Народното събрание изслуша министъра на отбраната Атанас Запрянов и министъра на външните работи Георг Георгиев относно „въпросник“, изготвен от страна на Съединените американски щати по теми, свързани с готовност за участието на Република България в специална военна операция на територията на Украйна.
„Никой никъде и по никакъв начин не е подлагал на обсъждане въпроса за изпращането на военни контингенти в Украйна за участие в бойни действия между Русия и Украйна“, заяви министърът на външните работи Георг Георгиев.
„Въпрос от общия дебат за гаранциите по сигурността за Украйна след края на войната е темата за евентуални мироопазващи сили като част от бъдещо мирно споразумение“, посочи министърът.
„Призоваваме настоятелно да бъдат преустановени всякакви спекулации на тази тема, защото те само и единствено насаждат страх в обществото, а такъв не следва да съществува, защото българската външна и отбранителна политика никога не са били неразумни в това отношение“, заяви Георгиев.
„Министърът на отбраната Атанас Запрянов заяви:
„Никой не е искал от България, в България не се извършва военно планиране – нито в Щаба на отбраната, нито в Министерството на отбраната, участие в операцията по мироопазване, която е бъдеща и евентуално може да се случи. По никакъв начин никой не е искал от нас участие и в сегашната война на Русия срещу Украйна.“
Министърът уточни, че въпросите не са изпратени към България, а към страните съюзници от НАТО.
Припомняме, е САЩ поискаха от европейските си съюзници да кажат от какво биха се нуждаели от Вашингтон, за да участват в споразуменията за сигурност в Украйна и да очертаят как те виждат трайните гаранции, гласи документ, с който се запозна Ройтерс.
Програмата за работа на НС предвижда още на първо гласуване депутатите да обсъдят промени в Закона за киберсигурност, както и промени в Закона за равнопоставеност на жените и мъжете. В дневния ред е ратификацията на международен договор за придобиване на оборудване за комуникационна сигурност. Освен това се очаква депутатите да приемат процедурните правила за избор на управител и подуправител на Националния осигурителен институт (НОИ), както и редът за избор на членове в Надзорния съвет на Агенцията за публичните предприятия и контрол.
Очаква се още депутатите да приемат и процедурните правила за условията и реда за предлагане на кандидати и избор на членове за съдийската и прокурорската колегия на Висшия съдебен съвет и на Инспектората към Висшия съдебен съвет.