга ще бъде до 15 млн. лева, срокът му за погасяване ще бъде до 60 месеца, в зависимост от програмния период на работа, а източниците за погасяването му са получените от община Стара Загора плащания по съответните договори и безвъзмездна финансова помощ.

„Това, което сме предвидили засега като финансиране чрез този дълг, е финансиране на проекти, които ще изпълняваме по Националния план за възстановяване и устойчивост (НПВУ), Националния доверителен екофонд, Програмата за развитие на регионите и Фонда за справедлив преход“, каза Ганева.

Вторият дълг, който общината ще поеме от фонд „ФЛАГ“, ще бъде в размер на 12 млн. лева и ще бъде за финансиране на собствено участие на община Стара Загора за реализация на инвестиционни проекти, финансирани по НПВУ и Националният доверителен екофонд. Видът на дълга ще бъде дългосрочен, поет с договор за общински заем, под формата на договор за кредит. Срокът на погасяването му е 180 месеца, а начинът на погасяване ще бъде чрез собствени бюджетни средства на община Стара Загора.

За обектите, които ще бъдат обновени чрез финансиране от този дълг, е необходимо въвеждане на мерки енергийна ефективност. Обектите са „Комплекс за култура и изкуство“, за който са предвидени 1,15 млн. лева , сградата в стадион „Берое“, за която са предвидени 1,1 млн. лева, обновяване на административната сграда на „Тролейбусни превози“ ЕООД, за която са предвидени 600 хил. лв, въвеждане на мерки за енергийна ефективност на тренировъчна спортна зала в Амфитеатъра и подземни гаражи, за които са предвидени 3,3 млн. лева, въвеждане на мерки за енергийна ефективност в сградата на читалище „Родина“, за които са необходими около 1 млн. лева, устойчиво енергийно обновяване на сградата на общината в Стара Загора, за което са нужни 3,5 млн. лева и модернизация и енергийна ефективност на 11-о ОУ Николай Лилиев, като проектът предстои да бъде изпълнен по Националния доверителен екофонд и за него за предвидени 1,2 млн. лева.

Третият дълг, който Община Стара Загора ще поеме, е под формата на инвестиционен кредит от Фонд за устойчиви градове за финансиране на проект „Модернизация и цифровизация, автоматизация, свързаност на пет токоизправителни станции и изграждане на локални инсталации за производство на енергия с максимален размер на дълга до 3 млн. лева, със срок за погасяване до 180 месеца. Главницата по кредита ще бъде погасявана със собствени бюджетни средства и/или трансфери от централния бюджет. Кредитът ще бъде обезпечен чрез учредяване на залог върху настоящи и бъдещи парични вземания, представляващи настоящи и бъдещи собствени приходи на Община Стара Загора.

Чрез този проект се предвижда изграждане на диспечерски център за автоматизирано управление и контрол на токоизправителните станции и всички енергийни съоражения на предприятието, цифровизация на две от петте токоизправителни станции на предприятието, изграждане в петте токоизправителни станции на Предприятието на система за автоматизирано централно местно управление, изграждане на 620 фотоволтаични инсталации на покривни конструкции на сгради и навеси в троблейбусното депо и изграждане на пълна физическа свързаност с кабелна линия с обща дължина 2 хил. метра между петте токоизпровителни станции на „Тролейбусни и автобусни превози“ ЕООД, при условия на изкопни работи и възстановяване на настилките и покритията в градски условия.

„Чрез този проект очакваме да се намалят разходите за енергия и оперативен персонал на предприятието, да повишим енергийната независимост на предприятието от непрекъснато повишаващите се цени на електроенергия, намаляване на зависимостта на предприятието от наличието на пазара на труда на кадри с тясно професионална специализация, намаляване на риска от спонтанна аварийност на токоизправителните станции поради естественото износване на оперативно незаменимо оборудване и внедряване на единна система за Телеуправление, която да включва функционалности, които да спомагат за използването на изкуствен интелект и контрола по зададени параметри“, коментира Цанка Ганева.

В срещата участва и зам.-кметът по устройство на територията, строителство и безопасност на движението архитект Мартин Паскалев, който разясни, че за „Комплекса за култура и изкуство“, бившия Пионерски дом, са предвидени мерки за енергийна ефективност, включващи толоизолация, мазилка, смяна на дограмата, ремонт на покрива, изграждане на фотоволтаична инсталация и осигуряване на достъпна среда чрез изграждане на външен асансьор на северната фасада на сградата. „Предвидили сме необходимите ремонти вътре на около прозоречните фасади и подове, ще имаме ремонтирана сграда както отвън, така и отвътре“, заяви арх. Паскалев.

По отношение на сградата на стадион „Берое“, Паскалев посочи, че ремонтните дейности предвиждат прилагане на мерки за енергийна ефективност, включващи подмяна на дограма, топлоизолация, изграждане на достъпна среда чрез монтиране на асансьор, монтиране на фотоволтаична инсталация на външна метална конструкция при паркинга на сградата, подмяна на електрическите и водни инсталации, отоплението и климатизацията, както и ремонт на външните стълби.

По думите на Паскалев на сградата на „Тролейбусни превози“ ще бъдат приложени същите мерки за енергийна ефективност, включващи подмяна на дограма, топлоизолация, монтиране на фотоволтаична инсталация на покрива, ремонт на покрива и необходимите вътрешни обработки.

 „За сградата на Българския съюз по физкултура и спорт, освен финансирането, което сме получили по Плана за възстановяване и устойчивост за прилагане на мерки за енергийна ефективност с топлоизолация по фасадата и смяна на дограмата, предвиждаме разширение на залата с пристройка, състояща се в изграждане на метална конструкция към тенискортовете, което ще осигури изграждане на две нови игрища за бадминтон“,  заяви Мартин Паскалев.

За библиотека „Родина“ проектът предвижда надграждане на подпокривното пространство поради нуждата от площ за съхраняване на книги, а за сградата на общината ремонтът ще бъде чрез прилагане за мерки за енергийна ефективност, включващи подмяна на фасадата с окачена фасада, дограма, топлоизолация, ремонт на покрива и подове, ремонт на електрическата инсталация и осигуряване на достъпна среда, каза Паскалев.

„Ремонтът на сградата на 11-о Основно училище „Николай Лилиев“ предвижда смяна на дограмата, топлоизолация, ремонт на покрива и където е необходимо ремонти в интериора на сградата“, завърши арх. Паскалев.